Holky v nesnázích: Petra Vahalíková

Holky v nesnázích

Petra Vahalíková
Petra Vahalíková

Radí Petra Vahalíková, poradkyně, absolventka výcviku v rodinné terapii, a její kolegyně ze společnosti Dlaň životu. Podpoří vás v řešení náročné životní situace. Při své práci uplatňují zkušenosti z oblasti sociální práce, mezilidských vztahů a terapie.

Položit svůj dotaz »
 • Dobrý den. Ráda bych požádala o názor odborníka. Byla jsem s prvním a zároveň posledním přítelem 9 let. Je mi 33. Po rozchodu jsem nedokázala na nikoho jiného myslet a odmítala jsem nabídky na rande, zdálo se mi, že se nedokážu s nikým sblížit. Byla jsem na jedné party, kde mě oslovil muž, sympatický a tak trochu mě balil. Ale nepřikládala jsem k tomu váhu, říkala jsem si, je opilý. Ovšem pak jsme spolu tančili, povídali si a mně s ním bylo hezky. A tak poprvé po 10 měsících jsem někomu dala šanci. Sešli jsme se dvakrát v restauraci,velmi dobře se mi s ním povídalo a cítila jsem chemii. Při rozloučení si mě přitáhl a políbil. Byla jsem v sedmém nebi. Jako bych zase poznala to hezké a měla naději nového vztahu. Jenže pak to utnul. Přestal psát. když napíšu první, řekne, že je rád, že píšu, ale sám se neozve. Ptala jsem se v čem je problém. Proč ztratil zájem a proč se nechce dál vídat. Prý mě chtěl jen poznat nic víc. Proč mi tak ublížil a dělal naděje?

  lennykk
  16. února 09:13

  Dobrý den,
  asi Vám nedokážu odpovědět na otázky, které se týkají ztráty zájmu, ublížení Vám a marných nadějí ze strany muže, kterého jste nedávno poznala. Těžko říct, když nevíme, jaký doopravdy je a co prožívá / přeci jen jste ho nemohla za tak krátkou dobu pořádně poznat, myslím /. Napadá mě ale, že pokud nejste ještě úplně vyrovnaná po rozchodu s bývalým partnerem, může být pro Vás zatím těžké neupnout se na někoho, kdo je k Vám trochu více milý / tím samozřejmě nechci omlouvat ty, kteří toho chtějí zneužít /. Jde mi o to, že by možná bylo dobré nepřiklánět některým "vztahům" větší váhu dřív, než si budete jistá, že je to myšleno vážně a stojí to za to! A já Vám moc přeji, ať někoho takového poznáte brzy!

  Hezké dny!
  Marta Kozelská, DiS.
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý večer,vůbec nevim kde mám začít.S manželem jsem od mých 16 let jemu bylo 21 let,v 18 letech jsem se vdávala v 19 se nám narodila dcerka.Mamka mi zemřela na rakovinu když mi bylo 15 let žila jsem s tatínkem ten mi zemřel před 7 lety také rakovina.Měli jsme výborný vztah.Já před 6 lety přišla o dělohu kvůli předrakovin.nálezu jinak opět 20.12.2016.jsem bylaopět na sále měli mi brát cystu na vaječníku ty mi nechali kvůli hormonům nakonec mi vzali na jedné straně celý vaječník i vejcovod.Také mi 14.11.2016.zemřela sestra také rakovina bylo ji 46 let,mě je 33 let.Po porodu jsem měla velmi silnou laktační psychózu která vyustila v trvalou chorobu a do konce života musim brát 5 léků denně,antidepresiva.Manžela stále miluju ale je to mezi námi horší a horší už nevi kudy kam.Jsem mu stále ve všem špatná neumim šetřit jsem k hovnu debil,idiot apod .Jsem už zoufalá.Trpí tim samozřejmě i naše dcera.Ta nechce abychom se rozvedli popravdě ani já ne.Ale nevim jak dál.Občas nám bývá krásně např sex a pak třeba dva dny je vše fajn jenže pak se vše vrátí do starých kolejí a je ještě hůř.Manžel nikam nechodí jen do práce takže myslim že jinou ženu můžu vyloučit.A je typ člověka že by tohle řekl na rovinu.Já také nikam nechodim jsem jen doma mám pid Na můj věk prý vypadám celkem slušně a i výrazně mladší.Manžel mi taky často říká že spim prý s každym ale tak to není.Opravdu ne.Ted už to vyustilo v to že spim cca dva týdny s dcerou v pokoji.Manžel je zalezlý stále v ložnici kouká tam na filmy a my jsme s dcerou sami v obýváku jsem vážně zoufalá a nevim kudy kam mám jen jeho a dceru.Nemám nikoho na koho bych se mohla obrátit i kdybych chtěla odejít tak nemám kam a sama bych to finančně s dcerou nezvládla.Ale já ho i přes jeho chování vážně stále miluju prosím poradte mi jak z této bezvýchodné situace předem děkuji.

