Článek
Zárubně, jak je znáte z minulosti, vždy do určité míry „vystupovaly“ z roviny, kterou tvoří se zdí. Ale dnes to může být i jinak. „Rozlišujeme tradiční zárubně, dále zárubně, jež lícují s dveřmi, pak zárubně, které lícují se stěnou i s dveřmi, a poslední skupinu tvoří takzvaně skryté zárubně,“ uvádí Petr Paksi ze společnosti J.A.P.
Klasika v novém
Tradiční zárubně jsou viditelné z obou stran a běžně se spojují takzvaně na pokos, což znamená, že v jejích rozích vidíte ostrý úhel. Vyberte si, jakému materiálu dáte přednost, současně se řeší i povrchová úprava. Dnes už jsou běžně k vidění i dřevěné zárubně se speciálním kovolaminátem, který imituje broušený nerez, a vy napohled nepoznáte, jaký materiál se vlastně použil. Modernější variantou jsou zárubně se spojem takzvaně na tupo, laicky řečeno kolmo na sebe.

Zárubeň může být opatřena i CPL kovolaminátem, a tak věrně imitovat trendy nerezový vzhled (od 6280 Kč)Foto: sapeli

Barevné sladění dveří a zárubně působí vizuálně čistěFoto: kika

Všimněte si rohových spojů dřevěných zárubní (na foto zleva): Obtus se spojem na tupo je prototypem modernějšího řešení, které lze doplnit o hliníkovou hranu, Normal se spojem na pokos (na koso) představuje klasiku (Obtus od 5917 Kč, Normal od 2650 Kč)Foto: sapeli
Lícování ve dvojím provedení
Další řešení nabízí použít zárubně, které jsou v jedné rovině s dveřmi a ještě dokonalejší provedení slibuje lícování i se zdí, tedy stěna, zárubeň a dveřní křídlo vytvářejí jednu rovinu. „Pro případ, že se některé dveře otevírají dovnitř místnosti a jiné ven, existuje dvojí verze dveřní zárubně tak, aby obě řešení byla pohledově shodná,“ upozorňuje Jiří Rozen ze společnosti Avomark.

Solo XVI představuje komplet bezfalcových (bezpolodrážkových) dveří se skrytými panty a zárubní, počítejte s dřevěným rámem a výplní z dutinkové dřevotřísky nebo papírové voštiny. Výška včetně zárubní je 204 cm (cena zárubní k bezfalcovým dveřím od 2783 Kč, dveře od 9190 Kč)Foto: Solodoor
Aby dveře a zárubně mohly tvořit jednotnou plochu, často se volí bezpolodrážkové provedení dveřního křídla. Tento designový efekt podtrhují skryté závěsy, které umožňují úplné otevření dveří a zároveň při úplném zavření dveří díky „krytí“ nijak nenaruší plochu dveří a zárubně. Přesto podle Jiřího Rozena existuje i možnost použít dveře s polodrážkou, a tomu se upravuje i zárubeň.

Latente Line představuje nový typ stavebního pouzdra pro posuvné dveře, kdy zárubeň a stěna tvoří jednu rovinuFoto: J.A.P.
Neviditelné zárubně
Přestože existují dveřní systémy i bez zárubně, ve velké většině případů se bez nich skutečně neobejdete (představte si otvor bez zárubní, tedy velmi ferekventované místo – když jím budete procházet či něco pronášet, došlo by lidově řečeno k „otlučení" rohů stěny).
Pokud byste však zárubně raději skryli, žádný problém. Instalují se do stěny nebo i do sádrokartonové příčky v době stavby či rekonstrukce, a jakmile se dokončí povrchová úprava zdi, zárubně opticky zmizí. Ovšem stejně skrýt se dají i samotné dveře, když jejich povrch sladíte s malbou na stěnách či jinou estetickou úpravou (tapeta, ozdobné omítky a štuky či moderní stěrky, o nichž se více dozvíte v článku Zdi, které dodají bytu kouzlo? Vsaďte na stěrku!). V tomto případě je jen třeba, aby dveřní křídlo bylo hladké.

U dveří Invisible je hliníková zárubeň skrytá. Pokud chcete, můžete dveře i okolní stěnu opatřit jednotným povrchem, například tapetou (rozměr 800 x 2100 mm, cena za dveře i zárubně bez tapety 24 880 Kč)Foto: VIP-dveře
Každému se jednolitá plocha nemusí líbit a rád by určitým způsobem naznačil, kde dveře vlastně jsou. Pak lze na zárubně připevnit úzké dekorativní rámečky, jež vlastně vymezují prostor, kudy vejít.

Ukázka „neviditelné“ zárubně Latente, která je určená pro bezpolodrážkové dveře a instaluje se při stavbě či rekonstrukci (cena od 6498 Kč)Foto: sapeli

Ani u dvoukřídlých hliníkových posuvných dveří Quadra v atypickém rozměru nevidíte zárubeň – tady totiž skutečně není použita. To, co vypadá jako rám, je pohledový profil, který skrývá pojezdovou kolejnici (od 61 600 Kč)Foto: VIP-dveře
Jde to i pro posuvné dveře
Lícování zárubní, byť se stěnou, nebo „skryté“ zárubně lze použít i pro posuvné varianty dveří. Existuje dokonce i možnost lícování posuvného křídla a stěny, avšak jde o finančně velice náročné řešení. Mnohem běžnější je, že posuvné dveře „zajíždějí“ do stavebního pouzdra. A komu by se pohledově nezamlouvaly skryté zárubně u posuvů, může je rovněž opatřit dekorativními rámečky, jež se někdy označují i jako minizárubně.

Chcete mít dveřní průchod bez viditelných zárubní? Jednou z možností je řešení Absolute Line, jež se nabízí pro dveře otočné i posuvné (například skrytá zárubeň pro otočné dveře od 11 253 Kč)Foto: J.A.P.

Klasickou zárubeň můžete nahradit jemným kovovým rámečkem – jde o systém Evo Line vhodný pro dveře v posuvném i otočném provedení (například cena za designovou zárubeň u otočných dveří se pohybuje od 11 260 Kč)Foto: J.A.P.
Už máte jasno, jaké nové zárubně by se vám nejvíce hodily? Teď ještě ta dveřní křídla. Chcete vědět Co umí moderní dveře? Odhluční, projasní i zkrášlí váš byt!.