Další tipy pro zdraví
Přečtěte si také 10 babských rad na rýmu, kašel a nachlazení. Tyhle fungují! Když jste zahlenění, nemusí jít ale nutně o nemoc. O tom si zase přečtěte zde.

„Kašel vzniká podrážděním receptorů na sliznici. Dlouhodobě kašlat není normální, většinou jde o signál, že něco není v pořádku. Z lehčí formy kašle se může vyklubat závažné onemocnění – bronchitida, pneumonie či černý kašel,“ říká pneumolog MUDr. Marek Ditrich.

Položte si proto otázku: Jak dlouho trvá? Po osmi týdnech se kašel stává chronickým, a sám od sebe nezmizí. Lékaři ale nabádají k vyhledání pomoci už po dvou týdnech nevysvětlitelného kašle. „Pokud kašel doprovází horečka, bolesti na hrudi, dušnost, zelené či tmavě žluté hleny, k lékaři jděte neprodleně,“ dodává pneumolog.

Jak dekódovat, jaký kašel máte? Podle příčin!

1. Chřipka a nachlazení

Při chřipce jde spíš o suchý bolestivý kašel, který by se měl tlumit, zvláště před spaním, tak zvanými antitusiky. Kašel z nachlazení je proti tomu vlhký, produktivní. Rozhodně ho netlumte, a když už, tak užívejte přípravky na podporu vykašlávání, takzvaná expektorancia, nebo mukolytika na ředění hlenu.

Co dělat: Je-li kašel mírný, je nejlepší vyčkat, dokud nachlazení neodezní. Pokud ale i poté kašlete, máte bolesti na hrudi nebo potíže s dýcháním, už nedejte na samoléčbu a jděte k lékaři.

Chřipku často provází suchý štěkavý kašel s pocitem škrábání v krku; thinkstockFoto: thinkstockChřipku často provází suchý štěkavý kašel s pocitem škrábání v krku

2. Zadní rýma

Hustý sekret nevysmrkáte a stéká dolů po zadní stěně krku, což vyvolává kašel s bolestí hlavy.

Jak vyplachovat nos
Provádějte to nad umyvadlem s hlavou ukloněnou ke straně, aby roztok nezatekl do uší. Nalijte ho speciální konvičkou do jedné nosní dírky a druhou dírkou nechte vytékat ven. Postup opakujte u druhé nosní dírky.

Co dělat: Užívejte léky na ředění hlenu a odkašlávání, hodně pijte a pro spuštění rýmy si zkuste denně na 20 minut ponořit lokty do horké vody. Pokud se vám do týdne neuleví, poraďte se s lékařem. Obvykle předepíše antibiotika, případně provede punkci.

3. Akutní bronchitida / pneumonie

Jde o virovou nebo bakteriální infekci (zánět průdušek, zápal plic). Projevuje se množstvím hustého hlenu, který nutí k bolestivému kašli, v počátečním stadiu zejména rannímu, který se může zhoršovat.

Co dělat: K mírnému zánětu průdušek lze přistupovat jako k nachlazení. Pokud máte bolesti a tlak na hrudi, jděte okamžitě k lékaři. Na bakteriální příčinu předepíše antibiotika a bronchodilatancia (rozšiřují průdušky). Při těžké pneumonii můžete být hospitalizováni.

4. Alergie

Kašel bývá suchý, dráždivý, spojený s vodovou rýmou a častým kýcháním.

Co dělat: Pro začátek se vyhýbejte dráždivým alergenům (prach, pyl, vůně, zvířata). Problémy zklidněte volně prodejnými antihistaminiky. Pokud nepřijde změna, navštivte alergologa.

Někdy pomůže i jitrocelový sirup, který zklidňuje a pomáhá rozpustit hleny; isifaFoto: isifaNěkdy pomůže i jitrocelový sirup, který zklidňuje a pomáhá rozpustit hleny

5. Astma

Citlivost člověka na změny teploty, vlhkosti a znečistění ovzduší může vyvolat astma. Chronické onemocnění postihuje dýchací cesty. Kašel je suchý, dráždivý, sípete a jste dušní.

Co dělat: Vyhněte se spouštěčům astmatu (alergenům) a omezte pohybové aktivity. Trvají-li obtíže déle než dva týdny, dostavte se k lékaři.

6. Následky kouření

Ranní silný produktivní kašel může znamenat i něco horšího než chronickou bronchitidu – rozedmu, ale i rakovinu plic. Kromě kašle se dostavuje dušnost.

Co dělat: Přestat kouřit, a to ihned. Do měsíce od ukončení kouření kašel zmizí. Každý kuřák starší 40 let by měl podstoupit spirometrii (vyšetření dechových funkcí u pneumologa) a následnou léčbu. K včasnému odhalení nádorových onemocnění dýchacích cest jsou vhodné i odběry tumormarkerů a onkomarkerů.

7. Černý kašel

O černém kašli, a zejména o jeho rizicích u malých dětí jsme podrobně psali v tomto článku.

Kašel může vzniknout i z použití nosních kapek!
Přestože se kapou do nosu, stečou většinou i do krku, pak dráždí sliznici a vyvolají suchý kašel. Je to otravné, ale nějak uvolnit horní dýchací cesty potřebujete. Pokud máte nos ucpaný kvůli nachlazení, zkuste místo kapek nosní sprej nebo inhalátor. „Nepoužívejte tyto produkty více než 5 dní,“ říká praktická lékařka Jitka Marková a dodává: „Delším používáním dochází k překrvení nebo vysušování a zbytnění sliznice. Problémy ucpaného nosu se vrátí i bez nachlazení.“ Osvědčený je i fyziologický roztok k výplachům nosních dutin. Opakujte ho několikrát denně.

A jak léčíte kašel vy? A už se vám podařilo zatočit s kouřením?

Monika Rajtrová