Hlavní obsah

Jarní refresh vinylové podlahy snadno a rychle. Jak na to?

Foto: Fatra

Fatraclick, Dub country, 13951-05. Plovoucí podlahu můžete vybírat z široké řady barevných odstínů

Každá podlaha ztrácí časem svůj originální lesk a čistotu. Pokud ji neudržujete pravidelně, usazují se na ní nečistoty a ovlivňují její celkový vzhled. Vinylové podlahy jsou odolnější, ale občas je dobré dopřát jim větší péči. Třeba v rámci jarního úklidu! Naše tipy vám zaručeně pomohou.

Článek

Čištění se velmi často zaměňuje s údržbou, jedná se však o dvě odlišné činnosti. Zatímco při čištění se zbavujete nečistot, při údržbě vytváříte na vrchní nášlapné vrstvě jemný ochranný film, který odpuzuje nečistoty a zlepšuje i další vlastnosti podlahy. Pokud se tedy pustíte do jarního úklidu, je třeba podlahu nejdříve zbavit všech nečistot, a to buď suchým, nebo mokrým způsobem. Údržbu je pak vhodné provádět na očištěné a suché plochy.

Foto: Fatra

FatraClick, Dub cappuccino, 7311-2. Světlé podlahy jsou nyní v kurzu, navíc opticky zvětšují prostory

Suché čištění

Suché čištění, které zabraňuje ztrátě lesku podlahy a likviduje drobné nečistoty a prach, by mělo probíhat pravidelně. Pokud ovšem nemáte čas a podlahu čistíte spíše nahodile, pak je doporučeno vždy následně použít i mokré čištění, které odstraní starší nečistoty a obnoví původní lesk. V případě suchého čištění si vystačíte se smetákem, koštětem nebo vysavačem. Suchým čištěním se jednak zbavíte nečistot, případně chlupů domácích mazlíčků, a jednak vytvoříte čisté prostředí bez prachu, což ocení zejména alergici.

Mokré čištění

Je obecně doporučováno alespoň jednou týdně se pustit do mokrého čištění podlahy. Mop by měl být dostatečně vyždímaný a to poznáte tak, že z něj nekape voda. V případě, že by byl mop příliš mokrý, mohla by podlaha schnout déle. A jaké přípravky na mokré čištění použít? Zvolte například kyselinu citronovou nebo ocet. Pokud jsou na podlaze fleky, které jsou opravdu těžko odstranitelné, použijte speciální čisticí přípravky na vinylové podlahy, které jsou doporučovány výrobci. Vyvarujte se však čisticích prostředků s rozpouštědly, které by mohly poškodit ochrannou vrstvu.

Foto: Fatra

Thermofix, Břidlice stříbrná, 15410-1. Vinylová podlaha v dekoru kamene znevšední jakýkoliv interiér

Před aplikováním přípravků na údržbu

Pokud se rozhodnete použít speciální přípravky, které prodlouží dosažený vzhled vaší podlahy, je třeba dbát na to, aby podlaha byla zbavena všech nečistot. V okamžiku, kdy byste přípravek nanesli na podlahu zanesenou prachem a nečistotami, ochranný film by nečistoty zafixoval a jen těžko byste se jich zbavili. A přípravky? Vyberte ty, které jsou speciálně určené k ošetření/údržbě vinylových podlah a jednou za čas aplikujte také lešticí přípravek, který zlepšuje vzhled a snižuje přilnavost nečistot. Tyto přípravky jsou běžně k dostání buď přímo u prodejců podlahových krytin, případně ve vybraných hobby prodejnách.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek