Hlavní obsah

Kytice z lásky? Víme, které nejvíc letí

Foto: Květiny Petr Matuška

Je málo dárků, které spolehlivě potěší opravdu každou ženu. Pokud ale chystáte dárek k 1. máji nebo Dni matek, vyplatí se  vsadit na květiny – byly, jsou a zůstanou skvělým vyznáním lásky, poděkováním či uznáním. A která kytice to poví nejlépe?

Článek

Máte to v květinářství podobně jako v cukrárně? Líbí se vám vlastně všechno a nevíte, co byste si měli vybrat, protože byste nejraději všechno? Tak to pro vás máme malou nápovědu od několika floristů. Nejenže se od nich dozvíte nejaktuálnější trendy, ale ještě pro vás uvázali jako příklad nádherné kytice! Už teď vám můžeme prozradit, že se shodli na dvou věcech: frčí louka a krabice.

Čistota, pastely a originalita

Foto: Květiny Petr Matuška

Na výsluní se vracejí květy našich babiček: pivoňky, anglické růže, šeříky, pryskyřníky, hortenzie, vše v pastelových tónech. V kurzu je i něžná romantika a nostalgie staré Francie a Provence. Skvělým květinovým dárkem z lásky je pugét pivoněk či hortenzií, efektní jsou i květinové flower boxy

Čistota, originalita, pastelové barvy a svěžest. To jsou trendy, které platí nejen pro vázání květin. „Zásadní je, aby byla kytice nápaditá. Moderní jsou vazby s doplňkem roští a travin, převázané jednoduchou stuhou či motouzem. Velmi oblíbené jsou i doplňky v podobě olivových listů, levandulových větývek, eukalyptu a limonky,“ říká Petr Matuška z firmy Květiny Petr Matuška v Brně.

Inspirace přírodou a pohybem

Foto: Floresco

Skvělým květinovým dárkem může být třeba také koš plný bylinek – je krásnou dekorací domů i na zahradu a ještě přinese užitek. Chcete-li květiny, pak je trendy kombinace jarních květů a větviček, které právě najdete v přírodě

Letos vede zhruba pět trendů: inspirace ruční prací, klasikou, přírodou, zemí a pohybem. „Pro jaro a léto je ideální první trend, kdy dominuje korálová či meruňková, kombinovaná s bílou, krémovou, svěže zelenou či mátově zelenou a tyrkysovou barvou. Celoročně se hodí přírodní inspirace – odstíny zelené v kombinaci s bílou, krémovou či tyrkysovou. Léto přivane vítr, pohyb a kombinaci odstínů modré s neutrálně šedými a s bílou. V létě a na podzim se uplatní i motiv země – hnědá barva doplněná o žlutou a akcenty petrolejové, inspirací bude třeba i struktura popraskané půdy. Spíš v zimě a kolem Vánoc se bude hodit klasika v černobílé kombinaci, neutrálních tónech s kovovými akcenty a v kombinaci s pudrově růžovou,“ radí Šárka Pleskačová z Květinářství Floresco.

Vůně jara

Foto: Florist Prague

„S jarem a květinovou romantikou se pojí šeřík, větvička kvetoucí třešně nebo jarní kytička z anemonek, voňavých frézií a jarních lučních květin. Pro maminku ke Dni matek zvolte něco většího, třeba velmi populární květinový box. Je praktický na přepravu, udělá dlouho radost a jako bonus zůstane krásná krabička,“ říká Jitka Trachtová z květinového butiku Florist Prague

Rozevlátá louka

Foto: Květinový ateliér Uniflora

„Letošním hlavním tématem je luční kytice, která je rozevlátá, rozcuchaná na všechny strany a jakoby neupravená. Používají se drobné květy, traviny, dřeviny a kvetoucí keře, hodně zeleně různého typu, kombinace drobných a velkých květů. Barevnost může být tón v tónu, ale nemusíte se bát ani velkých kontrastů a zdánlivě k sobě nehodících se barev. Stále častěji se aranžuje do flower boxů,“ vysvětluje Jan Valenta z Květinového ateliéru Uniflora

Jedlé a voňavé

Foto: Green-decor, Shutterstock.com

„Chcete květiny, které voní a jsou jedlé, které vyrostly na místní farmě, a jsou tedy české? Takový je náš permanentní trend, nabízet přirozené, divoké kytice z květin, které rostly bez požadavku na přílišnou uniformitu a bez diktátu velkovýroby,“ vysvětluje Michaela Krobová z květinářství Green Decor

Pivoňky a růže

Foto: Belles Fleurs

Uvažujete o kytičce například ke Dni matek? Pak můžete zvolit buď volnější a rozevlátější vazbu květin se zelenými doplňky, nebo tradiční druhy, například růžičky nebo tulipány – ty třeba v populárním květinovém boxu. Jen na vysvětlenou – do krabice se květy zapichují do aranžovací hmoty, která je udrží déle čerstvé

„Trendem je volný luční styl vázaný do kulaté kytice nebo do tvaru gondoly. Výběr barevnosti je různý, mladší zákazníci preferují pastelové barvy tón v tónu, naopak starší vybírají klasické kontrastní kombinace barev. Už nezáleží na vegetačním období v přírodě – pivoňky nebo hortenzie jsou k mání celý rok a kromě růží jsou právě ony v popředí oblíbenosti,“ popisuje Hana Janatová, obchodní ředitelka květinářství Belles Fleurs.

Uvažte květinu sami

Foto: Svatební kytice

Chcete-li dát s květinou i něco navíc, uvažte ji sami. Poradíme vám, jak vytvořit tuto vazbu frézií s uzlíky z trávy

Je ještě něco víc než krásná kytice – krásná kytice, kterou uvážete sami. „Tím dáte obdarované osobě vědět, že jste si s tím dali práci a věnovali tomu svůj čas. O to je cennější,“ říká Vlasta Černá, Mistr florista.

A co budete potřebovat na kytici, kterou vidíte na fotografii? „Je připravena z voňavých a křehkých květů frézií, zajímavý aspekt jí dodávají rozčepýřené a vzdušné uzlíky trávy. Přidají kytici na objemu, ale i na hravosti, zajímavosti. Zelený objem dodá bobkovišeň. Vyplatí se obejít zahradu a dodat květiny, které právě rostou, čímž snížíte nejen náklady, ale uděláte vazbu objemnější a zajímavější,“ radí floristka. Kromě trávy a květin budete potřebovat ještě stuhu na vázání a na ozdobu.

Jednotlivé frézie nejprve roztřiďte podle stupně nakvetení – rozvité dejte do středu kytice, poupátka po obvodu. Nachystejte si také uzlíky z trávy – pár stébel zauzlujte stejně, jako kdybyste pracovali s provázkem. Větévky bobkovišně očistěte ve spodní části od listů, aby nepřekážely ve vázání.

Samotná tvorba kytice je pak jednoduchá. Jednotlivé frézie přikládejte k sobě a občas přidejte trávu s uzlíky. Hlídejte si směr kladení stonků: měl by být šikmý a jen z jedné strany a postupně tvořit tvar přesýpacích hodin. Pak přidejte uzavřené frézie a nakonec bobkovišně. Vše svažte provázkem a oviňte ozdobnou stužkou. Kytice vydrží i dva týdny.

Jaké květiny máte nejraději vy? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek