Hlavní obsah

Větráte peřiny na sluníčku? Chyba!

Foto: Thinkstock

Největší chybou je hned ustlat

Je sluníčko a teplo, tak proč nedat peřiny vyvětrat ven? Také si něco podobného řeknete skoro každou sobotu a dáváte polštáře a peřiny na balkon nebo do okna? Pak v nich vytváříte ideální podmínky pro život roztočů.

Článek

Roztoči představují významný alergen, který dokáže potrápit desetitisíce lidí. Kvůli tomu, abychom se jich zbavily, vyhazujeme z bytu koberce, závěsy a další lapače prachu. Na druhé straně jim často vytváříme ideální podmínky k životu, zpravidla nevědomky.

Roztoč sluníčko a teplo rád

Nejvhodnější podmínky pro růst roztočů, jak uvádí odborná literatura, jsou teploty mezi 22 až 26 stupni a vlhký vzduch. Jako nejpříznivější se uvádí vlhkost v rozmezí 70 až 80 procent, přežijí i při padesáti procentech. Nižší už na ně působí nepříznivě.

Pokud tedy větráme peřiny v létě po ránu, nabízíme těmto škůdcům ideální podmínky. Nejenže se teplota pohybuje zpravidla na ideálních hodnotách, ale to samé platí i pro vlhkost. Ta během dne kolísá, a právě po ránu bývá nejvyšší. Jediné, co roztočům nedělá dobře, je světlo.

Rozhodně to ale neznamená, že bychom měly peřiny hned po probuzení zastlat pod přehoz nebo dát do peřiňáku. Dosáhneme tím stejného efektu. Peřiny budou teplé a vlhké a roztoči se mohou radovat. Během noci totiž v průměru každý z nás vypotí – aniž by si toho většinou všiml – půl litru tekutiny.

Foto: Thinkstock

Ustlat by se mělo až po důkladném vyvětrání

Jak se správně starat o postel?

Asi to budeme nerady slyšet, ale správně se o postel starají naše děti, když jen tak odhrnou peřinu a mírně natřepou polštář – prokážou tím určitou snahu po sobě ustlat, ale moc to nepřehání. Podle odborníků to ale dělají správně!

„Přikrývky a polštáře byste měli každý den protřepat. Je také důležité, aby se z nich uvolnila vlhkost, která se do nich dostane během noci. Proto ráno pořádně vyvětrejte ložnici, a pokud přes postel dáváte přehoz nebo uklízíte peřiny do peřiňáku, učiňte tak až několik hodin po větrání,“ radí Monika Poláková z Jysku. Pokud to dodržíme, vlhkost se uvolní a přikrývka zůstane vzdušná a příjemná.

Pozor, když se rozhodneme – ať už kvůli tomu, že doma máme alergika nebo jako prevenci – kupovat polštáře a přikrývky, které se dají prát. Je důležité sledovat údaje o doporučené údržbě. Pokud zvolíme ty pratelné na čtyřicet, nebo i šedesát stupňů, boj s roztoči prohráváme! K jejich zničení jsou totiž třeba teploty vyšší než šedesát stupňů! Pro alergiky bychom tak měly kupovat výhradně soupravy, které lze vyvařovat.

Existuje ale i druhá extrémní teplota, která roztočům nesvědčí. A to je mráz. Mnohé už možná tuší, jak je to s tím větráním peřin venku. Je samozřejmě vhodné a žádané, ale ne v létě. Ideální den, kdy vyneseme peřiny na zahradu nebo balkon, je takový, kdy svítí slunce, teploty se pohybují pod bodem mrazu a pokud mírně fouká, tím lépe! Roztoči nemají rádi sluneční paprsky, mráz je spolehlivě zničí a při teplotách pod nulou bývá také minimální vlhkost vzduchu!

Proto, milé dámy, nepeskujme své děti, že už si zase neustlaly postel a jak to bude v jejich pokoji vypadat! Raději je napodobme, zdraví je totiž přednější!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.