Alergie
Pravděpodobnost vzniku alergie na konopný olej je velmi nízká. Pokud se tedy po aplikaci nějakého konopného přípravku objeví alergická reakce ve formě vyrážky, svědění, zarudnutí nebo otoků, jedná se spíše o alergii na některou z vedlejších složek přípravku. Důležité je však také podotknout, že každé začervenání nebo podráždění kůže po použití určitého kosmetického výrobku nemusí hned znamenat alergii, ale zkrátka jen to, že vám daný produkt nesedl. Alergie má obvykle delší průběh (nejenom několik hodin) a příznaky zasahují větší plochu kůže.

Někdy se opravdu může zdát, že se s obchody, které nabízejí nebo se přímo specializují na konopné výrobky, roztrhl pytel. Kromě kosmetiky se konopí často objevuje v drogerii, léčivých přípravcích nebo potravinách. Za velmi kvalitní se považují například konopné oleje a součástí běžného jídelníčku mohou být přímo konopná semínka.

Není konopí jako konopí

V první řadě bude dobré si upřesnit, co je vlastně konopí a jaké existují druhy. S touto rostlinou se nejčastěji spojuje droga marihuana, která je produktem konopí indického. Konopí indické je však pouze jedním ze tří známých druhů konopí. Obsahuje více než 0,3 % omamné látky zvané THC, proto po jeho požití nastává stav opojení.

Na foto (zleva): Koupelový olej Saloos zklidňuje podrážděnou pokožku a účinně pečuje o suchou a popraskanou kůži, cena 133 Kč a konopný sprchový gel s olejovou recepturou Dedra je určený pro každodenní péči a hydrataci, cena 99 Kč; Archiv firemVíceFoto: Archiv firemNa foto (zleva): Koupelový olej Saloos zklidňuje podrážděnou pokožku a účinně pečuje o suchou a popraskanou kůži, cena 133 Kč a konopný sprchový gel s olejovou recepturou Dedra je určený pro každodenní péči a hydrataci, cena 99 Kč

Dalšími druhy jsou konopí rumištní, které běžně roste jako plevel, a především konopí seté. Oba tyto druhy obsahují minimum látky THC, tudíž výrobky z nich jsou běžně brány jako legální. „Konopí, které se používá v kosmetice, neobsahuje omamné složky a musí splňovat speciální požadavky pro použití v dermatologii nebo kosmetickém průmyslu,“ komentuje Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc., vedoucí lékařka Ambulance estetické dermatologie SynCare v Brně.

Ingrediencí kosmetických, potravinových a dalších výrobků je tedy obvykle olej vylisovaný ze semen konopí setého.

Je to legální?
Ano, výrobky z konopí setého jsou naprosto legální. Protizákonné je pěstování konopí indického pro jiné než léčebné účely. U konopí setého při výsetbě plochy větší než 100 metrů čtverečních vzniká ohlašovací povinnost.

Spása kožních problémů

Konopný olej je z hlediska obsahu živin velmi cenný. Až z 80 procent je tvořen z nenasycených mastných kyselin, které jsou pro tělo velmi důležité, avšak neumí si je vyrobit samo. Obsahuje také aminokyseliny a celé spektrum vitaminů a minerálních látek. Je však velmi zdraví prospěšný nejen při konzumaci, ale i při zevním použití.

Na foto (zleva): Konopná mast Forte k intenzivnímu ošetření suchých a podrážděných míst, cena 155 Kč a zklidňující tělové mléko Dedra s konopným olejem, cena 199 Kč; Archiv firemVíceFoto: Archiv firemNa foto (zleva): Konopná mast Forte k intenzivnímu ošetření suchých a podrážděných míst, cena 155 Kč a zklidňující tělové mléko Dedra s konopným olejem, cena 199 Kč

