Hlavní obsah

Jak zvítězit nad pálením a řezáním očí

Foto: Novartis

Syndrom suchých očí není žádné vzácné onemocnění. Může se týkat i vás? Otestujte se

Pocit písku v očích, pálení, řezání... Otestujte se, zda se syndrom suchých očí týká i vás.

Článek

Syndrom suchých očí není žádné vzácné onemocnění. Častá potřeba mrkat a silou tisknout víčka k sobě, pálení nebo pocit písku v očích trápí až třetinu z nás. Syndrom suchého oka vzniká, pokud dojde k porušení slzného filmu chránícího oční epitel. Na vině je jak životní styl, tak neovlivnitelné faktory. Zhoršování přitom nezabrání častější pláč ani kapky na červené oči a alergii, které navíc není vhodné užívat dlouhodobě. Důležité jsou zvlhčení kvalitními „umělými slzami“ ve formě očních kapek a úprava životního stylu.

Foto: Novartis

Důležité jsou zvlhčení kvalitními „umělými slzami“ ve formě očních kapek a úprava životního stylu

Kdo za to může

Syndrom suchého oka mnoho lidí spojuje s rozvojem počítačů a telefonů. To je ale pravda pouze poloviční. K svítícím obrazovkám je nutné přidat také umělé světlo, klimatizaci nebo kontaktní čočky. Kromě těchto ovlivnitelných faktorů jsou tady ještě jiné, se kterými nic neuděláme. Mezi viníky patří například znečištěné ovzduší, nemoci, léky a věk nad 50 let. Syndrom suchých očí totiž může způsobit i sama příroda hormonálními změnami (hlavně u žen) nebo častým vystavením očí slunci nebo větru.

Týká se vás syndrom suchých očí? Otestujte se

Odpovězte si na 5 otázek níže – volte mezi možnostmi „nikdy“, „někdy“, „často“ a „stále“.       

  • Jak často máte červené oči nebo pocit písku v očích?
  • Jak často vás oči pálí a slzí nebo vidíte rozmazaně?
  • Jak často vám vadí kouř, světlo, vítr, obrazovka počítače nebo klimatizace?
  • Jak často vám jsou nepříjemné kontaktní čočky?
  • Jak často používáte oční kapky?

Většina vašich odpovědí „nikdy“ – gratulujeme. Syndromu suchých očí se aktuálně obávat nemusíte. Přesto ale o své oči pečujte a při dlouhodobém pobytu v klimatizovaných místnostech či dopravních prostředcích raději s sebou mějte zvlhčující oční kapky.

Odpověď na 3 a více otázek „někdy“ – je čas zajít do lékárny a koupit si zvlhčující oční kapky. Cena by neměla být jediným ukazatelem – oči jsou velmi citlivý orgán a nevyplatí se zde šetřit. Kvalitní oční kapky mají prodloužený účinek, nemusíte je tedy používat tak často. Vyzkoušet můžete např. některé z řady Systane. K dispozici je 7 výrobků, mezi kterými můžete vybírat podle toho, kdy vás příznaky trápí nejčastěji a jak často je cítíte, zda máte citlivé oči a zda nosíte kontaktní čočky. Vybere si tak každý (za zvýhodněnou cenu na e-lékárnách www.apotek.cz a www.sleky.cz). Poraďte se s lékařem.

Pokud zní odpověď na 3 a více otázek „často“ nebo „stále“ – navštivte očního lékaře. Neléčený syndrom suchých očí a poškozený slzný film mohou mít za následek nevratné poškození oka.

Foto: Novartis

Využít můžete bohatou nabídku e-lékáren (např. www.apotek.cz nebo www.sleky.cz)

Při příznacích syndromu suchého oka je důležité snažit se omezit spouštěcí faktory a dlouhodobě používat tzv. umělé slzy.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek