O problémech se štítnou žlázou ví své dnes 33letá paní Věra: „Byla jsem často nervózní, potila se, bušilo mi srdce a viditelně se mi třásly ruce. Samozřejmě jsem to přičítala psychické zátěži,“ popisuje své zdravotní problémy. S manželem se také snažili o druhé dítě, jenže potratila. Vyšetřeními se u ní zjistila zvýšená funkce štítné žlázy. „Brala jsem léky asi rok, ale nepříjemné příznaky i tak přetrvávaly, lékařka navrhovala operaci, ale já jsem ji ze strachu oddalovala. Teprve zpětně vím, že to bylo zbytečné,“ svěřuje se Věra. Operace byla bezbolestná, pobyt v nemocnici trval pět dnů.

Nebezpečí číhá na krku

Štítná žláza je umístěna na krku v místě ohryzku a je lehce hmatatelná. Shromažďuje jód z krve pro produkci dvou hormonů (tyroxinu a trijodthyroxinu), které mají vliv téměř na všechny tkáně v těle a regulují spotřebu energie. „Nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy ve světě je nedostatek jódu. U nás je tato příčina na ústupu a do popředí se dostává autoimunitní thyreoiditida, tedy zánět štítné žlázy, stav po léčbě radiojódem nebo stav po operativním odnětí štítné žlázy,“ říká primářka Milena Gojová z interny a fyzioterapie Priessnitzových lázní.

Jak se vyšetřuje štítná žláza?

První zvětšení či zmenšení štítné žlázy zjistí praktický lékař pohmatem. Mnohem přesnější je ale vyšetření krve. Ultrasonografií se pak zjistí nejen rozměry štítné žlázy, ale i její přesné uspořádání, které vede k označení konkrétní poruchy. Ještě detailnější je scintigrafické vyšetření, které se provádí na specializovaných pracovištích nukleární medicíny. Při podezření na nádor se provádí jehlová biopsie, tedy odebere se kousek tkáně na histologii.

 

Podfunkce může vést i k tloustnutí a nedostatku soustředění; thinkstockFoto: thinkstockPodfunkce může vést i k tloustnutí a nedostatku soustředění

Možná nevíte
Onemocněním štítné žlázy trpí víc ženy než muži.
Za rizikové období se považuje období dospívání, těhotenství, ale stejně tak i zralý věk, kdy žena prochází přechodem.
U žen jsou potíže se štítnou žlázou podmíněny dědičnými faktory, zejména u těch, jejíž matka či babička sama některé z onemocnění štítné žlázy prodělala.
V ČR bylo v roce 2010 hospitalizováno se štítnou žlázou 8804 pacientů, z toho bylo jen 1421 mužů.
Při pravidelné preventivní prohlídce (tj. každé dva roky, více se dozvíte ve článku Víme, na co máte u lékaře nárok. Zdarma!) by se měl u žen po padesátce dělat i krevní test na štítnou žlázu.
Zdroj: UZIS

Nejčastější nemoci štítné žlázy a jejich příznaky

Viditelné zvětšení štítné žlázy, tedy struma (vole), způsobené především nedostatkem jódu v potravě, ale také infekčním nebo autoimunitním zánětem. Je-li vyvředlá směrem dovnitř, dochází k problémům s polykáním či dráždění ke kašli. Většinou se přistupuje k chirurgickému zákroku, což má za následek celoživotní závislost na tabletách.

Snížená funkce štítné žlázy, tedy hypofunkce, kdy žláza není schopná vyprodukovat potřebné množství hormonů. K počátečním příznakům patří únava, pocity chladu, špatné soustředění, poruchy paměti. Později dochází k vysoušení kůže, lámavosti nehtů, zácpě, křečím svalů, ke zpomalení srdečního tepu, zpomaluje se i metabolismus a může docházet ke zvyšování váhy při stejném kalorickém příjmu. Dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení. Někdy může štítná žláza stát za problémy s otěhotněním nebo samovolnými potraty. Léčba je postavena na doživotním příjmu dostatečného množství hormonu tyroxinu. „Nejčastěji se předepisují tablety Euthyrox či Letrox,“ říká Robert Jirásek z Edukafarm.

Nepodceňujte zdravotní problémy. Včasná léčba může zásadně pomoct!; thinkstockFoto: thinkstockNepodceňujte zdravotní problémy. Včasná léčba může zásadně pomoct!

Nadměrná tvorba hormonů, tedy hyperfunkce štítné žlázy, má za následek rychlý tep, bušení srdce, viditelný třes rukou, nervozitu a podrážděnost, stálý pocit horka, svalovou slabost, měknutí nehtů, padání vlasů, častější vyměšování, úbytek na váze. Ženy mají kratší menstruační interval a slabší krvácení. Můžou být i problémy s očima, zarudlé a někdy vypouklé. Léčí se tyreostatiky – Carbimazol, Thyrozol, Propycil. Když farmaceutická léčba není účinná, příchází na řadu chirurgický zákrok. V některých případech může být nahrazena léčbou radioaktivním jódem.

Nádor štítné žlázy je obvykle středně či málo zhoubný. Příznaky jsou stejné jako u předcházejících nemocí. Zpravidla se štítná žláza odstraní. Případně se zahajuje chemoterapie nebo se léčí radioaktivním jódem.

Tip redakce: Minimalizujte riziko rakoviny aneb Tohle jsou potraviny, kterých se rakovina „bojí"!.

Měli jste, nebo někdo z vašich blízkých, poruchu štítné žlázy? Svěřte se nám.

Zdena Nováčková