Zóny a ergotypy

Zónová matrace je každá, která má odlišnou tuhost v různých částech nebo rozdílně prořezané jádro (jinak třeba pod hlavou, v oblasti páteře a podobně). S různou tělesnou výškou se mění i vzdálenosti mezi jednotlivými částmi těla, někteří výrobci proto nabízejí na výběr i ergotypy – pak je vzdálenost zón v matraci jiná u člověka menšího a jiná u „dlouhána“.

Nic jiného doma nepoužíváme tak často jako postel s matrací, navíc kvalitní poležení musí nabídnout anatomicky správnou podpěru těla a dostatečné provzdušnění lůžka. Proto si matraci pečlivě vybírejte. Jaké jsou základní typy?

Komerční sdělení

1. Je libo pružiny?

Matrací je spousta, pro lepší přehled si je rozdělme na pružinové, latexové a polyuretanové. „U pružinových matrací se většinou setkáte se dvěma možnosti: jednodušší bonell pružiny – asi 150 až 200 pružin – se hodí pro dočasné nebo příležitostné spaní, kdežto kvalitnější matrace s taškovými pružinami pro každodenní spaní. Každá pružina se ukládá do textilního pouzdra neboli taštičky, navíc je tu dvakrát až čtyřikrát více pružin než u bonell,“ vysvětluje Martina Jelínková z JMP – Studia zdravého spaní.

Takzvané kontinentální postele se prodávají včetně matrace. U modelu Cashmere Ortho 2000 značky Silentnight jde o matraci složenou z 2000 taštičkových pružin potažených jehněčí vlnou. Obal matrace je ručně šitý z kašmíru a hedvábí (cena včetně matrace, bez čela, od 21 280 Kč za rozměr 90 x 190 cm); DekadoFoto: DekadoTakzvané kontinentální postele se prodávají včetně matrace. U modelu Cashmere Ortho 2000 značky Silentnight jde o matraci složenou z 2000 taštičkových pružin potažených jehněčí vlnou. Obal matrace je ručně šitý z kašmíru a hedvábí (cena včetně matrace, bez čela, od 21 280 Kč za rozměr 90 x 190 cm)

V matraci PureAir se skrývají taštičkové pružiny zapouzdřené v netkané textilii, které doplňuje pěna Calipore, jež byla speciálně vyvinutá pro vyšší průchod vzduchu a lepší odvětrání (různé rozměry, cena k doptání v obchodě); KIKA nábytekFoto: KIKA nábytekV matraci PureAir se skrývají taštičkové pružiny zapouzdřené v netkané textilii, které doplňuje pěna Calipore, jež byla speciálně vyvinutá pro vyšší průchod vzduchu a lepší odvětrání (různé rozměry, cena k doptání v obchodě)

2. Sázka na latex

Zatímco pružinové matrace jsou dobře prodyšné, latexové hůře „dýchají“, ale zase slibují větší elasticitu a přizpůsobení se tvaru těla. Vyrábějí se ze speciální pěny složené ze syntetického a přírodního latexu neboli kaučuku. Latexové jádro je děrované a podle velikosti a počtu otvorů se dělí na zóny s větší nebo menší tuhostí.

Morgongåva je z latexu, ovšem s výraznou převahou přírodní složky (85 procent přírodní a 15 procent umělý latex). Na matraci se poskytuje nadstandardní délka záruky 25 let (200 x 140 x 20 cm, za 15 990 Kč); IKEAFoto: IKEAMorgongåva je z latexu, ovšem s výraznou převahou přírodní složky (85 procent přírodní a 15 procent umělý latex). Na matraci se poskytuje nadstandardní délka záruky 25 let (200 x 140 x 20 cm, za 15 990 Kč)

Zónová matrace Julia se vyrábí na zakázku z latexu v kombinaci s polyuretanovou pěnou, lze ji polohovat a nabízí se ve dvou tvrdostech (například 200 x 90 x 18 cm, za 6720 Kč); JMP – studio zdravého spaníFoto: JMP – studio zdravého spaníZónová matrace Julia se vyrábí na zakázku z latexu v kombinaci s polyuretanovou pěnou, lze ji polohovat a nabízí se ve dvou tvrdostech (například 200 x 90 x 18 cm, za 6720 Kč)

3. Polyuretanových (PUR) je nejvíc

Tady najdete nejširší nabídku. „Matrace může obsahovat i různé složky navíc, třeba celulózu, která na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a omezí výskyt roztočů, nebo příměs stříbra působícího antibakteriálně a podobně,“ uvádí Martina Jelínková. Známá je například takzvaná studená pěna. Rozdíl mezi běžnou PUR pěnou a studenou je v tom, že studená se vyrábí při nižších teplotách, má větší elasticitu i větší „póry“, čili je prodyšnější. Populární je i viscoelastická (líná, paměťová) pěna: reaguje na teplo a při ležení odlehčuje tlakové body.

V matraci Luxura z vicsoelastické pěny, jež se hodí i pro alergiky, je zabudovaný prášek Tencel, který skvěle odvádí vlhkost (90 x 200 cm, za 9990 Kč); KIKA NábytekFoto: KIKA NábytekV matraci Luxura z vicsoelastické pěny, jež se hodí i pro alergiky, je zabudovaný prášek Tencel, který skvěle odvádí vlhkost (90 x 200 cm, za 9990 Kč)

Matrace Andrea Clima s povrchem z líné pěny Cellpur má jádro s obsahem celulózy, která na sebe lépe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí tak příjemné prostředí (200 x 90 x 18 cm,  za 9594 Kč); JMP – Studio zdravého spaníFoto: JMP – Studio zdravého spaníMatrace Andrea Clima s povrchem z líné pěny Cellpur má jádro s obsahem celulózy, která na sebe lépe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí tak příjemné prostředí (200 x 90 x 18 cm, za 9594 Kč)

Tvrdá, nebo měkká?
„Pokud je matrace příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře, a následně i možným bolestem. Když je matrace příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu. Ale nejde jen o páteř. Nekvalitní a nedostatečný spánek má negativní vliv na psychiku a snižuje i obranyschopnost organismu,“ říká MUDr. Michaela Tomanová z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

4. Máme rádi kombinace

Materiály se dají kombinovat, například pružinové matrace obsahují PUR pěnu na povrchu matrace, nebo se PUR pěna spojuje s viscoelastickou, latex s PUR pěnou a podobně. Kromě samotného materiálu řešte, zda nabídne i takzvané zóny – tedy různé tvrdosti; například v oblasti krční páteře, ramen, pánve a pat by měla být matrace měkčí, pod bedry zase tvrdší.

Obecně se matrace nabízejí v několika různých tvrdostech (nejčastěji se označují číslicemi 1 až 5, přičemž „jednička“ je nejměkčí).

Fahrenheit nabízí dvě varianty samotné matrace (pěnové, nebo s pružinami obalenými odolnou pěnou) a dvě svrchní matrace (stoprocentně přírodní latex nebo viscoelastická pěna, například svrchní latexová o rozměrech 200 x 90 x 5 cm, za 8090 Kč); BoConceptFoto: BoConceptFahrenheit nabízí dvě varianty samotné matrace (pěnové, nebo s pružinami obalenými odolnou pěnou) a dvě svrchní matrace (stoprocentně přírodní latex nebo viscoelastická pěna, například svrchní latexová o rozměrech 200 x 90 x 5 cm, za 8090 Kč)

5. Jak si vybrat potah

Jednoduše. Měl by být vyrobený z textilie, která dobře odvádí vlhkost, vhodné jsou i antibakteriální tkaniny (například s obsahem bambusového vlákna). Když se může potah rozdělit na dva díly (zip), snáze se bude prát i sušit. „Důležité je i to, aby se daný materiál dal prát na 60 °C, protože tato teplota už dokáže likvidovat roztoče i jiné mikroorganismy,“ vysvětluje Martina Jelínková.

