Hlavní obsah

Klíšťová encefalitida – čeká nás rekord v počtu nakažených?

Foto: Pfizer

Klíšťová encefalitida – čeká nás letos rekord v počtu nakažených?

774. Tolik případů klíšťové encefalitidy v loňském roce zaznamenali lékaři. Jedná se přitom o nejvyšší číslo za posledních 8 let. Infikovaná klíšťata přenášející nebezpečná onemocnění se vyskytují v celé České republice, a to včetně horských oblastí a městských parků.

Článek

Průběh klíšťové encefalitidy se zhoršuje s věkem, a stejně tak se zvyšuje riziko trvalých následků. V roce 2019 patřila věková skupina od 60 do 64 let mezi jednu z nejčastěji nakažených. Přitom právě u lidí nad 55 let je bohužel velmi nízká míra proočkovanosti. Zatímco v kategorii od 18 do 24 let je očkována polovina obyvatel, ve skupině nad 55 let je to jen každý pátý.

S prevencí začněte hned

Při ochraně proti klíšťové encefalitidě nestačí spoléhat pouze na opatření omezující přisátí klíštěte, jako jsou dlouhé nohavice a repelent při cestě do přírody. Účinná prevence spočívá v očkování, které provádí praktický lékař pro děti a dorost, praktický lékař pro dospělé nebo očkovací centra (seznam najdete na www.pozorkliste.cz).

Základní očkování probíhá ve třech dávkách aplikovaných s časovým rozestupem. V období, kdy jsou klíšťata už aktivní, mohou lékaři použít tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje již po 2 týdnech. Dostatečnou ochranu proti klíšťové encefalitidě je přitom možné očekávat již 14 dní po druhé dávce. Náklady na jednu dávku činí přibližně 900 Kč a je možné požádat o příspěvek na očkování nebo přeočkování u pojišťovny (přehled příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz).

Foto: Pfizer

Co dělat, když najdete přisáté klíště? Nepanikařit!

Svět se brání

Po výrazném nárůstu počtu onemocnění klíšťovou encefalitidou ve Švýcarsku, kdy bylo v roce 2018 hlášeno 377 případů, bylo v této zemi od začátku roku 2019 přikročeno k hrazenému očkování. I v sousedním Německu je očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno všem obyvatelům žijícím v endemických oblastech nebo do těchto oblastí cestují.

Co dělat, když najdete přisáté klíště? Nepanikařit!

Kolem toho, jak správně odstranit klíště, stále panuje mnoho mýtů. Zapomeňte na dušení olejem i kroucení, ať již po, nebo proti směru hodinových ručiček. Před odstraňováním klíštěte okolí ranky vydezinfikujte a vytahujte jej viklavým pohybem. Poté opět použijte dezinfekci. Obrazový návod najdete například na pozorkliste.cz. Po odstranění klíštěte se v místě přisátí může objevit červený „štípanec“ nebo červená skvrnka způsobená rozškrabáním. Ty neznamenají žádné nebezpečí. Zbystřete ale, pokud se v místě objeví červená skvrna s vybledlým středem, může znamenat, že došlo k nákaze lymeskou borreliózou.

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.

FSM-2020.01.051

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek