Kámen doma?

Kámen v bytě? Nikdy, zněla by asi nejčastější odpověď. Omyl, protože se s ním dají udělat hotová kouzla. Taková stěna obložená kamenem či jeho imitací dokáže dodat eleganci jakémukoli prostoru a proměnit ho k nepoznání. Materiál se dobře udržuje a je zdobný. Zkuste to.

Malé byty a garsonky jsou díky levnějším nákladům na pořízení, nižšímu nájemnému a snadnější údržbě populární, ale vybavit je bývá někdy pěkným oříškem. Nicméně tady se to opravdu povedlo.

Byt se nachází v Praze a má s předsíní, koupelnou a balkonem celkovou plochu 35 m2. Pro sebe si ho pořídila zatím bezdětná mladá žena. Těžko si představit, že by se sem vešla rodina, ale to ani není v plánu.

Majitelka si přála udělat z 1 + 0 v podstatě čtyřpokojový byt, tedy prostor rozdělit na oddělené zóny. O pomoc se zařízením proto požádala odborníky z Toto studia. Ti vše navrhli a interiér zařídili naprosto fantasticky.

Chytré řešení je základem

„Když jsme byt přebrali, byla v něm hotová jen podlaha a obklad v koupelně, jinak nic. Měli jsme tedy volné pole působnosti, s tím, že majitelka si přála v bytě vytvořit oddělené části,“ prozradila Věra Tomíčková, designérka z Toto studia. Na základě majitelčina požadavku vznikly v místnosti čtyři zóny – kuchyňská, jídelní a pracovní, obývací a spací. Místnost není velká, ale vytvořit čtyři zóny lze i na malém prostoru, když máte promyšlené řešení.

Pracovní i jídelní stůl. Zdobí ho na míru vyrobené žluté atypické police; totostudioFoto: totostudioPracovní i jídelní stůl. Zdobí ho na míru vyrobené žluté atypické police

Víceúčelový stůl se hodí

Ach, ty malé byty!

Dobře zařídit malý byt chce trochu „fištróna“, ale jde to. Viděli jsme to tady nebo zde. Do malého bytu jsou vhodné buď vychytávky, nebo chytré řešení.

Některé části bytu jsou víceúčelové, například stůl proti kuchyňské lince může být jednou jídelním, podruhé pracovním, s možností připojení notebooku. Zákoutí se stolem oživuje oblá žlutá police, sloužící i jako knihovna. Linka je do tvaru písmene L a od obývacího prostoru je oddělena pultovým dílem a sklem. Obývák vznikl v části u okna a v podstatě celý ho vyplňuje sedací souprava a křeslo. Spací kout je od protější obytné části oddělen skříní a látkovými panely.

Linka má dostatek úložných prostor, byla vyrobena na míru a vybavena spotřebiči různých značek: odsavač je Faber, indukční varná deska Whirlpool, trouba a mikrovlnka AEG a lednice Liebherr; Archiv studiaFoto: Archiv studiaLinka má dostatek úložných prostor, byla vyrobena na míru a vybavena spotřebiči různých značek: odsavač je Faber, indukční varná deska Whirlpool, trouba a mikrovlnka AEG a lednice Liebherr

Pohled do obýváku; Archiv studiaFoto: Archiv studiaPohled do obýváku

Žlutá je dobrá

„Interiér je celkem atypický, proto se veškeré vybavení dělalo na míru. Kombinujeme zde lesklé a matné bílé materiály s bukem, který jsme vybrali tak, aby ladil s podlahou,“ popsal postup Petr Tomíček, druhý designér z Toto studia. Nápadná a moderní hořčicově žlutá barva se opakuje na několika interiérových prvcích a na skříni v chodbě, byt tak sjednocuje. Dalším pojícím prvkem jsou kulaté tvary, jako je výřez ve skleněné zástěně, konferenční stolek, stropní osvětlení.

Pohled do ložnice; Archiv studiaFoto: Archiv studiaPohled do ložnice

Přestože se vybavení vyrábělo na míru, nebylo nijak předražené. Nábytek do celého bytu, tedy včetně chodby a koupelny, vyšel na 210 tisíc korun. Díky promyšlené koncepci má mladá žena praktické a hezké bydlení, v podstatě čtyři pokoje v jednom. A je velmi spokojená.

Koupelna je docela prostorná, má vanu a ještě se sem vešla pračka. Ta je oddělena dřevěným krytem, zhotoveným na míru; Archiv studiaFoto: Archiv studiaKoupelna je docela prostorná, má vanu a ještě se sem vešla pračka. Ta je oddělena dřevěným krytem, zhotoveným na míru

Jak se tohle řešení líbí vám? Stačil by vám takový byteček?

Eva Vítková