Byli jsme i jinde

Viděli jsme už hodně bytů, které buď prošly rekonstrukcí jako tento či tenhle, nebo mají zajímavé vychytávky.

Půdy v činžovních domech měly kouzlo, magii a tajemství. Současné půdní byty si něco z toho ponechaly, i ony mají neopakovatelnou atmosféru, jakou má i tento prostor. Zde je spojení dokonalého prostoru, citlivého vybavení a promyšleného řešení. Vše tu má své místo, každý detail i celek.

Byt si pořídila rodina se dvěma malými dětmi a nechala ho důkladně zrekonstruovat. Jelikož se nejedná o standardní, nýbrž o atypický interiér, byla většina nábytku vyráběna na míru.

Druhá přestavba nahradila první

„Původní více než 14 let stará půdní vestavba nebyla příliš kvalitní jak po architektonické, tak i technické stránce. Ovšem kvůli atraktivní lokalitě a celkové atmosféře podkrovního mezonetu se rozhodli investovat nemalé prostředky do kompletní přestavby celého bytu, kdy se měnily nejen podlahy, ale i dispozice bytu, a kompletně se dodávalo vybavení,“ popisuje historii projektu Ondřej Pihrt z ateliéru RAP partners s. r. o. architekti, který je pod ním společně se svým partnerem Mojmírem Ranným podepsán. Vymysleli to pěkně, že?

Sedací souprava šitá na míru od rodinného známého ve Španělsku; Archiv firmyFoto: Archiv firmySedací souprava šitá na míru od rodinného známého ve Španělsku

Dvě stě metrů plochy a pěkný výhled

Police mají cosi do sebe
Staré dobré police. Vidíte, není jim odzvoněno. V dnešních interiérech je najdete nejčastěji v uzavřených šatnách, protože... ano, práší se na ně, ale prach se dá utřít. Dokážou však strohý byt oživit, záleží, co na ně dáte. Vše je viditelně po ruce, žádné hledání ani tápání.

Dispozičně se jedná o mezonetový byt 5 + 1 v posledním patře činžáku v Praze, se dvěma koupelnami a 230 metry čtverečnými užitné plochy. Na prvním podlaží jsou obytné prostory – kuchyň, obývací pokoj, dvě ložnice a dětský pokoj. V patře, přístupném po novém točitém schodišti, je pracovna a malá střešní terasa s výhledem na Hrad. Hned u vstupu je chodba a šatna. Vytápění je v celém bytě řešeno pomocí teplovodních radiátorů napojených na společnou plynovou kotelnu v suterénu.

Kuchyně má praktickou tabuli s vyfrézovaným žlábkem na křídy – na ni napíšete vše, co potřebujete nakoupit, řešit, zařídit ... Prima nápad, že?; Archiv firmyFoto: Archiv firmyKuchyně má praktickou tabuli s vyfrézovaným žlábkem na křídy – na ni napíšete vše, co potřebujete nakoupit, řešit, zařídit ... Prima nápad, že?

V obývacím pokoji a kuchyni je dubová podlaha značky Kaehrs; Archiv firmyFoto: Archiv firmyV obývacím pokoji a kuchyni je dubová podlaha značky Kaehrs

Nízké skříňky doplní police

Byt je ovšem plný zajímavých vychytávek: už jste viděli TV obrazovku, která vyjíždí z a zajíždí do nábytku či přes dva metry dlouhý automatický krb na bioetanol? Architekt navrhl vestavěnou vinotéku, která je praktická, a navíc velice dekorativní. Nevšední je i ateliérové okno s venkovní stínicí roletou, a především úžasné využití prostor pod zkosenou střechou. Zde z nedostatku udělali přednost – nízký nábytek vypadá luxusně a je originální. Nízké skříňky navíc pod okny ukrývají topná tělesa. Vyšší stěny byly využity pro patrovou knihovnu a regálové stěny.

Na podlaze dětského pokoje je koberec Zoeppritz; Archiv firmyFoto: Archiv firmyNa podlaze dětského pokoje je koberec Zoeppritz

Ložnice je klidná, se zkoseným stropem a vestavěnými, na míru vyrobenými skříněmi, vše v bílém provedení; Archiv firmyFoto: Archiv firmyLožnice je klidná, se zkoseným stropem a vestavěnými, na míru vyrobenými skříněmi, vše v bílém provedení

Neokázalý luxus má něco do sebe

Promyšlená koncepce, dobře řešené vybavení a neokázalý luxus – touto optikou je možné vidět dnešní interiér. Přestože rodina zatím žije a pracuje v zahraničí, při pravidelných návštěvách Prahy si bydlení ve svém staronovém bytě určitě užívá a už se těší na trvalý návrat domů. Několikamilionové investice do přestavby rozhodně nelituje. Mají nádherný a pohodlný byt, který jim mnozí mohou závidět. Nebo přát.

První koupelna má vanu se zástěnou a sprchou, druhá koupelna pouze sprchový kout a zástěnu Hüppe. Umyvadla jsou Duravit. Nábytek byl vyroben na míru firmou process cz.; Archiv firmy Foto: Archiv firmyPrvní koupelna má vanu se zástěnou a sprchou, druhá koupelna pouze sprchový kout a zástěnu Hüppe. Umyvadla jsou Duravit. Nábytek byl vyroben na míru firmou process cz.

A jaký je váš názor?

Eva Vítková