Tohle si zjistěte předem!

Cena: co vše obsahuje, montáž a doprava se mnohdy účtují zvlášť.

Úprava: Zda a jak je pergola povrchově ošetřená.

Údržba: Jak často a čím ji ošetřovat.

Záruka: Dvouletý standard některé firmy prodlužují.

V létě bývají pergoly nedocenitelným partnerem. Přinášejí stín, pohodlí i místo pro příjemné obědy. Věděli jste ale, že kromě těch klasických, tedy zahradních konstrukcí bez souvislé střechy, jsou teď v módě i modely s pevnou nebo shrnovací střechou? Prozradíme vám o nich více!

U domu nebo v zahradě

Chcete-li rozšířit svůj obytný prostor, zvolte pergolu navazující na dům. Pak může fungovat i jako venkovní jídelna, kam pozvete návštěvu třeba na grilovaný steak. Pergoly dobře poslouží i jako částečně krytý průchod mezi dvěma budovami nebo rozčlení zahradu, například na část užitkovou a odpočinkovou. Naopak pergola stojící samostatně uprostřed nebo na druhém konci pozemku bývá nejčastěji oázou soukromí pro nerušenou relaxaci.

Jednoduché linie a střídmá barevnost se nikdy neomrzí; CorradiFoto: CorradiJednoduché linie a střídmá barevnost se nikdy neomrzí

Tradičně bývají většinou ze dřeva (řidčeji kov a další materiály), a to ve tvaru obdélníku, čtverce nebo třeba půlkruhu. Velký výběr je i v samotných konstrukcích – někomu stačí jen hranoly a příčníky, jiný by raději pergolu s trelážemi (panel s mřížovím), další zase neprůhledné výplně do úrovně zábradlí, prodávají se i modely vybavené okenicemi a tak bychom mohli pokračovat.

Příklad pohyblivé pergoly, která vhodně rozšiřuje váš obytný prostor; CorradiFoto: CorradiPříklad pohyblivé pergoly, která vhodně rozšiřuje váš obytný prostor

Střecha? Může být i nemusí

Mnozí si střechu pořizují, aby pod pergolou poseděli v klidu, i když hodně pálí slunce nebo začne pršet. Jednoduché řešení nabízí textil, bambusové nebo rákosové rohože, trvanlivější varianty jsou z polykarbonátu, PVC, tenkých kovových profilů. Většinou jde o střechy ploché, mezi vychytávky patří dřevěná střecha ve tvaru oblouku.

Provedení s obloukovou střechou a okenicemi působí originálně; MywoodFoto: MywoodProvedení s obloukovou střechou a okenicemi působí originálně

Samostojná pergola může stát kdekoliv na zahradě; CorradiFoto: CorradiSamostojná pergola může stát kdekoliv na zahradě

Ať žijí rostliny!
Už máte postaveno? Teď nastal správný čas řešit, které rostliny ozdobí klasickou pergolu. Mezi vhodné druhy patří například růže, vistárie, přísavník, břečťan, trubač, hrachor, loubinec, aktinidie čínská nebo nenáročné zimolezy. Jste praktičtí a chcete mít z rostliny také užitek? Pak zkuste příští rok na jaře vysadit například ačokču: „Dorůstá do několika metrů a plodům, které se dají i nakládat, se říká paprikookurky,“ vysvětluje Ludmila Dušková z firmy Semena Vaněk.

Některé moderní stínicí pergoly ze dřeva nebo kovu jsou vybavené „pohyblivou“ střechou. U dalších modelů se střecha protahuje až na zem, z boku lze využít větruodolné rolety (střechu a rolety ovládáte mechanicky nebo automaticky). „Samozřejmostí je pak sladění designu pergoly a příslušenství, které zahrnuje například osvětlení, vytápění, ozvučení v synchronizaci s iPodem nebo vonnou esenci,“ uvádí Ondřej Kubica z firmy Corradi. Moderní pergola se tak promění v další obytný prostor, který můžete využívat za každého počasí téměř celý rok.

Pergolu se shrnovací střechou doplněnou bočním krytím využijete za každého počasí; CorradiFoto: CorradiPergolu se shrnovací střechou doplněnou bočním krytím využijete za každého počasí

Kolik zaplatíte?

Cena klasických dřevěných pergol o rozměrech 4 x 6 metrů se pohybuje od asi 20 000 korun bez zastřešení (zastřešení z polykarbonátu za přibližně 16 000 korun). Cena obloukových pergol začíná na 40 000 korunách. Pokud chcete doplňky jako zábradlí, stěny, treláže a podobně, je třeba si připlatit.

A na kolik vás přijdou ty moderní? Například u firmy Sun Professionals vás hliníková pergola Millenium o rozměrech 4 x 4 metry a se střechou na dálkové ovládání vyjde i s realizací zhruba na 180 000 korun, dřevěná pergola ze skandinávského smrku Twin stejných rozměrů i ovládání kolem 190 000 korun. Za samostojnou hliníkovou pergolu Pratic 4 x 4 metry dáte u firmy Maron zhruba 225 000 korun.

Po této klasické dřevěné pergole se budou dobře pnout rostliny; HornbachFoto: HornbachPo této klasické dřevěné pergole se budou dobře pnout rostliny

Bude jí to slušet
Nevíte, čím vyzdobit svoji pergolu? Tipy najdete ve článcích Doplňky do bytu i na chalupu. Ze dřeva! a Hit léta: Koberce na balkon i terasu!.

Dobrá rada na závěr

Možná jste natolik šikovní, že si pergolu postavíte sami, ostatně prodávají se i jako skládačky. Nepatříte mezi kutily? Pak si najděte profesionály, kteří to udělají za vás. „Zkontrolujte si, jestli pergolu nekupujete od firmy-překupníka, a pokud ano, trvejte na prokázání způsobilosti dané společnosti v oblasti zahradních staveb. Aby se vám nestalo, že pergolu bude montovat firma, která má jako hlavní předmět podnikání například montáž plastových oken," doporučuje Ivan Wallenfels z firmy Mywood. Mohlo by se vám to totiž vymstít.

Neobvyklé řešení střechy pergoly? Vybavte ji krytinou z pálených tašek; MywoodFoto: MywoodNeobvyklé řešení střechy pergoly? Vybavte ji krytinou z pálených tašek

A co vy, které pergoly se vám líbí? Dáváte přednost klasice, nebo spíš oceníte moderní design?

Marcela Škardová