Sedačka v číslech
Jak má být hluboká? A jak vysoká opěrka? Tady neplatí moc teorie – vyzkoušejte si sami, co vám bude vyhovovat. Pokud chcete na sedačce opravdu sedět, je dobré se odrazit od šířky sedáku kolem 60 cm, ale vše ostatní už záleží jen na vašem pocitu. Designérka Barbora Pacáková dává vlastní příklad: „Měřím kolem 170 cm a vím, že pro mě je ideální hloubka sedu 57 cm, ale vyšší žena se bude cítit pohodlněji na hlubším sedáku.“

Určitě chcete, aby byla pěkná na pohled, aby se vám na ní pohodlně sedělo, aby dlouho vydržela, aby byla kvalitní, aby... Tak si to pojďme probrat podrobněji.

Co není vidět

V první řadě není vidět, z čeho je sedačka sestavena. „Na konstrukce se běžně používá dřevo či materiály na bázi dřeva ve spojení s tvrdým masivem a kovem. Je dobré si uvědomit, že sedačka s dřevěnou konstrukcí stále pracuje, vy ji také různorodě zatěžujete. Proto nedoporučuji vybírat tu, u níž se na konstrukci použil plast. I když dnešní plasty jsou pevné, nepruží a bývají křehčí než dřevo nebo kov,“ uvádí designérka Barbora Pacáková z Polstrin design.

Pokud uvažujete o sedačce rozkládací na každodenní spaní, nejlepší je konstrukce kovová.

Trojmístná pohovka Dragon Rib má snímatelný potah z nylonu a polyesteru a chromovanou kovovou konstrukci (210 x 85 x 96,5 cm, za 27 036 Kč); DekadoFoto: DekadoTrojmístná pohovka Dragon Rib má snímatelný potah z nylonu a polyesteru a chromovanou kovovou konstrukci (210 x 85 x 96,5 cm, za 27 036 Kč)

Rozkládací sedačka Jasper nabídne pohodlí vám na posezení a návštěvám pro příležitostné přespání (chromová konstrukce, směsový potah, výška sedu 39 cm, délka 212 cm, za 39 930 Kč); BONAMI CZFoto: BONAMI CZRozkládací sedačka Jasper nabídne pohodlí vám na posezení a návštěvám pro příležitostné přespání (chromová konstrukce, směsový potah, výška sedu 39 cm, délka 212 cm, za 39 930 Kč)

Pozor na výplň

Předem se informujte, z jaké pěny je sedačka vyrobená. Ale záleží i na vašem pocitu – někdo vítá tvrdší posezení (pak se přidávají i pružiny), druhý se raději zaboří do měkké výplně. „Sedáky se většinou skládají z více typů a tuhostí pěn. V oblasti zad bývají o něco měkčí než v oblasti kolen,“ uvádí Barbora Pacáková.

A Daniel John z Nábytku Říha dodává, abyste si dali pozor hlavně u levných výrobků – u nich se mnohdy používá nejlevnější molitan, který nemá tvarovou stálost a poměrně rychle se prosedí.

Výplň sedačky Nice tvoří vysoce elastická studená pěna a polyesterové rouno, které díky použité výrobní technologii slibují dokonalejší prodyšnost (298 x 170 cm, cena od 50 740 Kč); Nábytek ŘíhaFoto: Nábytek ŘíhaVýplň sedačky Nice tvoří vysoce elastická studená pěna a polyesterové rouno, které díky použité výrobní technologii slibují dokonalejší prodyšnost (298 x 170 cm, cena od 50 740 Kč)

Pohovka Niobé poskytne příjemné, ergonomické posezení. Jako výplň se použila studená polyuretanová pěna. Prodává se v několika velikostech (například o rozměru 272 x 234 x 90 cm, od 53 712 Kč); Polstrin design Foto: Polstrin designPohovka Niobé poskytne příjemné, ergonomické posezení. Jako výplň se použila studená polyuretanová pěna. Prodává se v několika velikostech (například o rozměru 272 x 234 x 90 cm, od 53 712 Kč)

Vybíráme potah

Vždy byste měli sledovat složení potahu. Teď asi nepotěšíme milovníky přírodních materiálů, neboť platí: čím větší podíl přírodních složek, tím méně daný potah vydrží. Látky se ve výrobě vybavují nešpinivou či voděodolnou úpravou, rovněž se používají nanotechnologie (pak je každé vlákno obalené speciálními ochrannými částicemi, a výsledkem je lepší odolnost vůči vodě či oleji), teflonová úprava a podobně.

