Nejde jen o povrch
U nábytku se často klade důraz na povrchovou úpravu, například u lakování se zmiňuje počet vrstev. Ale… „Dokonalá hebkost matného lakovaného nábytku až tak nezávisí na tom, v kolika vrstvách byl lak nanášen. Podstatný je hlavně kvalitní a bezchybně připravený základní materiál – nejčastěji dřevovláknitá MDF deska. Například pokud není dokonale hladká, v povrchu jsou vidět nerovnosti,“ upozorňuje Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Co je na matu sympatické? Jak uvádí designérka Jitka Kolaříková z JK design, můžete ho mít doma kdekoli, bez ohledu na velikost ploch nebo charakter místnosti. A dodává, že oblibu matu potvrdil i letošní lednový mezinárodní veletrh bydlení a doplňků Maison&Objet, který se pořádal v Paříži.

1. Kam s ním

Matná povrchová úprava se skutečně používá všude. Jak na velkých plochách (výmalba, tapety, obklady či jiné dekorování stěn, podlahy), tak na nábytku i doplňcích či ryze praktických prvcích (kuchyňská vodovodní baterie, rámy sprchových koutů, topení). O mat si doslova říkají často používaná, tedy více namáhaná místa, například kuchyňská linka, jídelní nebo konferenční stůl a podobně. A pokud je chcete zvýraznit, mnohdy postačí barevné provedení, a mat spolehlivě zaujme.

Vyhrát si s barevností stěn půjde snadno díky nátěru Covaplus Vinyl Matt – lze ho nechat natónovat do více než 15 000 odstínů; Johnstone´sFoto: Johnstone´sVyhrát si s barevností stěn půjde snadno díky nátěru Covaplus Vinyl Matt – lze ho nechat natónovat do více než 15 000 odstínů

Rovněž topení se díky barevnému provedení může stát dominantou interiéru, což je i případ designového radiátoru Ruby Twin. Vyberte si, která barva bude vašemu interiéru nejvíce slušet – na výběr máte až 216 možností (například 180 x 60,6 cm, barva RAL 4009, cena 15 781 Kč); HOTHOT EXCLUSIVEFoto: HOTHOT EXCLUSIVERovněž topení se díky barevnému provedení může stát dominantou interiéru, což je i případ designového radiátoru Ruby Twin. Vyberte si, která barva bude vašemu interiéru nejvíce slušet – na výběr máte až 216 možností (například 180 x 60,6 cm, barva RAL 4009, cena 15 781 Kč)

Kuchyňská linka v matu je praktická. Navíc v případě povrchové úpravy T.acrylic mat, v provedení arktická modř s grafickým motivem a bílá, na ní nebudou téměř vidět otisky prstů (cena od 2420 Kč/m² ); Trachea Foto: TracheaKuchyňská linka v matu je praktická. Navíc v případě povrchové úpravy T.acrylic mat, v provedení arktická modř s grafickým motivem a bílá, na ní nebudou téměř vidět otisky prstů (cena od 2420 Kč/m2 )

2. Řešte konkrétní prostor

Rozhodněte se, jak má daný pokoj působit – teple, nebo studeně? Chcete-li navodit dojem tepla, volte mat. Ten navíc podporuje aktivitu, vzbuzuje dobrou náladu, působí lehce, útulně a optimisticky. „Pokud to vezmeme podle stylů, mat se uplatní téměř všude, kromě luxusního a glamour stylu,“ vysvětluje Jitka Kolaříková.

A doplňuje, že neméně podstatná je i orientace pokoje vůči světové straně. Například místnost s okny na sever je méně osluněná a chladnější. Chcete-li ji zateplit, nepoužívejte chladný lesk, ale pocitově vřelý mat. Dojem tepla ještě zdůrazní hrubší struktury, například u textilu plyš, samet nebo len.

Dlaždice série Random věrně imitující kámen se prodávají v několika barevných provedeních a matných strukturách (například rozměr 60 x 60 cm, cena 699 Kč/m² ); RAKOFoto: RAKODlaždice série Random věrně imitující kámen se prodávají v několika barevných provedeních a matných strukturách (například rozměr 60 x 60 cm, cena 699 Kč/m2 )

Stolička Woolen s pleteným sedákem nabízí tři funkce – můžete na ní sedět, či si naopak sednout jinam a na stoličku si položit unavené nohy, anebo ji proměňte v odkládací stolek, cena 7299 Kč; Nordic dayVíceFoto: Nordic dayStolička Woolen s pleteným sedákem nabízí tři funkce – můžete na ní sedět, či si naopak sednout jinam a na stoličku si položit unavené nohy, anebo ji proměňte v odkládací stolek, cena 7299 Kč