Na foto (zleva): Pleťový a tělový olej Carun pro péči o problematickou a zdravou pokožku a pro uvolňující a relaxační masáž, cena 330 Kč a přírodní konopné mýdlo Hemp s jemným peelingem, cena 43 Kč; Archiv firemFoto: Archiv firemNa foto (zleva): Pleťový a tělový olej Carun pro péči o problematickou a zdravou pokožku a pro uvolňující a relaxační masáž, cena 330 Kč a přírodní konopné mýdlo Hemp s jemným peelingem, cena 43 Kč

„Konopný olej podporuje hojení ran, uklidňuje projevy lupénky, ekzémů, akné a další podráždění pokožky. Zpomaluje procesy stárnutí kůže, hydratuje a zvláčňuje. Působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně,“ shrnuje Šárka Synková ze společnosti Dedra.

„Výborně působí na extrémně suchou kůži, například na kůži atopiků, zejména v mastech. Pokožku dokáže nejen zvláčnit a promastit, ale podporuje hojivé procesy. V krémech blahodárně působí na citlivou pokožku, která extrémně reaguje na podněty zvenčí,“ doplňuje docentka Jarmila Rulcová.

Na foto (zleva): Jemně chladivý masážní gel Cannaderm pro osvěžení unavených, těžkých nohou, cena 191 Kč a noční pleťový krém a sérum v jednom Dedra s obsahem konopného oleje, cena 299 Kč; Archiv firemVíceFoto: Archiv firemNa foto (zleva): Jemně chladivý masážní gel Cannaderm pro osvěžení unavených, těžkých nohou, cena 191 Kč a noční pleťový krém a sérum v jednom Dedra s obsahem konopného oleje, cena 299 Kč

Konopné přípravky se tak hodí v podstatě na všechny typy pleti. Od mastné pokožky se sklony k akné přes suchou citlivou pleť po kůži zasaženou kožními problémy, jako je ekzém nebo lupénka.

Kosmetika a zdraví
V současnosti vyráběné kosmetické produkty mají mnohdy řadu bonusových zdravotních účinků. Vyzkoušejte například kosmetiku, která vás zbaví stresu nebo přípravky obohacené o antioxidanty.

Konopná masáž

Konopí dnes najdete jako součást kosmetiky všeho druhu. Klasikou jsou hojivé krémy a masti, ale seženete i sprchové gely, mýdla, opalovací mléka, konopné přípravky na vlasy či regenerační masážní oleje.

Na foto (zleva): Konopné opalovací mléko CannaSun s ochranným faktorem 30 pro zdravé opalování, cena 229 Kč a extra výživný krém Cannabis, který je velmi lehký a rychle vstřebatelný, cena 99 Kč; Archiv firemFoto: Archiv firemNa foto (zleva): Konopné opalovací mléko CannaSun s ochranným faktorem 30 pro zdravé opalování, cena 229 Kč a extra výživný krém Cannabis, který je velmi lehký a rychle vstřebatelný, cena 99 Kč

Právě masážní přípravky z konopí získávají v současnosti také na velké popularitě. Konopný olej totiž dokáže uvolňovat napnuté svalstvo a pomáhá tak zbavit se častých nepříjemných křečí. Stejně tak velmi příznivý vliv má konopný olej při léčbě bolavých kloubů a běžně se užívá i při rehabilitacích po úrazech.

Na foto (zleva): Bio konopný šampon a sprchový gel Cannabios je díky obsahu unikátních olejů vhodný pro podrážděnou pokožku, cena 245 Kč a pleťová voda Botanico je určená především pro aknózní a ekzematickou pleť, cena 89 Kč; Archiv firemFoto: Archiv firemNa foto (zleva): Bio konopný šampon a sprchový gel Cannabios je díky obsahu unikátních olejů vhodný pro podrážděnou pokožku, cena 245 Kč a pleťová voda Botanico je určená především pro aknózní a ekzematickou pleť, cena 89 Kč

Máte s konopnými přípravky už nějakou zkušenost?

Denisa Chňoupková