Optimální délka
Optimální postel vám nabídne 90 cm na šířku, případně i více, minimem je 70 centimetrů. A na délku? Standard představuje 200 centimetrů, běžné jsou i rozměry 210 nebo 220 centimetrů. Základní výška od podlahy k posteli se pohybuje kolem 35 až 40 centimetrů, ale mnozí lidé myslí dopředu a rovnou si pořizují postele vyšší, ze kterých se snáz vstává. Více nejen o centimetrech se dozvíte v článku Je lepší vysoká, nebo nízká postele?.

Postele můžou být vybaveny čelem, integrovanými nočními stolky nebo osvětlením, úložnými prostory, ale také třeba kolečky. A nejen romantici možná zvolí postel s nebesy, kterou lze vytvořit doslova na míru modernímu interiéru.

1. K čelu hleď

Postele vybavené čelem jsou trendem poslední doby a právě na nich se designéři lidově řečeno mohou „vyřádit“. Proč? Pokud postel schováte pod přehoz, pak jediné, co z ní bude dobře vidět, je čelo.

U celočalouněné postele Dafné s čelem si můžete vybrat z mnoha vzorů látek, případně i variantu v kůži (cena postele pro rozměr matrace 180 x 200 cm je od 24 190 Kč); Nábytek ŘíhaFoto: Nábytek ŘíhaU celočalouněné postele Dafné s čelem si můžete vybrat z mnoha vzorů látek, případně i variantu v kůži (cena postele pro rozměr matrace 180 x 200 cm je od 24 190 Kč)

V obchodech jsou k dostání postele s čely s různým náklonem i polohovatelné verze. A proč si dopřát právě postel s čelem? Abyste si v ní mohli pohodlně číst knihu nebo sledovat třeba televizi. „Čela současně slouží jako ochrana stěny, je-li postel u zdi, a pokud ji máte umístěnou v prostoru, pak zase zachytí potenciálně padající polštář nebo i vaši hlavu. Rovněž se prodávají i postele s čely také u nohou, což je však spíše estetická záležitost,“ připomíná interiérový designér Stanislav Janíček z firmy Free Architects. U jednolůžek mohou být čela doplněna opěrkou po celé jedné délce postele.

Ve stejném designu, jako čelo postele, si lze pořídit i zrcadlo (postel Black cat white cat za 57 870 Kč); Polstrin designFoto: Polstrin designVe stejném designu, jako čelo postele, si lze pořídit i zrcadlo (postel Black cat white cat za 57 870 Kč)

Čelo postele tvoří jemná tkanina doplněná o trsy kožešiny; Polstrin designFoto: Polstrin designČelo postele tvoří jemná tkanina doplněná o trsy kožešiny

2. Prostor se hodí

„Protože většina našich domácností se stále potýká s nedostatkem místa, už dlouho je stálicí požadavek zákazníků na úložný prostor. Rodiny, které místo neřeší a mají šatny, volí vzdušnější varianty bez úložného prostoru – lůžko je lépe odvětrávané a může takzvaně dýchat,“ vysvětluje Renata Říhová z firmy Nábytek Říha. Pomineme-li zakázkovou výrobu, pak máte na výběr tři základní možnosti: úložný prostor skrytý pod matrací a roštem, k němuž se dostanete po odklopení postele, dále variantu šuplíků po stranách (buď jsou součástí postele, nebo je lze dokoupit zvlášť) a ještě čelo s poličkami nebo šuplíčky z obou boků.

K posteli Romana z buku si lze pořídit úložný prostor v podobě zásuvek nebo i verzi pro výklopné rošty (samotná postel o rozměrech 180 x 200 cm je k dostání za doporučenou cenu 14 527 Kč); FMP-LignumFoto: FMP-LignumK posteli Romana z buku si lze pořídit úložný prostor v podobě zásuvek nebo i verzi pro výklopné rošty (samotná postel o rozměrech 180 x 200 cm je k dostání za doporučenou cenu 14 527 Kč)

Rám postele Brimnes je z dřevotřísky (postel včetně šuplíků, rozměry 166 x 206 cm za 5490 Kč). K posteli si můžete dokoupit čelo, rovněž s úložným prostorem (za 2490 Kč); IKEAFoto: IKEARám postele Brimnes je z dřevotřísky (postel včetně šuplíků, rozměry 166 x 206 cm za 5490 Kč). K posteli si můžete dokoupit čelo, rovněž s úložným prostorem (za 2490 Kč)

3. S kolečky

Přestože to není obvyklé, některé modely postelí jsou vybavené kolečky s brzdami. Díky nim se pak s postelí jednoduše manipuluje, aniž byste si zničili podlahu. Kolečka však většinou mají rozkládací křesla nebo gauče určené na příležitostné spaní.

Buková postel Nero je vybavená kolečky s brzdou, ovšem kdo chce, může je nahradti nerezovými nohami (postel o rozměrech 180 x 200 cm od 23 405 Kč); NativFoto: NativBuková postel Nero je vybavená kolečky s brzdou, ovšem kdo chce, může je nahradti nerezovými nohami (postel o rozměrech 180 x 200 cm od 23 405 Kč)

Zeptejte se
Není pravda, že si musíte koupit na chlup stejnou postel, kterou vidíte v nábytkovém studiu. Její velikost podobně jako třeba materiál potahu, moření dřeva, jinou výšku čela a další větší i menší detaily si zpravidla lze vybrat. Nejste spokojení s nabídkou? Tak zamiřte do jiného obchodu!