Přehoz z králičí kožešiny je sám o sobě dostatečně výrazný a strukturovaný (125 x 150 cm, cena k doptání v obchodě); À la Maison Foto: À la MaisonPřehoz z králičí kožešiny je sám o sobě dostatečně výrazný a strukturovaný (125 x 150 cm, cena k doptání v obchodě)

Proměna ložnice rychle a bezpracně? Pořiďte si nové kvalitní povlečení, jako například soupravu Abstract Wawes z hustě tkané bavlny, cena 990 Kč; DedraVíceFoto: DedraProměna ložnice rychle a bezpracně? Pořiďte si nové kvalitní povlečení, jako například soupravu Abstract Wawes z hustě tkané bavlny, cena 990 Kč

Aby nenudil
Pokud se vám mat zdá přece jen nevýrazný, můžete ho doplnit leskem, případně zkombinovat se světlem tak, abyste vytvořili kontrast. Řešení je celá řada, zmiňme třeba matnou podlahovou krytinu či koberec a lesklý lak na dveřích nebo jedna stěna bude lesklá a před ni postavíte do prostoru vysoké, matné vázy. Když je správně nasvítíte, mat ještě více zvýrazníte.

3. Optické paradoxy

Mat neumí pohledově zvětšovat, jako to dokáže lesk. Na druhé straně ale platí, že lesklé plochy či předměty zpravidla působí větším dojmem, než jaké ve skutečnosti jsou.

„Přeneseno do praxe: Když budete místnost vybavovat nábytkem, v matném provedení můžete mít třeba o skříňku či dvě více, než když si pořídíte nábytek v lesku. A hlavně, mat světlo pohlcuje a lesk odráží. Například u jídelního stolu, kde večeříte, by odraz světel rušil stolování, proto je zde vhodnější volit provedení matné,“ říká Jitka Kolaříková.

Komoda Chaser značky Woodman zaujme retro nádechem i kombinací pohledového dřeva s matnou barvou (dub + melamin, 135 x 71 x 47 cm, cena 12 999 Kč); BonamiFoto: BonamiKomoda Chaser značky Woodman zaujme retro nádechem i kombinací pohledového dřeva s matnou barvou (dub + melamin, 135 x 71 x 47 cm, cena 12 999 Kč)

Rozkládací stůl ze série Norden je vyrobený z břízy a nabídne prostor 8 až 10 osobám, cena 6990 Kč; IKEAFoto: IKEARozkládací stůl ze série Norden je vyrobený z břízy a nabídne prostor 8 až 10 osobám, cena 6990 Kč

Lehounké ratanové křeslo Mint snadno přenesete, kam budete potřebovat, cena 9909 Kč; Nordic dayVíceFoto: Nordic dayLehounké ratanové křeslo Mint snadno přenesete, kam budete potřebovat, cena 9909 Kč

Kameninové vázy dokážou přitáhnout pozornost nejen svým tvarem, ale i propracovaností samotného materiálu. Například první váza na foto zleva má rozměry 33 x 12 x 32 cm a stojí 1190 Kč; KIKA Nábytek Foto: KIKA NábytekKameninové vázy dokážou přitáhnout pozornost nejen svým tvarem, ale i propracovaností samotného materiálu. Například první váza na foto zleva má rozměry 33 x 12 x 32 cm a stojí 1190 Kč

4. Praktická řešení

I dnes tak oblíbené sklo se běžně prodává také v matu. Pokud vás tento materiál zajímá, mrkněte sem: Bydlení: Jaké sklo můžete mít doma a jak se o něj postarat?. Neméně populární je lesklý kov, například v koupelnách se často používá chrom. Když ho však nahradíte matným chromem, drásaným hliníkem nebo třeba matnou ocelí, strávíte méně času při úklidu.

A pokud se bez lesku přece jen neobejdete, volte zlatou střední cestu – částečný lesk (pololesk, polomat). Efekt přitažlivosti do jisté míry zůstane, a údržba bude přece jen snazší než u výhradně lesklých předmětů.

