Hlavní obsah

Chystáte výměnu oken? Myslete i na parapety!

Foto: velux

Řekli byste, že parapety můžou posloužit i pro příležitostné sezení?

Když stará okna ohlásí odchod do penze a vy budete vybírat nová, kromě nich je třeba řešit i parapety. Na co byste při jejich výběru měli myslet?

Článek

Možná si říkáte – parapety? Taková drobnost! Ale i drobnosti jsou důležité. Zejména tehdy, nejsou-li jen na okrasu.

Proč si pořídit parapety

Na první pohled jen zdobí. A na ten druhý? „Venkovní i vnitřní parapety mají dotěsnit a vyplnit mezeru mezi oknem a špaletou neboli ostěním, zamezit z venkovní strany zatékání vody do fasády a z vnitřní strany stékání nakondenzované vlhkosti z místnosti,“ vysvětluje Gabriela Valíková ze společnosti Isotra. My ještě dodejme, že zatímco bez venkovních parapetů se skutečně neobejdete, vnitřní parapety z pohledu zmiňované funkce mít nemusíte, pokud je okno v ostění správně zapravené a začištěné.

Foto: Inoutic

Venkovní parapety musí zvládnout nejrůznější rozmary počasí, proto by měly být mechanicky odolné a s dlouhou životností jako plastový parapet Deeplas (doporučená prodejní cena za 1 m je od 95 Kč, závisí na šířce parapetu)

Materiálové okénko

Interiérové parapety se nejčastěji vyrábějí z komorového nebo tvrzeného pěnového plastu opatřeného fólií. „Parapety z PVC jsou právem nejoblíbenější, jde totiž o materiál s vysokou mechanickou odolností, dlouhou životností a tvarovou stálostí, který navíc slibuje nízkou hmotnost, odolnost proti vlhkosti, cenovou dostupnost, jednoduchou instalaci, širokou škálu barev a povrchů a konečně i recyklovatelnost,“ připomíná Ondřej Fridrich ze společnosti Inoutic.

Foto: Inoutic

Komůrkové vnitřní parapety Novasil z tvrzeného PVC jsou vybavené ochrannou fólií proti poškrábání a vlhkosti. Vybírejte z řady dekorů (doporučená cena závisí na šířce parapetu a povrchové úpravě, u fóliovaných povrchů začíná od 87 Kč/1 běžný metr)

Dále se používají dřevotřískové s fólií, dřevěné (vhodný je například smrk, dub, buk a podobně), případně jsou kamenné včetně mramoru, avšak nabízí se i umělý kámen. A exteriérové? Přestože i sem si můžete pořídit plastový parapet, nejběžnější jsou kovové, zejména pak z hliníku s povrchovou úpravou, dále z různých slitin, nerezu a jiné.

Foto: Isotra

Vnitřní parapety můžou posloužit i jako netradiční police pro dekorativní předměty

Instalace bez legrace

Kromě výběru samotného materiálu myslete na správnou montáž. Parapet je třeba usadit na vyrovnanou, vyzděnou špaletu, na kterou se aplikuje montážní pěna. Spáry mezi oknem, parapetem a špaletou se vyplňují pružným silikonem v barvě ostění nebo parapetu.

Foto: Bet System cz

Exteriérové parapety se často vyrábějí z kovu, jako například z extrudovaného hliníku. I v tomto případě se nabízí řada barevných úprav (cena za běžný metr o šířce 26 cm je 360 Kč)

Jak poznat správné usazení? „Například když se o plastový parapet opřete rukou, neměl by se prohnout,“ nabízí tip Gabriela Valíková a dodává, že i na výměnu jednoho parapetu je lepší povolat odborníka, který navíc prostor pro parapet správně zaměří. Už jen neodborné vytažení starého parapetu může poškodit ostění.

Foto: isotra

Chcete mít vše v souladu? Pak volte barvu parapetů, která odpovídá okenním rámům

Myslete také na údržbu

U venkovních parapetů z jakéhokoli materiálu to máte snadné – jednou za čas je omyjte vodou. Pokud byste však u kovového viděli prasklinky v barevném povrchu, osmirkujte ho a znovu přetřete, předejdete tak vzniku koroze.

Foto: OBI

V současnosti jsou hodně oblíbené dřevodekory a pak tradiční bílá barva

A interiérové? „Plastové a dřevotřískové rovněž stačí mýt vodou s běžnými mýdlovými neabrazivními saponáty. Dřevěné potřebují více péče: vadí jim přílišné přemokření, proto na nich takzvaně nesmí stát voda, například z přelitého květináče. Ošetřují se podobně jako dřevěné okenní rámy, ideálně dvakrát ročně po umytí vodou aplikujte balzám na bázi přírodních vosků, který se rozetře hadříkem, a tím se zavře barevný povrch parapetu,“ doporučuje odbornice.

Cena parapetů se podle materiálů a zvolené velikosti pohybuje v řádech stokorun u plastu a tisícikorun u dřeva. A protože si je zpravidla pořizujete společně s okny jednou za čas, nevyplatí se na nich šetřit. Co myslíte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek