Dýha do koupelny? Proč ne!

Do koupelen, kde je zvýšený výskyt vodní páry či vlhkost, lze použít dveře s takzvanou klima úpravou. „Jejich vnitřní konstrukce je posílená o hliníkovou fólii, díky níž se dveřní křídlo s přírodním materiálem na základě rozdílné vlhkosti před dveřmi a za nimi nezkroutí. Navíc na první pohled na nich tuto úpravu vůbec nepoznáte a dveře do koupelny můžou být vzhledově zcela stejné jako dveře do obývacího pokoje,“ uvádí David Vítek ze společnosti Sapeli.

Co je u malé koupelny nejdůležitější? „Především dostatek světla. V kombinaci s velkoformátovým nástěnným zrcadlem, světlými barvami a lesklým povrchem bude žádoucí efekt zaručený. Aby nábytek a ostatní koupelnové vybavení působily vzdušně, volte závěsné varianty,“ říká designér Peter Počil ze studia Perfecto design.

1. Posviťte si

Máte v koupelně jedno centrální světlo a říkáte si, že to stačí? Místnost ovšem opticky zvětší více zdrojů. Hlavní centrální, další u zrcadla, u vany či sprchy. Ideální barva světla je takzvaná teplá bílá. Rovněž můžete vybudovat podhled a do něj instalovat bodová světla. Hledáte chytré řešení? Vsaďte na voděodolné LED pásky. Mohou být ohebné a použít je lze i na zaoblená místa.

Další triky: falešné okno například z plexiskla, část stěny z luxferů

LED pásek s RGB měničem barev Eglo do koupelny si můžete pořídit třeba jako sadu (typ 92065 nabízí roli 5 m, lze zkracovat, včetně dálkového ovládání a napájení, 4490 Kč), ale prodávají se i rovné pásky (například typ 92308 obsahuje 1 m pásky, šířka 10 mm, 889 Kč); egloFoto: egloLED pásek s RGB měničem barev Eglo do koupelny si můžete pořídit třeba jako sadu (typ 92065 nabízí roli 5 m, lze zkracovat, včetně dálkového ovládání a napájení, 4490 Kč), ale prodávají se i rovné pásky (například typ 92308 obsahuje 1 m pásky, šířka 10 mm, 889 Kč)

Centrální stropní osvětlení skládající se ze čtyř částí doplňují LED pásky u velkoformátového zrcadla (nahoře i dole) a dále podsvícení stropu ve sprchovém koutu; Perfecto designFoto: Perfecto designCentrální stropní osvětlení skládající se ze čtyř částí doplňují LED pásky u velkoformátového zrcadla (nahoře i dole) a dále podsvícení stropu ve sprchovém koutu

Koupelnové svítidlo Palmera 87219 je vyrobené z chromu a opálového skla. Počítejte se šířkou svítidla 460 mm, odstup od stěny je 110 mm (za 1590 Kč); egloFoto: egloKoupelnové svítidlo Palmera 87219 je vyrobené z chromu a opálového skla. Počítejte se šířkou svítidla 460 mm, odstup od stěny je 110 mm (za 1590 Kč)

2. Prohlédněte se

Zrcadlo bude v koupelně vždycky, ale jaké? V rámci úspory místa volte zrcadlové skříňky, ovšem zrcadlová mohou být i dvířka u nábytku. Výrazně zvětšit prostor pomáhají velkoplošná zrcadla, která můžou po jedné straně vést doslova ode zdi ke zdi.

Další triky: zcela či částečně prosklené dveře, zrcadlová zástěna u sprchy

Dvoudvéřová galerka Aston v rozměru 90 cm disponuje oboustrannými zrcadlovými dvířky. Něco navíc? Zabudované LED diodové osvětlení se rozsvěcuje pomocí bezdotykového čidla v pravém boku, součástí galerky je i vnitřní elektrická zásuvka (za 13 900 Kč); dřevojasFoto: dřevojasDvoudvéřová galerka Aston v rozměru 90 cm disponuje oboustrannými zrcadlovými dvířky. Něco navíc? Zabudované LED diodové osvětlení se rozsvěcuje pomocí bezdotykového čidla v pravém boku, součástí galerky je i vnitřní elektrická zásuvka (za 13 900 Kč)