Matrace Mind Relax má v horní části jádra línou pěnu, ve spodní části studenou pěnu. Jedinečnost matrace podtrhuje potah s obsahem stříbra a uhlíku. Stříbro potlačuje vznik mikrobů a uhlík působí antistaticky (například 90 x 200 cm, výška 23 cm, cena od 15 990 Kč); Nábytek ŘíhaFoto: Nábytek ŘíhaMatrace Mind Relax má v horní části jádra línou pěnu, ve spodní části studenou pěnu. Jedinečnost matrace podtrhuje potah s obsahem stříbra a uhlíku. Stříbro potlačuje vznik mikrobů a uhlík působí antistaticky (například 90 x 200 cm, výška 23 cm, cena od 15 990 Kč)

Matrace Pocket Memory má potah ušitý z Purotexu – tkaniny, do níž jsou vetkané drobné kapsle aktivních probiotik (kapsle se aktivují tělesným teplem). Díky nim dochází k redukci vlhkosti, snižuje se počet alergenů a zabraňují hromadění roztočů v matraci. Potah lze prát na 60 °C; DekadoFoto: DekadoMatrace Pocket Memory má potah ušitý z Purotexu – tkaniny, do níž jsou vetkané drobné kapsle aktivních probiotik (kapsle se aktivují tělesným teplem). Díky nim dochází k redukci vlhkosti, snižuje se počet alergenů a zabraňují hromadění roztočů v matraci. Potah lze prát na 60 °C

A co postel?
Matrace je bez debaty základ, ale ani ten by neměl „sedět“ na holé zemi. Nabízíme vám Tip do ložnice: Úžasné postele, o kterých se vám nesnilo!. Zkuste také Rámy postele: Máme pro vás tipy za 5, 10, i 15 tisíc korun!.

6. K matraci patří rošt

Nejčastěji se prodávají pevné, celoplošné, nebo s lamelami. Ale i lamely mohou být pevné, nebo uložené v pružicích pouzdrech. Obecně se pak na ně doporučuje volit matraci o minimální tloušťce 10 centimetrů a více. A když už jsme u centimetrů: matrace má být asi o 20 až 25 centimetrů delší než vy a u jednolůžka široká alespoň 90 centimetrů, u dvojlůžka je minimem 80 centimetrů na jednu osobu.

Při nákupu se tedy v první řadě zajímejte o použitý materiál a jeho vlastnosti, možnost zónování a tvrdost, a hlavně si vybranou matraci obchodě dobře vyzkoušejte. Každý sám za sebe.

Dvojlůžko Malm se prodává včetně lamelového roštu z březové a bukové dýhy (rozměry postele 209 x 156 x 38 cm, za 8990 Kč); IKEAFoto: IKEADvojlůžko Malm se prodává včetně lamelového roštu z březové a bukové dýhy (rozměry postele 209 x 156 x 38 cm, za 8990 Kč)

Na foto (zleva): Pevný dřevěný rošt Festo s motorovým polohováním hlavy, sedu a nohou (za 5535 Kč), pevný rošt Solid (za 1386 Kč); JMP – Studio zdravého spaníFoto: JMP – Studio zdravého spaníNa foto (zleva): Pevný dřevěný rošt Festo s motorovým polohováním hlavy, sedu a nohou (za 5535 Kč), pevný rošt Solid (za 1386 Kč)

Rošt Regumed z buku s ručním polohováním se doporučuje pod pěnové či latexové matrace. Různé stupně tuhosti jednotlivých plastových talířů pomáhají vyrovnávat velké rozdíly v tělesných proporcích (například 90 x 200 cm, cena od 11 640 Kč); Nábytek ŘíhaFoto: Nábytek ŘíhaRošt Regumed z buku s ručním polohováním se doporučuje pod pěnové či latexové matrace. Různé stupně tuhosti jednotlivých plastových talířů pomáhají vyrovnávat velké rozdíly v tělesných proporcích (například 90 x 200 cm, cena od 11 640 Kč)

A na čem spíte vy?

Marcela Škardová