I když by byli mnozí rádi, kdyby se nošené ponožky nebo trička jednoduše „uklidily“ z rohu místnosti samy do pračky a pak složené a vyžehlené do skříně, nic takového ještě neexistuje. Koš na špinavé prádlo – pokud tedy nemáte v domě shoz prádla – patří k nezbytnému vybavení každé domácnosti. Jen na vás záleží, zda ho zamaskujete, nebo necháte volně stát v místnosti.

Kam s ním?

To je otázka, kterou řeší snad každý, kdo se nastěhuje do nového bytu či domu. Zatímco na šatně nebo vestavných skříních si architekt dává záležet, na špinavé prádlo se zapomíná. Tedy s výjimkou, kdy jsou buď skříňky, nebo koupelnový nábytek vybavené integrovanými vyklápěcími koši. U mnoha sestav už je najdete.

Důležitá je snadná údržba;Brabantia, IKEAFoto: Brabantia, IKEADůležitá je snadná údržba

Všeobecně pro koše platí, že byste je měli mít co nejblíže pračky, abyste je nemuseli – plné totiž váží pěkných pár kilo – přenášet sem a tam. Toto pravidlo má ale jednu výjimku! A to jsou případy, kdy jste nechali pračku instalovat do kuchyňské linky. Sem špinavé oblečení z hygienických důvodů nikdy nepatří! „Navíc by zde zbytečně zabíralo místo, kterého nikdy není dost. Především je sem třeba zakomponovat spížní skříň a prostor na ukládání hrnců,“ říká designérka Kamila Douderova z firmy Kamidesign.cz a pokračuje: „Věnovat špinavému prádlu celou skříňku je, co se týká místa, zbytečný luxus, který si může málokdo dovolit. No a aby koš stál volně přistavený k lince, nebo byl dokonce ve skříňce s jinými kuchyňskými potřebami, to by asi vzhledem k tomu, že jde o špinavé prádlo, každého přešla chut na jídlo.“

Koše míváme většinou v koupelně;IKEAFoto: IKEAKoše míváme většinou v koupelně

Ideální místo pro něj je v koupelně nebo ve zmiňované šatně. Prostředí také rozhoduje o tom, který vyberete. „Protože jej většinou používáme v koupelně, měl by být dostatečně odolný proti vlhkosti a teplu,“ říká Martin Noha z firmy Brabantia a dodává: „Dalším kritériem je snadná údržba – do koše vkládáme špinavé prádlo, takže je potřeba, aby se dal kdykoli omýt či otřít, a to zvenku i zevnitř.“ Z těchto důvodů jsou dobré nádoby z nerez oceli, které téměř nemůžete zničit, a plastové. Pokud toužíte po látkovém nebo romanticky vyplétaném koši, dbejte, aby byl zevnitř vybavený speciálním vyjímatelným pytlem, který můžete kdykoli vyndat a vyprat.

„Určitou novinkou a velkým pomocníkem jsou takzvané Laundry Bin Selectory, tedy dělené koše s dvěma otvory, kdy do jednoho dáváte bílé a do druhého barevné věci. Před praním tak nemusíte koš vysypávat a pracně přebírat,“ říká Martin Noha.

I když prádlo v koši zůstává – nebo by aspoň mělo zůstávat – jen krátkou dobu, je podle Martina Nohy třeba, aby „dýchalo“. Ideální jsou otvory po stranách koše, kterými může dovnitř proudit vzduch, a přitom nejsou vidět.

Velmi oblíbené jsou proutěné koše;HitraFoto: HitraVelmi oblíbené jsou proutěné koše

Pozor, koš není skříň!

Je to lákavé – nandáte všechno nošené a povalující se oblečení do koše, a máte na dlouho uklizeno. Ovšem pozor! Prádlo by mělo v koši zůstávat týden, maximálně čtrnáct dnů. Ponecháte-li ho tady déle, pot, mastnota a špína se hůře odstraňují, než když oblečení vyperete zavčasu. To platí pro věci, které jsou sice zašpiněné, ale suché. Vlhké a mokré prádlo do koše nepatří vůbec! Mělo by se nechat buď usušit, nebo lépe, rovnou je vyperte. Mokrá látka může začít po určité době v koši plesnivět a plíseň bývá jen těžko odstranitelná. Praní vám pak zabere více času, než je nutné.

A jak moc máte rádi svůj koš na prádlo vy?

Magdaléna Krajmerová