Nebojte se použití více zrcadel, třeba i vyrobených na míru – správná kombinace pomůže opticky zvětšit omezené prostorové dispozice. Zajímavost? Za podsvětlenými zrcadly se skrývá galerie s úložným prostorem; Perfecto designFoto: Perfecto designNebojte se použití více zrcadel, třeba i vyrobených na míru – správná kombinace pomůže opticky zvětšit omezené prostorové dispozice. Zajímavost? Za podsvětlenými zrcadly se skrývá galerie s úložným prostorem

3. Uložte si

„Menší hloubka koupelnového nábytku znamená více volného prostoru, prodávají se i skříňky hluboké zhruba 25 centimetrů,“ říká Zdeněk Blažek z firmy Dřevojas. A připomíná, že kromě hloubky je třeba myslet i efektivně. Uvažujete-li o další doplňkové skříni, volte vysoké provedení. Horní police poslouží pro uložení drogistického zboží, které jste si koupili do zásoby, nebo pro méně využívané předměty.

Další trik: skříň s vestavěným košem na prádlo

Podumyvadlové skříňky se šuplíky jsou praktickým příkladem, jak dobře využít prostor. Abyste v nich udrželi pořádek, pořiďte si do zásuvky průhledné přihrádky Godmorgon (například o rozměrech 32 x 28 za 349 Kč); ikeaFoto: ikeaPodumyvadlové skříňky se šuplíky jsou praktickým příkladem, jak dobře využít prostor. Abyste v nich udrželi pořádek, pořiďte si do zásuvky průhledné přihrádky Godmorgon (například o rozměrech 32 x 28 za 349 Kč)

Nábytek Godmorgon si lze složit jako skládačku, vyberte si ty díly, které ve vaší koupelně užijete (například nástěnná skříňka s jedněmi dvířky o rozměrech 40 x 14 x 96 cm za 1790 Kč, skříňka 40 x 30 x 192 cm za 3990 Kč); ikea Foto: ikeaNábytek Godmorgon si lze složit jako skládačku, vyberte si ty díly, které ve vaší koupelně užijete (například nástěnná skříňka s jedněmi dvířky o rozměrech 40 x 14 x 96 cm za 1790 Kč, skříňka 40 x 30 x 192 cm za 3990 Kč)

Ani v koupelně se nemusíte bát barev, i když na růžovou to přece jen chce trochu odvahy. Pokud ji nemáte nebo se vám líbí decentnější barvy, stejné skříňky si lze pořídit v dřevodekoru ořech, šedý mat nebo bílá (umyvadlo včetně podumyvadlové skříňky v šířce 60 cm za 6900 Kč, vysoká doplňková skříň za 6280 Kč); dřevojasFoto: dřevojasAni v koupelně se nemusíte bát barev, i když na růžovou to přece jen chce trochu odvahy. Pokud ji nemáte nebo se vám líbí decentnější barvy, stejné skříňky si lze pořídit v dřevodekoru ořech, šedý mat nebo bílá (umyvadlo včetně podumyvadlové skříňky v šířce 60 cm za 6900 Kč, vysoká doplňková skříň za 6280 Kč)

4. Zvažte tvary

Oblá, nebo hranatá sanita, která varianta je vhodnější? „Hranaté tvary jsou pro člověka přehlednější, oblé zase příjemnější. V malé koupelně se snažíme využít každý centimetr, takže záleží na konkrétním případu – jestli zaoblení není na úkor prostoru, a naopak pomáhá. Oblé tvary sanity poskytují více volného místa, ten je ale někdy špatně využitelný,“ uvádí designérka Zuzana Wiesnerová z firmy Ambience design. Šalamounské řešení? Hranatá umyvadla a vany s vnitřním zaoblením.