  vlada.eva
  16. února 08:56

  Dobrý den,
  děkuji za Vaše psaní. Moc Vám přeji Vaši dcerku, jste na ni určitě pyšná! Věřte, že bych Vám ráda pomohla, ale těžko se dá z několika vět vyčíst, co narušuje Váš manželský soulad a napsat jednoduchou radu. Píšete o tom, že jste měla laktační psychózu a berete antidepresiva. Z toho bych odvozovala, že docházíte k psychiatrovi.Zkuste o tom, co prožíváte, svému lékaři říci. Případně si od něj vyžádat kontakt na psycholožku poblíž místa bydliště. Myslíte, že by na společnou návštěvu k psychiatrovi případně psycholožce šel i manžel? Mohl by také říct svůj úhel pohledu a mohli byste tak řešit situaci společně. Pokud by manžel návštěvu odmítl, pak má určitě smysl, když vyhledáte pomoc a využijete možnosti svěřit se i Vy sama. Přeji Vám a Vaší rodině jen dobré.

  MUDr. Petra Vahalíková
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den, prosím odepíšete mi na odeslaný včerejší vztah? Děkuji UPC16

  upc16
  11. února 17:43

  Dobrý den,
  je mi líto, ale Váš včerejší dotaz nelze otevřít. Moc rádi se jím ale budeme zabývat, když nám ho pošlete znovu touto formou jako dnes.

  S pozdravem Marta Kozelská, DiS.
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den.

  Mám takový divný problém. Mám obecně strach z nemocí, asi to není tak neojedinělý problém, ale i tak, můžete mi poradit co s tím? Chci se udržovat fit a zdravá, ale všude kolem nás jsou nemocní lidé, jak to tedy udělat, abych se tomu vyhla, dá se tomu vůbec vyhnout? Děkuji za odpověď.

  11. února 17:41

  Dobrý den,
  určité obavy jsou na místě a není třeba je řešit, stejně tak jako chtění být zdravá a fit. To je v pořádku. A ačkoliv nejde žít ve sterilní bublině, v mnohém nám může pomoci zdravý životní styl a tím zvyšování své imunity. Např. otužování, sport, pravidelný pobyt v přírodě, relaxace a spoustu dalších možností napomáhá mít svou fyzickou - psychickou - duchovní stránku odolnou a v rovnováze. Záleží jen na Vás, jaký způsob Vám vyhovuje...
  Tak hodně štěstí a zdravému životnímu stylu zdar!

  Marta Kozelská, DiS.
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den.

  Chtěla bych poradit, jak si zvýšit sebevědomí, jak se změnit a myslet už konečně trochu víc na sebe, jak se prosadit v dnešním pracovním světě, co na sobě zlepšit. Pomůžou mi i odkazy na webové stránky. Děkuji.

