Uklidňující typická klavírní hudba, sál plný usměvavých žen ve středním a vyšším věku, baletní pózy, jen žádné baleríny, nýbrž bosé nohy – tak nějak vypadala hodina fitbaletu v jednom z pražských fitcenter, kam jsme spolu s kamerou zašli. Že to může být zábava i po padesátce se můžete přesvědčit v naší videoreportáži zde:

Balet v novém kabátu!

Že se nejedná o klasický balet, jak ho mnozí znají z dětství, je poznat už podle toho, že se netančí u tyče a ani na nohách nemáte baleríny natož piškoty. „Choreografie ovšem vychází z původního baletu, přičemž jednotlivé figury a pozice nejsou tak striktně vymezené a celkově je tanec zjednodušený tak, aby jej zvládly všechny věkové kategorie," vysvětluje trenérka Jana Čechová z pražského fitcentra World Class. Není se tedy čeho bát.

Malý baletní slovník pro začátečníky
port de bras – pohyb paží
demiplié – polopodřep
první pozice (nejjednodušší) – špičky jsou vytočené, paty u sebe
druhá pozice – stejná jako první, ale nohy jsou mírně od sebe, asi na šíři ramen
třetí pozice – levá noha zůstává v základním postoji jako při první pozici, pravá noha je předsunutá před levou, špička směřuje doprava a pata končí u špičky levé nohy
čtvrtá pozice – pravou nohu přesuneme ze třetí pozice ke středu chodidla levé nohy
pátá pozice – špičky jsou vytočené, ale pravá noha je předsunutá před levou, mezi chodidly není mezera

Co vás na hodině čeká

Co ještě nevíte o fitbaletu
 • V Česku se začal zabydlovat od roku 2006.
 • V kurzech se ke cvičícím přistupuje individuálně s ohledem na jejich fyzické možnosti.
 • Součástí výuky bývají i prvky pilates.
 • Fyzická kondice nehraje roli.
 • Fitbalet intenzivně spaluje přebytečné kalorie a má výborný vliv na formování postavy. Díky střídání tempa a různých figur můžete za hodinu spálit až 1400 kilojoulů.
 • Hodí se pro pomalejší hubnutí, celkové zeštíhlení a vytvarování postavy.
 • Novinkou jsou i kurzy fitbaletu pro děti. Hodiny se skládají z roztancování (rozcvičky), tanečních pohybů u tyče, v prostoru i na zemi. Výjimkou nejsou ani speciální pohybová a rytmická cvičení. Děti se učí i jednotlivé choreografie ke krátkým vystoupením.
 • Posiluje a protahuje svaly celého těla. Svaly se nezkracují jako například při cvičení v posilovně. Je to bezvadný doplněk ke klasickému tréninku.
 • Není vhodný pro osoby trpící problémy s páteří, například skoliózou, a také s koleny, protože ta jsou při baletu hodně namáhaná.
 • S sebou na hodinu potřebujete přilnavé oblečení (tričko, elasťáky).
 • Cena jedné hodiny je odvozena podle dostupnosti fitcentra. Pohybuje se od 50 do 150 korun.

Věk nehraje roli!

Jsem moc ráda, že se mnou na hodině byly samé zralé dámy. Mladší ročníky se prý natáčení lekly, když se o něm den předem dozvěděly. Pro mě to ovšem byl důkaz, že baletní touhy si můžete splnit opravdu v každém věku a z tváří všech těch dam jsem vyčetla nadšení, elán, zápal pro tanec a také odhodlání naučit se něco nového. Všechny jsme odcházely příjemně unavené. Já ovšem dva dny poté nemohla pořádně chodit ani nic těžkého zvedat.

A kdy si půjdete splnit svůj dětský sen vy? Máte zkušenost s fitbaletem? Pojďte se s námi podělit o své zážitky do diskuse pod článkem nebo na Facebook.

Michaela Čapková