Základna postele
Každá postel potřebuje kromě vlastního rámu základnu, na níž bude umístěná matrace. U kontinentálních postelí se používá buď základna boxspringová, nebo rámová. U boxspringové základny jsou očalouněné speciální pružiny, které slibují pružnost a poddajnost dna postele, kdežto v případě rámové základny jde o masivní latě začalouněné do rámu postele, čili dno je pevné, nepruží.

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste takhle mohli trávit každou noc. Velice komfortní spaní nabízejí právě kontinentální postele.

Základní popis

Kontinentální postel je jako celek včetně matrací vysoká, jde o asi 60 až 70 cm, případně i více. Díky této výšce se snáze uléhá i vstává.

„Od běžné postele se liší svým složením. Základním prvkem je takzvaný boxspring – spodní díl postele, který je složený z masivního rámu, pružinového systému a dalších materiálů. Tento díl slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro hlavní matraci, která leží celým svým rozměrem na boxspringové základně. A na matraci se umísťuje svrchní podložka neboli topper. Kontinentální postel se tak kromě samotného postelového rámu skládá ze tří různých částí,“ vysvětluje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Kontinentální postele se často vyrábějí na míru, od použitých prvků se odvíjí finální cena. Například cena kompletně vybavené postele značky Bezvaspani.cz o rozměru 180 x 200 cm, včetně pružinové základny, taštičkové matrace a topperu, se v průměru pohybuje kolem 45 000 Kč; archiv firmyFoto: archiv firmyKontinentální postele se často vyrábějí na míru, od použitých prvků se odvíjí finální cena. Například cena kompletně vybavené postele značky Bezvaspani.cz o rozměru 180 x 200 cm, včetně pružinové základny, taštičkové matrace a topperu, se v průměru pohybuje kolem 45 000 Kč

Výroba kontinentálních postelí značky Johann Malle, včetně boxspringové základny, kterou vidíte na fotografii, probíhá ručně; archiv firmyFoto: archiv firmyVýroba kontinentálních postelí značky Johann Malle, včetně boxspringové základny, kterou vidíte na fotografii, probíhá ručně

Ukázka řezu boxspringové pružinové základny, matrace a topperu u postelí z kolekce Continental Comfort; TropicoFoto: TropicoUkázka řezu boxspringové pružinové základny, matrace a topperu u postelí z kolekce Continental Comfort

Co se dá vyměnit

I u samotného rámu postele máte na výběr. Většinou je vybavena čelem, byť nemusí nutně být, volíte si čalounění, nožičky… A totéž platí o matracích. Hlavní matrace a topper jsou zpravidla volně položené, jejich výměna někdy v budoucnu je tedy snadná. Pro úplnost dodejme, že na trhu se nabízí i napevno fixované provedení. Ovšem pokud jsou matrace volně položené, můžou se dobře udržovat. A to:

  • otáčením – prodlužuje se funkčnost a životnost,
  • větráním – matraci lze na čas postavit kolmo a nechat ji „vydýchat“,
  • proklepáváním – proklepávat, přehýbat a rolovat se mají hlavně ty, které obsahují větší podíl přírodních materiálů,
  • vysáváním – při každé výměně ložního prádla je vhodné matrace a čalounění postele vysát.

Postel Boxspring Renée je vyrobena ze smrku a LTD desek, rozměry 180 x 200 cm, výška čela 120 cm. Matraci a topper si dokupujete zvlášť, podle svého výběru. Cena za samotnou postel s pevnou děrovanou základnou 16 500 Kč; SnoozeFoto: SnoozePostel Boxspring Renée je vyrobena ze smrku a LTD desek, rozměry 180 x 200 cm, výška čela 120 cm. Matraci a topper si dokupujete zvlášť, podle svého výběru. Cena za samotnou postel s pevnou děrovanou základnou 16 500 Kč

Jak můžou být velké
„Rozměry kontinentálních postelí se neliší od těch běžných, tedy kromě zmiňované výšky. U jednolůžka může jít o 90 x 200 či 100 x 200 centimetrů, u dvojlůžka 180 x 200 centimetrů a jiné,“ říká architektka Miroslava Karasová.

Boxpsring Karin je potažena koženkou, u čela proplétanou. Postel má úložný prostor, který se otevírá pomocí pístů. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm včetně pružinové základny a sendvičových matrací od 19 451 Kč; Blanář Nábytek Foto: Blanář NábytekBoxpsring Karin je potažena koženkou, u čela proplétanou. Postel má úložný prostor, který se otevírá pomocí pístů. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm včetně pružinové základny a sendvičových matrací od 19 451 Kč

Potahy. Dají se sejmout?

Rám postele se základnou se „obléká“ do potahu. V některých případech ho lze sejmout, jindy ne.

„Potahy u špičkových výrobků jsou záměrně nesnímatelné, protože spodní díl postele se kromě pružin vyrábí z přírodních materiálů, jež se k sobě sešívají ručně. Pak nelze potah sundat a vyprat,“ podotýká Jakub Šoufek. A dodává, že eliminovat znečištění pomáhá jednak topper, na který patří ještě chránič matrací z pratelného materiálu, a také prostěradlo.

