Rok 2017 s úsměvem
Chcete, aby rok 2017 byl lepší než ten minulý? Máme pro vás pár tipů, díky kterým budete úspěšní a spokojení. A nebo využijte pět principů ájurvédy, díky kterým vrátíte svůj život zpět na přímou kolej.

Začátek ledna je ideálním časem pro větší i menší změny v životě. Lidé mají pocit, že s novým rokem nalistovali čistou stránku, nepopsaný list, na kterém mohou začít znovu. A tahle příležitost je tu i pro vás! Vpusťte si do života čerstvý vítr, proud energie, která rozhýbe to, co dlouho stálo na jednom místě. Stačí mu otevřít dveře do vašeho bytu či domu. Jak na to?

Ukliďte si

A to jak doslovně, tak i obrazně. Všimli jste si někdy toho, jak moc se vaše nálada a vaše pocity změní, když se ocitnete v uspořádaném prostoru, kde má každý předmět své místo, nikde se nekupí zbytečnosti a nepovalují hromádky papírů? Jak se vám ulevilo, jak z vás opadl jakýsi tlak, když jste si uklidili na pracovním stole, roztřídili vyčítavě pomrkávající hromadu prádla nebo přerovnali zásuvku, která to potřebovala již dávno?

Jakmile si zorganizujete své pracovní a celkově životní prostředí, zorganizujete si tím i myšlenky, prostor ve vaší hlavě. Chaos kolem totiž vyžaduje přílišné množství vaší pozornosti a jakmile vás přestane rozptylovat, byť jen podvědomě, hned pocítíte příval energie a nového nadšení do čehokoli, co stojí před vámi.

Uklizeno okolo sebe, uklizeno v sobě. Podle odborníků tahle rovnice dokonale funguje; fizkes, Shutterstock.comFoto: fizkes, Shutterstock.comUklizeno okolo sebe, uklizeno v sobě. Podle odborníků tahle rovnice dokonale funguje

Vyhazujte

Podívejte se na svůj byt či dům kritickým okem – opravdu potřebujete vlastnit všechny ty věci? Musí jich být tolik? Překvapivé množství lidí přiznává, že když vyrazili na delší dobu někam na cesty, zaskočilo je, kolik věcí jim vlastně nechybí. Zjistili, že spoustu toho, co jim doma zabírá prostor, vůbec nepotřebují.

Najděte si čas

Důležité je najít si na změnu čas. Uvědomte si, že budete mít pořád spoustu práce i starostí a nikdy nepřijde ta vysněná doba klidu, kdy se všechno zastaví. Skočte do toho rovnýma nohama a čas na změnu a rozvíření rutiny si zkrátka udělejte, jinak se z místa nehnete. Věřte tomu, že si za to budete ještě dlouho děkovat.

Když protřídíte záplavy majetku kolem sebe, konečně budete moci volně dýchat. Vlastnictví velkého množství věcí vás svazuje a vlastně omezuje mnohem víc, než si připouštíte. A pocit vyřazování a vyhazování je tak očistný!

První krok je tím nejtěžším, tak si na něj pozvěte třeba nějakého parťáka, který vám s prvotním rozhodováním o tom, co v životě nepotřebujete, pomůže. Pak už to půjde samo. Budete překvapeni, jak moc se toho změní, když bude mít vaše životní energie prostor k proudění.

Mějte v bytě živo

Pokud máte pocit, že váš život tak nějak přešlapuje na místě a nehýbe se vpřed, postrčte energii kolem sebe taky tím, že si do života vnesete kus přírody. A to lze všemožnými způsoby. V první řadě rozhodně není dobré šetřit květinami a rostlinami. Obklopte se zelení, a pokud vám doma pravidelně všechno usychá, vyzkoušejte buď odolné kaktusy, nebo alespoň květiny řezané, které slouží jako první pomoc.

Další možností jsou také přírodní živly – zapalujte si doma svíčky či palte vonné tyčinky, pořiďte si miniaturní fontánku, která vám bude příjemně šumět a bublat v pozadí. Na škodu nejsou ani nejrůznější zenové zahrádky s malými hrabičkami – neuvěříte, jak pozitivní a uklidňující může rovnání písku být!

Květiny, bylinky, zkrátka cokoli zeleného váš byt krásně oživí;Yuganov Konstantin, Shutterstock.comFoto: Yuganov Konstantin, Shutterstock.comKvětiny, bylinky, zkrátka cokoli zeleného váš byt krásně oživí

A stimulovat energii můžete i smyslovými vjemy – rozsviťte si domov solnou či lávovou lampou, zapalte aromalampu s některou z energizujících vůní, jako jsou citrusy, vůně nejrůznějších jehličnanů, eukalyptus, máta nebo růže. Pověste si někam zvonkohru, která bude jemně pocinkávat, komu chladný kov vadí, využije některou z dřevěných se sytějším a hřejivějším zvukem dřeva.

Přerovnávejte

A poslední, možná nejnáročnější metoda – nebojte se věci kolem sebe měnit. Tím, že přerovnáte nábytek v bytě, vyzkoušíte něco nového, změníte zaběhlé trasy, kudy chodíte, a místa, kde sedíte, přeprogramujete svůj mozek na nové vzorce a uvedete tak do chodu další podpůrné procesy, které do vašeho života přinesou změnu. Stačí to jen vyzkoušet!

A jak nastartujete rok 2017 vy?

Kateřina Stupková