Pojistěte si riziko rakoviny

Možná jste slyšely o možnosti pojistit se pro případ rakoviny prsu, který v rámci projektu For you nabízí ING Životní pojišťovna. Je dobrou možností i pro ženy s dědičnou zátěží, které jsou zatím zdravé. Při sjednávání pojistky nezáleží na rodinné anamnéze, jen na momentálním zdravotním stavu.

Pro léčbu je ideální, pokud se na nemoc přijde v době, kdy je ložisko nehmatné, nádor je tedy v počátečním stadiu a ještě se klinicky neprojevuje. Na takový útvar v prsu se většinou přijde díky mamografickému vyšetření, u rakoviny děložního čípku pak testy u gynekologa, které by měly být prováděny pravidelně.

České ženy jsou ve výhodě

„Nádory, které se naleznou u žen ve screeningu, jsou v 70 procentech v prvním stadiu. Pro každou nemocnou, které je nalezen nádor v tomto časném I. stadiu, to znamená, že má maximální šanci, která se blíží téměř 100 procentům, že se plně uzdraví a vrátí se do normálního života v plném zdraví,“ říká primářka pražského Mamma Centra, MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.

Screeningový program vyšetřování prsů žen od 45 let přinesl snížení úmrtnosti na rakovinu prsu u českých žen o 30 procent!

Právě proto by měly na mamograf či ultrazvuk přijít i ženy mladší, které buď mají nějaké podezření, nebo se s touto nemocí setkaly v přímém příbuzenstvu.

Je zásadní, aby se na problém přišlo včas. Mnoho žen se ale bojí diagnózy, má strach z nemoci, ale i z léčby. Okamžitě před sebou mají představu velmi nepříjemných dopadů chemoterapie – tedy ztrátu vlasů, nevolnosti. Překážkou na cestě k uzdravení je tedy u mnohých jejich psychika – strach. Proto buď nejdou k lékaři vůbec, nebo návštěvu oddalují do chvíle, kdy už je nemoc v pokročilejším stadiu a nejde ji přehlížet.

Díky mamografu se na rakovinu prsu přichází v časném stadiu; thinkstockFoto: thinkstockDíky mamografu se na rakovinu prsu přichází v časném stadiu

Rychle znamená méně „bolestně“

Mýty o rakovině prsu
Jste přesvědčené, že vás se rakovina prsu netýká, protože máte moc malá prsa? Jaká je pravda? Na to vám odpovíme v článku 7 mýtů o rakovině prsu: Malá ňadra, nízké riziko? Omyl!.

Léčba rakoviny je zejména nesmírný psychický nápor. V případě pokročilejších onemocnění může jít samozřejmě i o klasickou bolest. Ta se projeví po operaci prsu, při případné chemoterapii stejně jako po ozařování, kdy už jde spíš o nepříjemné stavy nevolnosti, padání vlasů a podobně. A je pravda, že tyto průvodní jevy ženy mnohdy nesou hůř než fakt, že jsou nemocné.

A právě proto je dobré si uvědomit, že přijít včas znamená léčbu urychlit. U nemocných s nízkým rizikem, tedy v časném stadiu rakoviny prsu, není nutná buď žádná pooperační léčba, nebo jen léčba hormonální. Se stoupající mírou rizika je ale i léčba náročnější. „Vysoká míra rizika však stále ještě neznamená, že ,vše je špatné'. Pravděpodobnost úplného vyléčení se s moderními léky stále zvyšuje,“ říká Mgr. Jana Drexlerová ze sdružení Mamma Help.

Způsobů léčby je několik a lékaři je mohou kombinovat či seřadit právě i podle toho, jak pokročilý nádor byl, zda již metastázoval, jestli bude podle testů reagovat na hormonální léčbu... Lékař posuzuje i věk a celkový zdravotní stav pacientky.

Jak se vyhnout rakovině prsu

Bojíte se, že by se tato nemoc mohla týkat i vás? Pak si jistě přečtěte článek Jak se vyhnout rakovině prsu.

Čím rychleji lékaři odhalí nádor v prsu, tím vyšší je šance na uzdravení; thinkstockFoto: thinkstockČím rychleji lékaři odhalí nádor v prsu, tím vyšší je šance na uzdravení

Co se dá očekávat, když to přijde?
Operace: je základem léčby včasně objeveného nádoru. Jejím prostřednictvím lékaři odstraní nejen jej, ale i jeho okolí. Někdy je zapotřebí vyoperovat celou mléčnou žlázu. Tento zákrok bolí podobně jako ostatní operace, závisí samozřejmě na tom, jak velké části prsu se týká. Delší bolesti mají ženy po celkovém odstranění mléčné žlázy, nebo dokonce žláz obou.
Radioterapie – ozařování: většinou následuje po operaci, při které byla odstraněna jen část prsu. Má zabránit recidivě nádoru ve zdravé tkáni. Nebolí a většinou nemá žádné nepříjemné doprovodné stavy, kromě možnosti kožních reakcí na místě ozařování.
Chemoterapie: už jen tohle slovo v ženách vzbuzuje paniku a je důvodem, proč nejdou se svými obtížemi včas k lékaři. U některých časných i pokročilých nádorů dle uvážení odborníků jde o léčbu, která má v těle zlikvidovat rakovinné buňky, ovšem s nimi bohužel likviduje i ty zdravé, rychle se množící. A právě to je důvod ztráty vlasů a ochlupení, nevolností. Nepříjemné stavy nevolnosti ale lékaři dokážou potlačit vhodnými léky, takže mnoho pacientek projde chemoterapiemi bez těchto nežádoucích projevů.
Biologická léčba: z hlediska nepříznivých doprovodných potíží je šetrnější metodou. Zaměřuje se na rakovinné buňky a likviduje jen ty. Nejde použít ve všech případech, pouze při nádoru typu, který na tuto léčbu reaguje.
Hormonální léčba: je vhodná na určitý typ nádoru. Pacientky ji snášejí lépe, i když je většinou dlouhodobá. Připadá v úvahu pouze u nádorů, které jsou vůči ní vnímavé.

Podobné to je u rakoviny děložního čípku. Včasný nález se léčí ozařováním a obejde se bez radikální operace, kterou je potřeba podstoupit v pokročilejším stadiu.

Chodíte pravidelně na mamografické vyšetření a ke gynekologovi? Napište nám!

Renata Vyšínová