Potahy se vyrábějí z přírodních či syntetických tkanin a podle toho se také ošetřují, například na umělé materiály lze použít čisticí pěny. Ale vždy se řiďte pokyny prodejce, aby nedošlo k poškození látky a vnitřních vrstev postele.

Kontinentální postele se prodávají v různých variacích, kromě jiného si lze vybrat i barvu tkaniny – čalounění. Na foto je postel s čelem Cube z barevné kolekce Pure Color, rozměry lůžka 180 x 200 cm. Cena za kompletní postel (včetně základny, matrace, topperu, čela a nožiček) 39 990 Kč; TropicoFoto: TropicoKontinentální postele se prodávají v různých variacích, kromě jiného si lze vybrat i barvu tkaniny – čalounění. Na foto je postel s čelem Cube z barevné kolekce Pure Color, rozměry lůžka 180 x 200 cm. Cena za kompletní postel (včetně základny, matrace, topperu, čela a nožiček) 39 990 Kč

Kontinentální postel značky Johann Malle má rám z masivního dřeva a pružinovou základnu. Můžete ji doplnit devítivrstvou matrací z přírodních materiálů o výšce 30 cm a topperem. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm, bez matrace a topperu, je od 99 900 Kč; archiv firmyFoto: archiv firmyKontinentální postel značky Johann Malle má rám z masivního dřeva a pružinovou základnu. Můžete ji doplnit devítivrstvou matrací z přírodních materiálů o výšce 30 cm a topperem. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm, bez matrace a topperu, je od 99 900 Kč

S úložným prostorem i bez něj

Mnozí výrobci nabízejí postele na míru, kde si kromě rozměrů, čalounění či skladby matrací můžete zvolit i to, zda chcete úložný prostor. Zásadní totiž je, abyste si vybrali přesně to, co vám bude vyhovovat. K dostání jsou ale i sériově vyráběné postele. „Pravdou však je, že postel by měla co nejlépe ,větrat', což s úložným prostorem nejde moc dobře dohromady,“ podotýká Jakub Šoufek.

Postel Geltex Ultimate 1000 lze pořídit v různých variacích, v tomto případě ve verzi  s úložným prostorem Ottoman. Cena za postel o rozměrech 150 x 200 cm, včetně pevné základny a matrace 66 574 Kč (čelo Brescia se prodává zvlášť: 9254 Kč); DekadoFoto: DekadoPostel Geltex Ultimate 1000 lze pořídit v různých variacích, v tomto případě ve verzi s úložným prostorem Ottoman. Cena za postel o rozměrech 150 x 200 cm, včetně pevné základny a matrace 66 574 Kč (čelo Brescia se prodává zvlášť: 9254 Kč)

Rovněž postel Samba má úložný prostor. Na výběr je ve dvou velikostech, 160 nebo 180 x 200 cm, výška je vždy 65 cm. Cena za postel o rozměrech 160 x 200 cm včetně pružinové základny, matrací, přehozu a dvou polštářů od 16 720 Kč; Blanář NábytekFoto: Blanář NábytekRovněž postel Samba má úložný prostor. Na výběr je ve dvou velikostech, 160 nebo 180 x 200 cm, výška je vždy 65 cm. Cena za postel o rozměrech 160 x 200 cm včetně pružinové základny, matrací, přehozu a dvou polštářů od 16 720 Kč

Dobře se vyspat
Každý se chce dobře vyspat. Hledáte Praktické spaní pro návštěvu? Nezůstávejte jen u matrací! Ovšem spánek mnohdy narušují nepříjemné sny. Proto doporučujeme Klidné spaní: Vyrobte si vlastní lapač snů!

A co prašnost?

Čím výše ležíte od podlahy, tím méně se nadýcháte prachu, jenž se drží u země, to je známá věc. Prašnost dále souvisí se samotnou konstrukcí postele. A také s použitými matracemi (záleží na materiálech a způsobu výroby).

Velmi důležitý je chránič matrace, který zabrání znečištění hlavní matrace a topperu. Jelikož je na nich volně položený (přichycený jen v rozích), snadno se také sejme, vyvětrá nebo vypere. Díky tomu se eliminuje zejména usedání prachu do matrace a topperu. Což ocení nejen alergici a astmatici.

Postel Geltex Ultimate 1400 standard je vybavena pětidílným polohováním. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm, včetně pevné základny, matrace a polohovacího systému 133 870 Kč (čelo Siena se prodává zvlášť: 17 533 Kč); Dekado  Foto: DekadoPostel Geltex Ultimate 1400 standard je vybavena pětidílným polohováním. Cena za postel o rozměrech 180 x 200 cm, včetně pevné základny, matrace a polohovacího systému 133 870 Kč (čelo Siena se prodává zvlášť: 17 533 Kč)

Chránič matrace Rosendun prodlužuje životnost matrace, potah z lyocellu a bavlny usnadňuje odpařování vlhkosti. Rozměry 200 x 140 cm, cena 1290 Kč; IKEAFoto: IKEAChránič matrace Rosendun prodlužuje životnost matrace, potah z lyocellu a bavlny usnadňuje odpařování vlhkosti. Rozměry 200 x 140 cm, cena 1290 Kč

A jak udržujete v čistotě svou postel vy?

Marcela Škardová