Sláva série Milénium z pera švédského novináře a bojovníka proti extrémistickým skupinám se téměř dotýká hvězd. Na světě se prodalo přes 25 milionů výtisků, bohužel sám autor se na výsluní popularity nehřeje. V roce 2004 stačil jen svou trilogii dopsat, odevzdat nakladateli a podat jeden spisovatelský rozhovor. Toť vše. Přišel nevítaný host v podobě infarktu. Stieg Larsson zemřel.

Trilogie Milénium sestává z tří knih: Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm, a Dívka, která kopla do vosího hnízda (jsou to dlouhé názvy, ale opravdu už neexistuje moc lidí, kteří by alespoň jeden z nich neslyšeli). Každá z knih je samostatným příběhem, který ovšem dohromady tvoří velkou dějovou linku, která se postupně stáčí okolo staré nevyřešené záhady smrti 16leté dívky a tajemství rodiny Vangerů.

O co přesně jde

Hrdinou poutavého, až thrillerového detektivního románu je investigativní novinář Mikael Blomkvist. Zápletka je samozřejmě velmi složitá, ale v zásadě jde o jedno: Mikael dostane neodolatelnou zakázku – odhalit 40 let starou vraždu mladé dívky Harriet Vangerové. Jelikož se ovšem postupně noří do stále špinavějších a skandálnějších odhalení a potřebuje se dostat i k nejpřísněji střeženým informacím, požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou, všehoschopnou asociální počítačovou hackerku. Společně pak čelí nebezpečím, která s sebou vyšetřování nese. A jsou v tom proklatě dobří!

Trilogii Milénium vydalo nakladatelství Host;nakladatelstvi.hostbrno.czFoto: nakladatelstvi.hostbrno.czTrilogii Milénium vydalo nakladatelství Host

Všichni, kdo knihu četli, přiznávají, že dostat se přes prvních 20 stránek není jednoduché, pak vás ovšem příběh pohltí, zabarikádujete se před světem a nevyjdete, dokud nebudete u konce. Sladkou odměnou může být fakt, že Stieg Larsson nenechává žádné nezodpovězené otázky a královnu detektivky Agathu Christie strčí hravě do kapsy. Nakonec do sebe všechno dokonale zapadá.

Už zítra – 1. července – má navíc premiéru první část tohoto napínavého příběhu – švédský film Muži, kteří nenávidí ženy. Určitě není od věci podívat se i na jinou tvorbu než zaběhlých filmařů z Hollywoodu.

Případ pro celou rodinu

Autor knih Stieg Larsson zasvětil svůj život boji proti extrémistickým skupinám a novinařině. Klid ovšem nenašel ani po své smrti. Stačil totiž ještě napsat nejen náčrt příběhu až do desáté knihy, ale také polovinu knihy čtvrté. A právě o tu se bijí pozůstalí (vzhledem k prodejnosti není ani divu): na jedné straně stojí otec a bratr, na druhé novinářova družka (ovšem ne manželka) architektka Eva Gabrielsson. Rodina tvrdí, že podle švédského práva náleží rukopis jim, architektka zase oponuje tvrzením, že knihy psala společně s partnerem a že by tedy byla schopná čtvrtý díl dopsat. Jak to nakonec dopadne? Kdo ví...

Minulý rok byl Stieg Larsson druhým nejprodávanějším autorem světa. Pokud jeho dílo ještě nezavítalo k vám domů, možná přišla ta správná chvíle, kdy mu s otevřenou náručí otevřít dveře. Já jeho návštěvy rozhodně nelituji.

ProŽeny.cz