Potřebných je hodně
Viktorka samozřejmě není jediná, komu Dobří andělé pomáhají. Potřebných dětí je mnohem víc. Více se o tom dočtete například v článku Hynek dostal druhou šanci. při léčbě leukémie pomohli i Dobří andělé nebo v článku Malý Ríša nemůže kvůli vážné nemoci chodit. Pomáhají mu Dobří andělé.

Byl to pro všechny šok. Viktorce totiž bývalo hodně špatně a občas i zvracela, proto se rodina soustředila především na vyšetření žaludku. Jenže lékaři poslali dívku i na rezonanci hlavy.

„Viktorce jsem řekla, že to bude raz dva hotové, a že hned pojedeme domů. Bohužel se tak nestalo, lékaři objevili nádor, a domů už jsme se vlastně nedostali,“ vzpomíná na únor 2015 Viktorčina maminka Hana.

Náročná léčba

Okamžitě šlo samozřejmě vše stranou, rodinný život se podřídil léčbě. Viktorka podstoupila operaci, několikatýdenní ozařování a nyní absolvuje chemoterapii.

Oporou jí je celá rodina – starší sestra Kateřina (17), tatínek, který je doma a trpí částečnou slepotou, a samozřejmě maminka. Ta musela kvůli péči o Viktorku omezit své podnikání, z něhož byl doposud hrazen běžný chod domácnosti a potřeby rodiny.

Spokojená rodina ještě v době, kdy nikdo netušil, že má Viktorka mozkový nádor; Archiv rodinyFoto: Archiv rodinySpokojená rodina ještě v době, kdy nikdo netušil, že má Viktorka mozkový nádor

Tím se nejen snížily příjmy rodiny, ale v souvislosti s nemocí rodině navíc stouply i náklady. Je potřeba hradit doplatky za léky, kvůli snížené imunitě potřebuje Viktorka nízkobakteriální stravu, v případě jakékoli drobné virózy je nutné nakoupit roušky. K tomu si připočtěte výdaje za cesty do nemocnice, protože Viktorka nemůže kvůli snížené imunitě jezdit veřejnou dopravou.

Bez nadace Dobrý anděl, která jim každý měsíc posílá finanční pomoc, by to nejspíš nezvládli. „Nikdy by mě nenapadlo, že budeme patřit mezi ty, kteří budou potřebovat pomoc Dobrých andělů. Většinou jsem zvyklá dávat, a proto mi trochu trvalo se srovnat s tím, že bych měla já, ačkoli je to pro dceru, něco přijmout, hlavně finance,“ říká Hana s tím, že si pomoci nesmírně váží.

Dívka má za sebou operaci, ozařování a podstupuje chemoterapii; Archiv rodinyFoto: Archiv rodinyDívka má za sebou operaci, ozařování a podstupuje chemoterapii

Pomáhá i Viktorka

Jak být Dobrým andělem
Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Výše příspěvku je libovolná.

Přestože dívka stále v době chemoterapie pobývá v nemocnici, navíc má vlivem léčby lehce poškozenou pravou hemisféru, což jí omezuje pohyb a potřebuje každodenní rehabilitaci, rozhodla se i ona v rámci svých možností pomoci. Spolu s moderátorkou Lucií Borhyovou natočila krátký charitativní spot, ve kterém právě známé osobnosti vyzývají diváky, aby se i oni stali Dobrými anděly.

„Jsem za to moc ráda. Osobně jsem se setkala s několika rodinami, kterým pomáhám, a mohla se tak přesvědčit, že je pro ně pomoc opravdu důležitá. Chtěla bych vzkázat všem, aby neváhali ani vteřinu, a stali se také Dobrými anděly,“ řekla Lucie Borhyová, která nadaci podporuje již třetím rokem.

I když Viktorku nemoc hodně omezuje, v rámci svých možností se snaží pomáhat a hledat Dobré anděly; Archiv rodinyFoto: Archiv rodinyI když Viktorku nemoc hodně omezuje, v rámci svých možností se snaží pomáhat a hledat Dobré anděly

Nadační fond Dobrý anděl
Dobry_Andel_logo_DPH_tabulka

Dobrý anděl pomáhá rodinám s nezaopatřenými dětmi, kde některý z rodičů nebo dítě onemocněli rakovinou nebo dítě trpí jinou, dlouhodobou a život ohrožující nemocí. Cílem systému je, aby rodiny nemocných dostávaly pravidelnou měsíční finanční pomoc ve výši několika tisíc korun. Veškeré příspěvky od dárců – Dobrých andělů – se do posledního haléře dostávají k potřebným rodinám s dětmi. Chod nadačního fondu je financován ze soukromých peněz zakladatelů – Petra Sýkory a Jana Černého. Všichni Dobří andělé díky svému Andělskému účtu vědí, komu pomáhají. Finanční pomoc míří k rodinám každý měsíc.

Znáte někoho, kdo zažil něco podobného?

Lucie Müllerová