  11. února 17:35

  Dobrý den,
  to je hned několik otázek... kde začít?
  Obecně, mám pocit, platí být sama sebou. Nijak se nesnižovat ani nevyvyšovat. Nesnažit se nikoho kopírovat, ale zároveň být otevřená novým věcem, moudrým poznatkům... Pracovat na sobě v tom směru, že se učím rozpoznávat to dobré a nejlepší v sobě sama a to rozvíjet. Naopak své slabosti, co to jde, odbourávat a co nejde přijímat s tím, že jsem jaká jsem.
  Myslím, že na internetu byste našla spoustu odkazů i sama, nevím ale, jestli jsou všechny vhodné a hodné Vaší pozornosti. Spíše bych Vám doporučila najít si někoho, koho znáte, věříte mu a může být Vaším vzorem, popř. vedením v životě.

  Hezký večer!
  Marta Kozelská, DiS.
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Prosím, chtěla jsem se zeptat na vztah se svým partnerem. Známe se už cca 14 let. Během dvou až tří let se u nás vše pokazilo. Pořád po mně zvyšuje hlas nebo mi nadává, je silný cholerik. Sex už u nás nefunguje dva roky. V klidu jsme si pohovořili o našem vztahu, co bude dál, řekl mi , že to už nepotřebuji a mám stárnout. Je mi 54 let, myslím si, že jsem žena, která to má velice ráda. Také jsem mu nabídla, ať navštíví lékaře, jsem nenormální, mám se jít léčit. Pěkně jsem mu řekla, že by bylo dobré se rozejít. Na tuto otázku mi odpověděl, že jenom tak z mého bytu neodejde., Přihlášený u mě není. Každý má své bydlení. Loni jsem si chtěla s někým psát, ale nějak se vše zvrtlo a zkusila jsem milenecký vztah. Je to skvělé, ale pouze na dočasnou dobu. Prosím, nevím, jak se mám s ním rozejít. Sama nevím, co to je rozvod a rozchod. Vím, že to bude velice těžké, ale já už k němu nic necítím, vadí mi jeho přítomnost. Ke mne jezdí pouze vyprat prádlo a na PC, protože ho nemá doma. Co mám dělat s člověkem, ke kterému nic necítím? Spolu nemáme žádné děti ani manželský vztah. Děkuji za poradenství

  upc16
  11. února 16:36

  Dobrý den,
  myslím, že může být řešením Vaše odhodlání změnit váš vzájemný vztah. Jakým směrem je na Vás, mělo by to ale být rozhodné a bez kompromisů. Chcete se rozejít? Tak tedy ano. Ale se vším všudy. Dát "partnerovi" najevo, že to opravdu tak bude a že už tedy u Vás nemůže bydlet tak, jak se mu to zlíbí. Chcete ještě zkusit být spolu, ale něco dělat jinak? Dobře, otevřený rozhovor bude prima, ale s požadavky, jejichž plnění od něj budete očekávat, aby vaše soužití kvetlo a ne stagnovalo. Tak nějak to může vypadat... je to otevřené... jak Vy chcete...

  Marta Kozelská, DiS.
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den,jsem už zoufala že svého znameho.Zname se už přes 10let ale před pár měsíci jsme se viděli poprvé,povídali jsme si,bylo to v pohodě,od té doby si piseme dál na internetu,pořád po mě pokukoval a mé je docela sympaticky tak jsem si řekla ze by jsme se mohli potkat,víc se seznámit a mohlo by z toho být něco víc ale už nevím,jak dál a jak na něj,zvala jsem ho na kafe,na navstevu, na prochazku ale pořád říká ze se průběžně domluvime a když jsem se ho ptala kdy se uvidíme tak napsal ze průběh ještě nezkoncil ,citim z něj že má obavy,stydí se bojí se aby něco nezkazil když by jsme se viděli nebo tak já mu psala ze chci vědět o co jde proč se bojí ale.nevyjádřil se nějak.Psala jsem mu ze se mě o něm zdálo,na to napsal ze kdyby se mu zdálo o mě tak by mu to nevadilo,sleduje jestli jsem na chatu online,atd takže je vidět ze mu nejsem ukradená, má problem i s tím mi napsat první já vždycky vymýšlím co bych napsala aby jsme byly v kontaktu ale kdyz mu napíšu piseme si úplně v pohodě už nevím jak dál přijde mi ze jsem do něj víc a víc zblaznena ale nevím.jak se mám vyznat v jeho chování pokud má zájem tak proč se taky nějak nesnazi mám pocit ze se hodně stydí a nebo měl předtím nějakou špatnou zkušenost s ženou tak už nám zenam moc nevěří neví co dělat :( jak zjistit o co jde nebo jestli ho nechat byt a cas ukaze nechci mu pirad psat a vnucovat se mu ale kdyz vidim ze je online a nepiseme si nuti me to mu napsat a mám špatnou náladu ze nenapíše..... děkuji za radu :-)

