Stavební dozor
„Lidé si často myslí, že když si nechají stavět dům nebo byt, sami si ohlídají průběh stavby. Laik ale těžko posoudí nejvhodnější postupy. Přitom stavení dozor, obvykle stavební inženýr, nezávislý na stavební firmě, ohlídá požadovanou kvalitu, a ještě může investorovi ušetřit peníze třeba tím, že doporučí jiná, levnější řešení,“ říká designérka.

Od úvahy o pořízení bydlení v nástavbě přes její výstavbu po zařizování uplynulo asi 16 měsíců. Nyní je dvoupodlažní byt hotový s tím, že si ho tříčlenná rodina z větší části dozdobí dekoracemi sama.

Do předsíně, dětského a hostinského pokoje se připravily niky pro vestavěné skříně. Mohlo tak vzniknout čisté a zabudované řešení úložných prostor; archiv studiaFoto: archiv studiaDo předsíně, dětského a hostinského pokoje se připravily niky pro vestavěné skříně. Mohlo tak vzniknout čisté a zabudované řešení úložných prostor

Rychlá navigace

Rozmístění pokojů je netradiční: do přízemí bytu se situovala ložnice s koupelnou rodičů, dětský pokoj a druhá koupelna, multifunkční pracovna a technická místnost, kdežto hlavní obytný prostor (obývák s kuchyní a jídelnou) najdete v patře.

„Protože se byt řešil před stavbou, mohla jsem ve spolupráci s investorem a developerem navrhnout dispozice na míru. Například i vestavěné skříně přes celou výšku místnosti, zabudované do nik. Další úložný prostor nabízí šatna u ložnice,“ vysvětluje designérka Markéta Aniolová z Urban Sphere Interior, která navrhovala i vybavení bytu, včetně některých kusů nábytku. Díky tomu nikde nevyčnívají solitérní skříně či skříňky.

Nábytkové členění či výrazné kování tady nenajdete, hladké plochy jsou záměr. To platí i pro kuchyňskou linku, která se cíleně navrhovala tak, aby působila jako obývací stěna; archiv studiaFoto: archiv studiaNábytkové členění či výrazné kování tady nenajdete, hladké plochy jsou záměr. To platí i pro kuchyňskou linku, která se cíleně navrhovala tak, aby působila jako obývací stěna

Pracovní a varná plocha jsou umístěny na ostrůvku. Často používané drobné spotřebiče a běžný kuchyňský nepořádek se schová za zlamovací dvířka v pravé části linky; archiv studiaFoto: archiv studiaPracovní a varná plocha jsou umístěny na ostrůvku. Často používané drobné spotřebiče a běžný kuchyňský nepořádek se schová za zlamovací dvířka v pravé části linky

Barvy a materiály

Majitelé, norsko-český manželský pár, chtěli moderní a nadčasový interiér. Stáli o tmavší, a hlavně neutrální, nadčasovou barevnost.

„Snažila jsem dosáhnout maximálního barevného sladění. Například stejný odstín tmavě zeleno-šedé se použil v obýváku na výmalbu stěn, krbovou podestu, kuchyňskou linku i na schody,“ říká designérka. Za zmínku stojí i pruhované stěny v obýváku – to není tapeta, ale precizní malířská práce.

Z materiálů se hodně použilo dřevo (plasty a syntetiku tady najdete minimálně), ať už se bavíme o podlahách nebo většině nábytku.

Biokrb neboli krb na biolíh s reálnými plameny si lze pořídit do jakéhokoli interiéru, i tam, kde není komín. Není náročný na provoz ani údržbu; archiv studiaFoto: archiv studiaBiokrb neboli krb na biolíh s reálnými plameny si lze pořídit do jakéhokoli interiéru, i tam, kde není komín. Není náročný na provoz ani údržbu

Otočné křeslo s podnožkou od španělského výrobce Sancal; archiv studiaFoto: archiv studiaOtočné křeslo s podnožkou od španělského výrobce Sancal

Klimatizace jako nutnost

Dominantou obývacího pokoje je kromě sedačky či solitérního křesla také krb na biolíh ve stěně ze žáruvzdorných tvárnic, povrchově upravených stěrkou. „Jde o velmi praktické řešení, když chcete krb, ale nemáte komín pro odvod spalin. Krb na biolíh lze postavit kdekoli,“ připomíná designérka.

