Zimní péče o pleť
Jakou kosmetikou byste měly v zimních měsících pečovat o svůj typ pleti, abyste jí zajistily dostatečnou hydrataci, regeneraci a celkově svěží vzhled? Vše zjistíte v článku Suchá, citlivá i mastná pleť: Jakou kosmetiku v zimě potřebuje?.

Jediné, čeho se ve skutečnosti nikdy natrvalo nezbavíte, jsou póry jako takové, protože představují přirozenou součást každé pleti. Skrze ně pokožka dýchá a vylučuje maz i veškeré další nečistoty. Nicméně díky pórům do sebe pleť vstřebává i veškeré živiny a aktivní látky obsažené v kosmetice, kterou na pleť používáte. Póry tedy rozhodně mají své opodstatnění, ačkoli je pravda, že pokud jsou příliš viditelné, rozšířené a zanesené, na kráse žádné z vás nepřidávají.

MUDr. Monika Golková, primářka anti-aging clinic A2C, k tomu dodává: „Černé tečky neboli komedony jsou vlastně ucpané vývody mazových žláz, do kterých se dostanou nečistoty a bakterie. Jsou jedním z projevů akné, které má sice genetický podklad, ale bojovat se s tím určitě dá.“ Otázka zní tedy jasně: Jak?

Hlavní roli v péči o pleť s rozšířenými a zanešenými póry sehrává důkladné čištění. S tím vám pomůže třeba jemná bio čisticí pěna Aphlame s extraktem z mýdlových ořechů nebo čisticí pleťová voda Stay Clear bez alkoholu. Na foto (zleva): Interbio, 446 Kč a Nivea, 99 Kč; Archiv firemVíceFoto: Archiv firemHlavní roli v péči o pleť s rozšířenými a zanešenými póry sehrává důkladné čištění. S tím vám pomůže třeba jemná bio čisticí pěna Aphlame s extraktem z mýdlových ořechů nebo čisticí pleťová voda Stay Clear bez alkoholu. Na foto (zleva): Interbio, 446 Kč a Nivea, 99 Kč

Pleti se sklony k tvorbě černých teček a akné prospěje hydratační gel-krém s olejem z australského čajovníku nebo čisticí gel obsahující buňky z okurky. Na foto (zleva): Dermacol, 129 Kč a Bourjois, 119 Kč; Archiv firemVíceFoto: Archiv firemPleti se sklony k tvorbě černých teček a akné prospěje hydratační gel-krém s olejem z australského čajovníku nebo čisticí gel obsahující buňky z okurky. Na foto (zleva): Dermacol, 129 Kč a Bourjois, 119 Kč

Doporučená kosmetika

Problém s černými tečkami se nejčastěji týká mastné a smíšené pleti, která produkuje nadměrné množství mazu.

„K péči o pleť s komedony je proto dobré využít různé čisticí přípravky určené pro mastnou pleť s rozšířenými póry a černými tečkami, například čisticí peelingy, které změkčují pleť tím, že z ní odstraňují rohovinu a zároveň tak zabraňují tvorbě komedonů. Můžu doporučit zejména přípravky s kyselinou glykolovou, s retinoidy nebo s ureou,“ vyjmenovává MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.

Podle odbornice se právě pravidelným a šetrným čištěním, tedy odstraňováním (exfoliací) odumřelých kožních buněk a dobrou hydratací pleti, můžete postarat o to, aby se póry staly méně viditelnými. A při výběru kosmetiky je dále nezbytně nutné hlídat si i složení produktů.

Nesmí být k pleti příliš agresivní a neměly by obsahovat alkohol, což se zejména u levnějších produktů často stává. Sečteno a podtrženo: důležité je volit k pleti šetrné produkty, které ji nevysuší a tím její stav paradoxně ještě nezhorší.

Zkuste zklidňující sérum Aknestop s rostlinnými extrakty, které stahuje rozšířené póry a omezuje tvorbu kožního mazu. Skvělý stahující efekt na rozšířené póry má i pleťové sérum Anti-Pores určené pro normální, smíšenou a mastnou pleť. Na foto (zleva): Ryor, 155 Kč a Clarins, 739 Kč; Archiv firemVíceFoto: Archiv firemZkuste zklidňující sérum Aknestop s rostlinnými extrakty, které stahuje rozšířené póry a omezuje tvorbu kožního mazu. Skvělý stahující efekt na rozšířené póry má i pleťové sérum Anti-Pores určené pro normální, smíšenou a mastnou pleť. Na foto (zleva): Ryor, 155 Kč a Clarins, 739 Kč

Ukázkově lesklé vlasy
Dosáhnout toho není nemožné… Dali jsme za vás řeč s odborníky a ti nám prozradili, jak na to aneb Dodejte svým vlasům zdravý lesk jako z reklamy!.

Problémy s rozšířenými póry řeší i zmatňující péče stahující póry Hyséac Mat s extraktem z lékořice a s termální vodou Uriage, stejně jako hydratační noční krém DermoPurifyer zjemňující póry a redukující nadměrnou tvorbu kožního mazu. Na foto (zleva): Uriage, 287 Kč a Eucerin, 375 Kč; Archiv firemFoto: Archiv firemProblémy s rozšířenými póry řeší i zmatňující péče stahující póry Hyséac Mat s extraktem z lékořice a s termální vodou Uriage, stejně jako hydratační noční krém DermoPurifyer zjemňující póry a redukující nadměrnou tvorbu kožního mazu. Na foto (zleva): Uriage, 287 Kč a Eucerin, 375 Kč

Nadstandardní péče

Žádná metoda, která by rozšířené póry dovedla natrvalo stáhnout, sice neexistuje – péče o ně zkrátka vyžaduje trpělivost a pravidelnost – nicméně kosmetiky i metod vedoucích k zmenšení jejich velikosti se dá vyzkoušet mnoho.

„Na rozšířené póry a černé tečky dobře fungují různé peelingové metody – chemický či mechanický peeling, takzvaný mikroneedeling, ošetření laserem – frakcionovaný CO2 laser či erbiový laser nebo radiofrekvenční ošetření – eTWO,“ říká Katarína Třísková.

S problematickou pletí umí malé zázraky i emulze TriAcnéal EXPERT nebo vysoce koncentrovaná maska Acne Repair Masque stahující póry a redukující tvorbu kožního mazu s D-panthenolem, ureou a dalšími účinnými látkami. Na foto (zleva): Avène, 429 Kč Essenté, 399 Kč; Archiv firemFoto: Archiv firemS problematickou pletí umí malé zázraky i emulze TriAcnéal EXPERT nebo vysoce koncentrovaná maska Acne Repair Masque stahující póry a redukující tvorbu kožního mazu s D-panthenolem, ureou a dalšími účinnými látkami. Na foto (zleva): Avène, 429 Kč Essenté, 399 Kč

Zdravý životní styl dělá divy

Kromě toho se vám i vyplatí posvítit si na svůj životní styl. Znečištěné ovzduší, hormonální změny, stres, jídelníček s vysokým podílem cukrů a tuků, kořeněná jídla… Nic z toho pleti nesvědčí, proto se snažte tyto vlivy eliminovat. Na víkend vyrazte na čerstvý vzduch, zhluboka dýchejte a relaxujte. O jídelníčku se zkuste poradit s výživovým poradcem nebo dejte na informace dostupné na internetu.

„Doporučuji i test na potravinové intolerance, takzvaný ALCAT test. Díky němu zjistíte, které potraviny jsou pro vás vhodné a jakým se raději vyhýbat,“ dodává na závěr lékařka Monika Golková.

A jak bojujete s černými tečkami vy?

Anna Pivoňková