  11. února 16:28

  Dobrý den,
  myslím, že víte, co dělat, pokud najdete odvahu, odhodlání a rozhodnost jednou provždy to vyřešit. Píšete, že se nechcete "vnucovat" a že možná ukáže čas... nemůže tohle být jedna z možností? Potom se také nabízí otevřený rozhovor, pokud nelpíte na tom, aby udělal nějaký významný krok právě "Váš partner" a tím Vám ukázal, jak moc o Vás stojí..?

  Držím palce!
  Marta Kozelská, DiS.
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den.

  Můžete mi poradit, co dělat teď v zimě venku? Kamarádky se odstěhovali a peníze teď bohužel nejsou, co dělat zadarmo? Procházky jsou fajn, ale existuje ještě něco? Jaký sport v zimě? Děkuji za radu.

  11. února 16:10

  Dobrý den,
  těžko poradit něco konkrétního, také vzhledem k tomu, že neuvádíte Váš věk. Obecně mě ale napadá, jestli pro Vás není možné zajistit si nějaký "kroužek", který je provozován celoročně, tudíž i v zimní dny. Tím si zajistíte nejen partu kamarádek, ale také zábavu v každém ročním období...

  Marta Kozelská, DiS.
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den.

  Nastupuji do zaměstnání, chci se zeptat, jak se mám chovat, abych nebyla ta špatná. Jsem chytrá, učím se dle mého názoru rychle, ale co je mým problémem je, že mám někdy problém s trpělivostí, jsem příliš otevřený typ, ráda komunikuji, ale vím, že ne všichni jsou takoví a bohužel některým lidem to vadí. Nevím, jestli to neřeším zbytečně, ale asi ne, to bych Vám nepsala. Vím, že se mám ze začátku v práci rozkoukat, ale byla jsem rok doma a jsem tak nadšená, že to nejde. Potřebovala bych zpomalit, ale jak na to? Co mi poradíte?

  10. února 08:50

  Dobrý den,
  ptáte se mě na můj názor. Chápu, že jste nadšená z nového zaměstnání. Ale Vaše další setrvání v něm se bude odvíjet od toho, jak se na začátku zapíšete... A záleží na Vás, jestli se vám podaří se zařadit, nebo budete vybočovat tím, že budete příliš expanzivní. Ptáte se, co dělat. Doporučovala bych např. zařadit do běžného života sport, aby člověk ze sebe dostal napětí a vnitřní tlak, a rozhodnout se, že nebudete reagovat hned, ale necháte si čas na rozmyšlenou. Přeji Vám, ať jste v zaměstnání spokojená.

  MUDr. Petra Vahalíková
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den chci se zeptat moje dcera se zamilovala do chlapce které ho nezná je to herec kvuli tomu že ho nemůže mít chci se zeptat jak jí pomoc . a navíc má ženu a děti.

  hanabalogovacz
  10. února 08:48

  Dobrý den,

  píšete o imaginární zamilovanosti Vaší dcery. V určitém období, myslím tím v pubertě a v období dospívání, se jedná o obvyklou fantazii, která vymizí až bude dcera prožívat reálný partnerský vztah. Mějte se hezky.

  MUDr. Petra Vahalíková
  https://www.dlanzivotu.cz/kontakt