Sprchový kout Rapier vznikl složením sprchových dveří a pevné stěny, přičemž základ dveří představuje bezpečnostní sklo a kovový rám je v matné úpravě satin. Ta je oproti kovovým lesklým a barevně lakovaným profilům velice odolná vůči poškrábání (160 x 100 cm, cena 16 990 Kč za sprchové dveře + 7490 Kč za pevnou stěnu); RavakFoto: RavakSprchový kout Rapier vznikl složením sprchových dveří a pevné stěny, přičemž základ dveří představuje bezpečnostní sklo a kovový rám je v matné úpravě satin. Ta je oproti kovovým lesklým a barevně lakovaným profilům velice odolná vůči poškrábání (160 x 100 cm, cena 16 990 Kč za sprchové dveře + 7490 Kč za pevnou stěnu)

Svítidlo Silvia s nerezovou povrchovou úpravou se dá použít jako lustr, když ho doplníte kabelem s objímkou, nebo jako lampa – pak ho postavte na stojan, cena 2199 Kč; DesignoutletFoto: DesignoutletSvítidlo Silvia s nerezovou povrchovou úpravou se dá použít jako lustr, když ho doplníte kabelem s objímkou, nebo jako lampa – pak ho postavte na stojan, cena 2199 Kč

Ukázka kombinace převažujícího matu (výmalba, nábytek, koberec, topení) s leskem na podlahové krytině. Právě bílá lesklá podlaha evokuje dojem čistoty – jako kdybyste ji zrovna vytřeli; Jitka KolaříkováFoto: Jitka KolaříkováUkázka kombinace převažujícího matu (výmalba, nábytek, koberec, topení) s leskem na podlahové krytině. Právě bílá lesklá podlaha evokuje dojem čistoty – jako kdybyste ji zrovna vytřeli

5. Co na zeď, co na podlahu

Matná výmalba je klasika, která se dá ozvláštnit použitím tapety s pestrým vzorem na části stěny, mezi moderní dnes patří i nejrůznější obklady. „Zajímavé řešení nabízejí také stěrky, zpravidla cementové či epoxidové, jež se realizují i ve voděodolné úpravě vhodné do koupelen, za kuchyňské linky, v okolí krbu, na schody… Můžou být jak hladké, tak strukturované a používají se na podlahy i stěny,“ uvádí Jitka Kolaříková. Více o nich se dozvíte v článku Zdi, které dodají bytu kouzlo? Vsaďte na stěrku!.

U tradičních podlahovin (dřevo, PVC, laminát, dlažba) pak máte z pohledu designu ještě větší výběr. Dnes se třeba vyrábějí i takové, které napohled i na dotek imitují textil!

Stěrka imitující beton se dá nanášet téměř na jakýkoli povrch, včetně sádrokartonu. A pokud se vám nelíbí světle šedá barva, vyberte si jinou (cena včetně realizace je 1900 Kč/m² ); Němec – Luxusní povrchy Foto: Němec – Luxusní povrchyStěrka imitující beton se dá nanášet téměř na jakýkoli povrch, včetně sádrokartonu. A pokud se vám nelíbí světle šedá barva, vyberte si jinou (cena včetně realizace je 1900 Kč/m2 )

Tapety se už dávno nenosí na všech stěnách, zkuste jimi ozdobit jen část pokoje. Originální řešení nabízí vliesová tapeta Cookies české značky Lavmi z kolekce City (0,53 x 10,05 m, cena 1399 Kč); BonamiFoto: BonamiTapety se už dávno nenosí na všech stěnách, zkuste jimi ozdobit jen část pokoje. Originální řešení nabízí vliesová tapeta Cookies české značky Lavmi z kolekce City (0,53 x 10,05 m, cena 1399 Kč)

Vinylová podlaha značky 1Floor V5 na pohled i na dotek evokuje textilní strukturu, jako kdyby byla utkaná. Hodí se do všech interiérů, včetně koupelen, a prodává se v několika odstínech jak v rolích, tak dílcích (cena od 1077 Kč/m² , podle typu konstrukce); KPP Foto: KPPVinylová podlaha značky 1Floor V5 na pohled i na dotek evokuje textilní strukturu, jako kdyby byla utkaná. Hodí se do všech interiérů, včetně koupelen, a prodává se v několika odstínech jak v rolích, tak dílcích (cena od 1077 Kč/m2 , podle typu konstrukce)

Chcete-li dosáhnout kontrastu, zkuste kombinovat lesk například na obkladech a dlažbě s matem na dveřích. Dveře Rainbow se prodávají v několika barevných variacích, zde písková žlutá, na výběr máte i umístění vyfrézovaných proužků – horizontálně či vertikálně (cena od 4465 Kč); SOLODOOR Foto: SOLODOORChcete-li dosáhnout kontrastu, zkuste kombinovat lesk například na obkladech a dlažbě s matem na dveřích. Dveře Rainbow se prodávají v několika barevných variacích, zde písková žlutá, na výběr máte i umístění vyfrézovaných proužků – horizontálně či vertikálně (cena od 4465 Kč)

Mat v interiéru je zkrátka trendy bez ohledu na čas, stačí ho jen umět vhodně použít.

Marcela Škardová