Rohová sedačka Söderhamn s hloubkou sedáku 48 cm je vybavená snímatelným potahem ze směsového materiálu (291 x 83 x 198 cm, za 26 990 Kč); IKEAFoto: IKEARohová sedačka Söderhamn s hloubkou sedáku 48 cm je vybavená snímatelným potahem ze směsového materiálu (291 x 83 x 198 cm, za 26 990 Kč)

Sedačka Malé z kolekce Gold dokazuje, že klasické tvary jsou stále módní. Lněný potah působí originálně, a pokud se bojíte bílé barvy, lze zvolit šedou či starorůžovou (délka 185 cm, cena k doptání v obchodě); Le PatioFoto: Le PatioSedačka Malé z kolekce Gold dokazuje, že klasické tvary jsou stále módní. Lněný potah působí originálně, a pokud se bojíte bílé barvy, lze zvolit šedou či starorůžovou (délka 185 cm, cena k doptání v obchodě)

Líbí se vám kůže?

Z pohledu údržby jsou vhodnější lakované kůže, ale: „Když je teplo, budou se více zahřívat, kdežto v zimě více studí. Také nejsou dobře prodyšné," uvádí Daniel John a dále vysvětluje: „Nabízejí se i semianilinové a anilinové kůže – jsou prodyšnější, ale i jemnější. Udržují se hůře než lakované a také časem získají výraznou patinu. Navíc se hodně vytahují, ovšem vytahování je do určité míry přirozenou vlastností všech kožených výrobků."

Kožené potahy se doporučuje alespoň dvakrát ročně, případně i častěji ošetřit impregnací.

Sedací souprava Kivik nabízí řadu různých sestav – v tomto případě jde o kombinaci dvoumístné pohovky a lenošky (kůže, za 34 990 Kč); IKEAFoto: IKEASedací souprava Kivik nabízí řadu různých sestav – v tomto případě jde o kombinaci dvoumístné pohovky a lenošky (kůže, za 34 990 Kč)

Na foto (zleva): ukázka lakované kůže a anilinové; Polstrin designFoto: Polstrin designNa foto (zleva): ukázka lakované kůže a anilinové

Počet otáček
U potahů sedaček se uvádí takzvaný počet oděrových otáček. „Já bych si vybírala sedačku, která má alespoň 20 000 otáček či více. Jen pro srovnání – potah z Alcantary slibuje až 150 000 otáček,“ říká Barbora Pacáková.

Top mezi potahy

Jmenuje se Alcantara a je výjimečná svým složením, díky němuž se považuje za nejodolnější potahovou látku vůbec. Vyrábí se v Itálii a jde o lepenou textilii z polyesteru a polyuretanu (podkladová vrstva – zadní strana je z bavlny a polyetylenu). Nejlépe odolává působení vody, neroztahuje se, je stálobarevná, snadno se ošetřuje – nečistoty setřete vlhkým (nikoli mokrým!) hadříkem.

Ale také něco stojí: orientačně uveďme, že za sedačku s Alcantarou zaplatíte zhruba dvakrát tolik či více než za posezení s běžným textilním potahem.

Pohovka Archa se nabízí v různých velikostech, navíc se k ní dá přidat taburet. Na výběr je řada látek, kůže nebo Alcantary (dvousedák s područkou od 150 cm, cena od 33 434 Kč); Nábytek ŘíhaFoto: Nábytek ŘíhaPohovka Archa se nabízí v různých velikostech, navíc se k ní dá přidat taburet. Na výběr je řada látek, kůže nebo Alcantary (dvousedák s područkou od 150 cm, cena od 33 434 Kč)

Detail materiálu Alcantara; Polstrin designFoto: Polstrin designDetail materiálu Alcantara

Hodí se vám vědět
Přečtěte si: Jak opravdu vyčistit sedačku? Máme tipy pro různé materiály!. Ale abyste měli co čistit, nejdříve si musíte posezení pořídit. Než začnete obíhat obchody, mrkněte sem: Toužíte po nové sedačce nebo pohovce? Vybrali jsme pro vás 10 nej!.

Jako chameleon

V mnoha obchodech dnes nabízejí různé úpravy vybraného modelu. A to včetně rozměrů, do určité míry i hloubku sedu, u sedaček ve tvaru písmene L pravolevé či levopravé provedení, polohování, volbu potahu, nožek, područek, opěrek, masážní funkce… Samozřejmě tak, aby se daná sedačka dala reálně vyrobit.

Zdá se vám to složité? Pak se poptejte příbuzných, kamarádů, známých i kolegů, jakou sedačku mají doma a jak jsou s ní spokojení. Tak získáte nejlepší doporučení.

Pohovku Boston o rozměrech 204 x 83–96 x 105 cm můžete rozložit na lůžko o ploše 160 x 200 cm (za 18 490 Kč); Kika NábytekFoto: Kika NábytekPohovku Boston o rozměrech 204 x 83–96 x 105 cm můžete rozložit na lůžko o ploše 160 x 200 cm (za 18 490 Kč)

A podle jakých parametrů byste sedačku kupovali vy?

Marcela Škardová