A dodává, že naopak nutností se stala klimatizace, protože půdní nástavby se přehřívají. V obýváku je viditelná, v dalších místnostech se řešila vbudováním do vestavěných skříní.

Podlahy jsou z běleného dubu, v rozměru 125 x 24 cm. Až na koupelny, zádveří, technickou místnost a schodiště se tato krytina nachází v celém bytě; archiv studiaFoto: archiv studiaPodlahy jsou z běleného dubu, v rozměru 125 x 24 cm. Až na koupelny, zádveří, technickou místnost a schodiště se tato krytina nachází v celém bytě

Ložnice a dětský pokoj

V každé ložnici je zásadní lůžko. „Majitel se nechal inspirovat zahraničním výrobcem postelí. Zároveň se mu líbilo kontinentální provedení, tedy vyšší lehací plocha, a ještě chtěl nadstandardně vysoké čelo, až 1,7 m, které nyní tvoří výrazný prvek místnosti. Postel jsem navrhla a nechala vyrobit na míru,“ uvádí Markéta Aniolová.

Dubovou podlahu by nemělo smysl schovávat pod celoplošné koberce, proto se všude jako dekorační prvek použily kusové, což platí i pro dětský pokoj.

Část stěny dětského pokoje nabízí prostor pro kreativitu. Je natřena křídovou barvou, na kterou se dá psát nebo kreslit, a také speciálním magnetickým nátěrem; archiv studiaFoto: archiv studiaČást stěny dětského pokoje nabízí prostor pro kreativitu. Je natřena křídovou barvou, na kterou se dá psát nebo kreslit, a také speciálním magnetickým nátěrem

Velkorysé bydlení
I prostorné místnosti je třeba dobře zařídit. Mrkněte například sem: Návštěva: K domu na vesnici přistavěli nádhernou část pro hosty. Anebo se podívejte zde: Návštěva v chalupě Honzy Vančury: Má 5 ložnic a bazén trochu za trest.

Místnost více funkcí

Jeden z pokojů funguje jako pracovna, odpočívárna a případně i hostinský pokoj (gauč je rozkládací). Do vestavěné skříně, určené hlavně na dokumenty, se vešla i tiskárna, malá lednice a už zmiňovaná klimatizace. Obrazy nahrazují originální mapy Čech z 1. poloviny 19. století, které současně prozrazují, že majitel rád cestuje.

Designérka navrhovala například i stoly do pracovny a dětského pokoje, které částečně zakrývají deskové radiátory – stoly mají mřížku umožňující proudění teplého vzduchu; archiv studiaFoto: archiv studiaDesignérka navrhovala například i stoly do pracovny a dětského pokoje, které částečně zakrývají deskové radiátory – stoly mají mřížku umožňující proudění teplého vzduchu

Koupelny pro velké i malou

Hned z rodičovské ložnice se vstupuje do koupelny v měděném provedení. „Na stěnách stejně jako na schodišti jsou epoxidové stěrky, které patří k mým favoritům díky svým technickým vlastnostem. Jsou velmi odolné z pohledu tvrdosti, ale i vody, nemají spáry a snadno se udržují,“ uvádí designérka.

Druhá koupelna pro malou dcerku a potenciální návštěvy je rovněž provedená nadčasově. Zde je k vidění minimum spár díky velkoformátovým obkladům 3 x 1 metr.

Co naopak vidět není, to je zeleň. S tou se časem počítá na terase v patře (asi 21 m2), která navazuje na hlavní obytný prostor, z jedné strany prosklený, i na balkon (asi 6 m2), jenž se napojuje na ložnici.

Rodičovská koupelna byla navržena v měděném konceptu. Barvu stěrky vhodně doplňuje měděná baterie a doplňky; archiv studiaFoto: archiv studiaRodičovská koupelna byla navržena v měděném konceptu. Barvu stěrky vhodně doplňuje měděná baterie a doplňky

A jak byste si prostorově velkorysé bydlení zařídili vy?

Marcela Škardová