Další triky: menší hloubky běžné sanity (například u toalety 48 centimetrů, u umyvadel 37 až 38 centimetrů), asymetrické provedení (vana se v oblasti nohou zužuje, umyvadlo v těsné blízkosti vany taktéž)

Vana Aneta ze série Elegance značky Laguna je ideální pro nejmenší panelákové koupelny. Tvar vany výrazně šetří vodu a její asymetrické provedení umožňuje i na prostoru 3,15 m²  vytvořit plnohodnotnou koupelnu s WC (vana o rozměrech 160 x 70cm za 5990 Kč); siko koupelnyFoto: siko koupelnyVana Aneta ze série Elegance značky Laguna je ideální pro nejmenší panelákové koupelny. Tvar vany výrazně šetří vodu a její asymetrické provedení umožňuje i na prostoru 3,15 m2 vytvořit plnohodnotnou koupelnu s WC (vana o rozměrech 160 x 70cm za 5990 Kč)

Koncept BeHappy se skládá z vany o velikosti 170/160/150 x 75 cm, která se v oblasti nohou zužuje a zde lze přímo nad vanou umístit umyvadlo (vana včetně zástěny a umyvadlo jako komplet od 16 690 Kč, samostatná vana v nejmenším rozměru 150 x 75 cm stojí 7990 Kč); ravakFoto: ravakKoncept BeHappy se skládá z vany o velikosti 170/160/150 x 75 cm, která se v oblasti nohou zužuje a zde lze přímo nad vanou umístit umyvadlo (vana včetně zástěny a umyvadlo jako komplet od 16 690 Kč, samostatná vana v nejmenším rozměru 150 x 75 cm stojí 7990 Kč)

Umyvadlo Tigo nabízí hloubku pouhých 38 cm a díky své délce 80 cm velkou odkládací plochu (za 3284 Kč). Pokud chcete, můžete ho doplnit bílou policí včetně dvou konzolí (za 2250 Kč); jika Foto: jikaUmyvadlo Tigo nabízí hloubku pouhých 38 cm a díky své délce 80 cm velkou odkládací plochu (za 3284 Kč). Pokud chcete, můžete ho doplnit bílou policí včetně dvou konzolí (za 2250 Kč)

Něco navíc
„Obklady doporučuji aplikovat pouze na plochy, kde je to potřeba – jako sprchový kout, vana, umyvadlo, na ostatních stěnách stačí voděodolný nátěr – výmalba,“ dává tip Zuzana Wiesnerová. A doplňuje, že šlapat nemusíte vždy jen po dlažbě, rovný povrch beze spár nabídne litá podlaha.

5. Obkládejte s nápadem

Pro zasmání – existují i maxi obklady třeba 1 x 3 metry. Ale zpátky na zem, i vy můžete nafouknout prostor obklady větších formátů, například 20 x 40 nebo 30 x 60 centimetrů. Na podlahu se hodí kalibrovaná dlažba (tedy s velmi úzkou spárou). Koupelnu na pohled prodloužíte, když sjednotíte odstín dlažby s obložením vany.

Další triky: svisle položené obdélníkové obklady včetně dekorativních prvků opticky prodlužují, dlažba položená ve směru užšího rozměru koupelny zvětšuje

Série Glamour nabízí řadu lesklých a matných obkladů 30 x 60 cm v designu přírodního mramoru – vyberte si a kombinujte. Při svislé pokládce navíc svou koupelnu ještě opticky prodloužíte (1 m²  od 699 Kč); rakoFoto: rakoSérie Glamour nabízí řadu lesklých a matných obkladů 30 x 60 cm v designu přírodního mramoru – vyberte si a kombinujte. Při svislé pokládce navíc svou koupelnu ještě opticky prodloužíte (1 m2 od 699 Kč)

Alespoň zčásti rozbít univerzální bílou plochu můžete dlažbou Fashion – kalibrovanými dlaždicemi s povrchem imitujícícm tkaninu. Zvětšení prostoru dosáhnete, když obdélníkovou dlažbu položíte ve směru užšího rozměru místnosti (1 m²  za 599 Kč); rakoFoto: rakoAlespoň zčásti rozbít univerzální bílou plochu můžete dlažbou Fashion – kalibrovanými dlaždicemi s povrchem imitujícícm tkaninu. Zvětšení prostoru dosáhnete, když obdélníkovou dlažbu položíte ve směru užšího rozměru místnosti (1 m2 za 599 Kč)

Šikovné tipy najdete i v dalších článcích: Vany do malé koupelny: tyhle se vám vejdou, Test praček do malých koupelen nebo Tři koupelny, které se vejdou na 5 m2.

Marcela Škardová