Pojďte dál!
Podívejte se s námi i na další návštěvy! Byli jsme například v mezonetu, nad kterým se tají dech, v prostorném bytě zařízeném v severském stylu nebo v bytě, kde vládne dobrá nalada.

Bydlení na sídlišti se dnes týká více než tří milionů lidí. A je jasné, že majitelé své byty v rámci možností přestavují. Kdo by také chtěl slyšet o tom, že bydlí v domě podobném králíkárně nebo betonové krabici? Obzvláště v případě, kdy sídliště není vystavěno z klasických panelů, ale z cihelných bloků. O tom, že to jde, vás přesvědčí následující rekonstrukce bytu. Navštívili jsme ho těsně před nastěhováním majitelů.

Spolupráce s odborníky se vyplatí

Moudří majitelé bytů pro přestavbu zpravidla zvolí spolupráci se zkušeným architektem. Až potom totiž mohou uvažovat o netradičních materiálech a popustit uzdu fantazii. „Z původního záměru vybourat jednu příčku se nakonec stala rekonstrukce celého bytu. A to díky zaujetí investora pro variantu netradičního uspořádání dispozice – použití obloukových stěn. Stavební řešení se tak promítlo i do pojetí nábytku," říká architektka Radmila Pešková, autorka projektu přestavby.

V chodbě se nachází vestavěná skříň se skrytě zasouvacími dveřmi; SZABO INTERIERFoto: SZABO INTERIERV chodbě se nachází vestavěná skříň se skrytě zasouvacími dveřmi

Dali přednost otevřenému prostoru

Manželský pár se rozhodl byt o rozloze necelých 72 m2, který původně sestával ze tří místností, přestavět podle současných trendů na komfortní 2+kk s velkoryse pojatým obytným prostorem a ložnicí, na kterou navazuje šatna. Rekonstrukce vyšla na 1 900 000 korun.

Toaletní stolek paní domu. Z ložnice se vchází do šatny, skryté za obloukovou stěnou; SZABO INTERIERFoto: SZABO INTERIERToaletní stolek paní domu. Z ložnice se vchází do šatny, skryté za obloukovou stěnou

Pohled do ložnice, kde je zajímavě vyřešeno stropní osvětlení; SZABO INTERIERFoto: SZABO INTERIERPohled do ložnice, kde je zajímavě vyřešeno stropní osvětlení

Radek Szabo z realizační a návrhářské firmy Szabo interier, která přestavbu provedla, k tomu dodává. „Zákazník si přál v sídlištním bytě netradiční řešení, co se materiálů týká.“ V bytě proto použili například benátský štuk, odlévanou kuchyňskou pracovní desku z pohledového betonu i velmi náročnou technologii ohýbaného nábytku. A to se povedlo.

Koupelnu zdobí benátský štuk; SZABO INTERIERFoto: SZABO INTERIERKoupelnu zdobí benátský štuk

Investovat do úprav?
Klasické panelové domy byly původně stavěny jako provizorní bydlení na pětatřicet let. To znamená, že měly dávno dosloužit. Dnes odborníci tvrdí, že paneláky vydrží až sto roků. A tak se vesele investuje do jejich revitalizace a majitelé se pouštějí do rozsáhlých rekonstrukcí. Experti ale varují, že živelné rekonstrukce bez dozoru odborníka mohou přinést spoustu problémů.

Hlavním důvodem použití benátského štuku v koupelně bylo přání zákazníka mít zde hladký povrch beze spár. A také netradiční vzhled. „Samotný štuk nemá rád vlhké prostředí, proto byl celý povrch uzavřen transparentním lakem. Štuk jsme také aplikovali v kuchyni místo obkladu za pracovní desku,“ upozorňuje.

Oblá stěna v kuchyni je vytvořena ze sádrokartonu, který je ohnutý dle požadavků architekta. Na stropě je sádrokarton, uvnitř snížení je vedena technologie elektro a vzduchotechnika k odsavači; SZABO INTERIERFoto: SZABO INTERIEROblá stěna v kuchyni je vytvořena ze sádrokartonu, který je ohnutý dle požadavků architekta. Na stropě je sádrokarton, uvnitř snížení je vedena technologie elektro a vzduchotechnika k odsavači

Přestavba je vždy nákladná

Všem je jasné, že jakákoli přestavba starého bydlení na nové, komfortní a moderní, je v každém případě nákladnou záležitostí. Pokud se ale podíváte do galerie na fotografie a porovnáte, jak byt vypadal před rekonstrukcí, uvidíte, že investice prostředků i energie se majitelům vyplatila.

Nábytek je vyroben na míru, podle přání zákazníka; SZABO INTERIERFoto: SZABO INTERIERNábytek je vyroben na míru, podle přání zákazníka

Majitel bytu nám prozradil: „Jsem velmi spokojený s návrhem a realizací. Musím potvrdit, že spolupráce architekta a jediné realizační firmy je velkým přínosem. Předešli jsme takto spoustě nedorozumění, která by mohla nastat v případě, že se na rekonstrukci a vybavení bytu bude podílet více firem. Celkově se nám podařilo sladit naše požadavky s návrhem a realizací. Byt se pro nás stal reprezentativním bydlením,“ dodává.

Detail televizní stěny; SZABO INTERIERFoto: SZABO INTERIERDetail televizní stěny

A jaký je váš názor? Pustili byste se v případě možností do kompletní rekonstrukce bytu? A dali byste přednost uzavřeným místnostem, nebo byste volili otevřený prostor?

Elena Schindlerová