4. Jako na zámku

Líbí se vám postele s nebesy? Však také vypadají úžasně! Škoda, že se ne všude hodí. Máte-li však vyšší stropy a o „nebesa“ vážně stojíte, inspirujte se v článku Tip nejen pro romantiky: postele s nebesy!. Navíc současní designéři dokážou i klasické postele s nebesy proměnit v moderní vychytávku.

Moderní řešení postele s nebesy? Designéři studia Free Architects použili typovou postel Malm (za 3990 Kč z IKEA). Nad ni umístili v sádrokartonovém podhledu pojezdové lišty, po kterých se zatahuje a roztahuje textilie; FTV Prima - Jak se staví senFoto: FTV Prima - Jak se staví senModerní řešení postele s nebesy? Designéři studia Free Architects použili typovou postel Malm (za 3990 Kč z IKEA). Nad ni umístili v sádrokartonovém podhledu pojezdové lišty, po kterých se zatahuje a roztahuje textilie

5. Postelová integrita

K mnoha postelím lze dokoupit designově shodný nábytek, včetně například nočních stolků, avšak někdy bývají právě stolky součástí postele. „Důvodem je design – postel se stolky působí celistvě a elegantně. Navíc je to výhodné i z pohledu úklidu, a když jsou stolky napojené na čelo postele a nestojí na zemi, působí vzdušněji. Vyrábějí se ze stejného materiálu jako samotná postel,“ uvádí Renata Říhová.

Noční stolky postele Speed jsou pevnou součástí rámu postele (o rozměrech 140 x 200 cm od 20 750 Kč), ovšem podobně jako i u jiných modelů i tady platí – pokud chcete, pořiďte si postel bez nich; NativFoto: NativNoční stolky postele Speed jsou pevnou součástí rámu postele (o rozměrech 140 x 200 cm od 20 750 Kč), ovšem podobně jako i u jiných modelů i tady platí – pokud chcete, pořiďte si postel bez nich

Postel nedaleké budoucnosti – navržený model má pracovní název „bent" a je dílem studia Free Architects. Zaujme vás oblý design, včetně nočních stolků se světly i třeba maličkost v podobě hlavových a nožních polštářů (lze je přesunout, když se například budete dívat na televizi). Cena zatím není stanovená; Free ArchitectsFoto: Free ArchitectsPostel nedaleké budoucnosti – navržený model má pracovní název „bent" a je dílem studia Free Architects. Zaujme vás oblý design, včetně nočních stolků se světly i třeba maličkost v podobě hlavových a nožních polštářů (lze je přesunout, když se například budete dívat na televizi). Cena zatím není stanovená

6. Lůžko z papíru? Jasně!

Jste zastánci čalouněných postelí, nebo dáváte přednost dřevu, případně dýze, laminu? A co třeba kov? Chcete-li však něco extra, a navíc ještě nemáte zařízený byt, případně sháníte originální spaní pro návštěvy, vsaďte na papírovou postel.

Máte rádi originální nábytek? Šířku postele z pevného, speciálně upraveného kartonu si můžete nastavit (120 až 180 cm), délka je 200 cm a stojí 2890 Kč. Plus čtyři kartonové zásvuky vás vyjdou zhruba na 1000 Kč; Netradiční nábytek CZFoto: Netradiční nábytek CZMáte rádi originální nábytek? Šířku postele z pevného, speciálně upraveného kartonu si můžete nastavit (120 až 180 cm), délka je 200 cm a stojí 2890 Kč. Plus čtyři kartonové zásvuky vás vyjdou zhruba na 1000 Kč

7. Něco navíc

Závěrečnou třešničkou při výběru nové postele pak může být i volba modelu s integrovanými světly, například v čele postele, na nočních stolcích, na rámu… A až budete mít vybráno, dořešte ještě otázku roštů a matrací, postele se mnohdy prodávají bez nich.

Jednoduše a pěkně – postel Mavi plus se světly integrovanými v čele se hodí do moderně zařízené domácnosti (o rozměrech 160 x 200 cm za 10 990 Kč); kikaFoto: kikaJednoduše a pěkně – postel Mavi plus se světly integrovanými v čele se hodí do moderně zařízené domácnosti (o rozměrech 160 x 200 cm za 10 990 Kč)

Luxusní postel Shine v přírodní kůži má designově promyšlené osvětlení ve vrchní části čela a na postranním panelu, vytvořené pomocí svítících pásek (o rozměrech 224 x 227 cm za 93 800 Kč); Plan A DesignFoto: Plan A DesignLuxusní postel Shine v přírodní kůži má designově promyšlené osvětlení ve vrchní části čela a na postranním panelu, vytvořené pomocí svítících pásek (o rozměrech 224 x 227 cm za 93 800 Kč)

Pokud doma ještě spíte na posteli po babičce, zkuste se zamyslet, zda ji nevyměnit za mladší a vychytanější model!

Marcela Škardová