Hlavní obsah

Minulé životy. Kým jste byla?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Jaké to bylo být jeptiškou?

Pro leckoho je vstup do minulých životů pouhopouhé šarlatánství a pověra. Přesto není zanedbatelné množství těch, kteří se díky regresi vyléčili, zbavili psychických problémů, pochopili svůj vlastní osud a úděl.

Článek

V reinkarnaci, tedy princip převtělování z jednoho života do dalšího, věřila celá řada starých národů. Již tehdy tak nabídly jedno z vysvětlení, proč jsme takoví, jací jsme, jakou máme povahu, co nás děsí, jaké máme zdravotní problémy. I dnes na tom leckdo zakládá své teorie.

Návrat do minulosti nabízejí šarlatáni i odborníci

Princip reinkarnace láká jak duchovně založené myslitele, tak samozvané léčitele - i za ně by mnozí pacienti dali ruku do ohně, protože jim reálně pomohli. Takzvanou hlubinnou regresní terapii, v podstatě odborný název pro návraty do minulých životů, ale považují za účinnou cestu, jak se zbavit osobních a zdravotních problémů, i někteří vystudovaní psychologové.

Dávná minulost jako zdroj předsudků i chorob

Podle obhájců teorie reinkarnace si přenášíme podvědomé vzpomínky a hlavně traumata nebo předsudky z předchozích životů. Takže zjednodušeně řečeno: Třeba když máte fobii z hadů, je možné, že vás nebo někoho blízkého v minulém životě uštkl had. Když vás irituje nějaký typ lidí a nejste schopni s nimi vyjít - byť je to třeba šéf nebo příbuzný - možná vám někdo takový v minulém životě ublížil. „Právě v minulém životě může být příčina potíží. Cílem je si tuto příčinu uvědomit, znovu si ji ve vzpomínkách prožít a vyrovnat se s ní," říká například František Bouda, který se hlubinnou regresní terapií zabývá.

Jak to funguje

Cesta do minulých životů se otevírá prostřednictvím hypnózy. Pacient je veden k tomu, aby si vybavoval a znovuprožíval události ze svého života a postupně se dostával i k výjevům, které jsou zasazeny do jiné doby. I ty vnímá jako přímý účastník či oběť dávných událostí. „Cílem je, aby si uvědomil a znovu ,odžil' dávná traumata. Pak je snadnější je zpracovat na vědomé rovině a vyrovnat se s nimi," tvrdí František Bouda.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Příčinu zdravotních potíží hledejte v minulosti

Návrat mi pomohl zbavit se astmatických záchvatů

Paní Pavlína nepřistupovala k teorii minulých životů s velkou důvěrou, ale nakonec to spíše ze zvědavosti zkusila. „Mívala jsem těžké astmatické záchvaty. Během terapie jsem viděla situaci, jak jsem po zemětřesení uvězněna pod nějakými rozvalinami a postupně nemohu dýchat. Bylo to hrozné, horší než ty záchvaty. Léčitelka přesto trvala na tom, abych si během dalších sezení tuhle hrůzu prožila opakovaně, dokud se můj děs nezačal zmenšovat. Stálo mě dost přemáhání to absolvovat, ale s údivem jsem zjistila, že mé zdravotní potíže začínají mizet," líčí své prožitky Pavlína.

Nemusíte tomu věřit, stačí, když to pomáhá

Většina odborníků na tyto metody nepohlíží s přílišnou důvěrou, ačkoli i někteří z nich přiznávají, že mohou v některých případech přinést léčebný úspěch. I mnozí sami provozovatelé hlubinné regresní terapie nikoho nenutí, aby v „převtělování" uvěřil.

„Není vůbec důležité, zda na minulé životy věříte či nikoliv. Můžete si klidně myslet, že je to jen vaše fantazie či představy. Ke mně příjdete přece proto, abych vás zbavila bolesti, ne abych vám dokazovala existenci minulých životů," píše například na svých internetových stránkách jedna z léčitelek.

A co vy, věříte na reinkarnaci? Nebo vám naopak cesta do minulých životů nic neříká? Napište nám na info@prozeny.cz. Jsme zvědaví na vaše postřehy!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek