Hlavní obsah

Návštěva v domě, kde se žije krásně a (skoro) zadarmo!

Foto: Velux

Tento dům dokáže šetřit peníze za teplo i vodu

Na začátku to byl jen experiment – krásný a přitom tradiční dům, kde majitelé nebudou nic platit za teplo, ohřev vody a v létě se obejdou bez klimatizace. Jenže když ho vidělo vedení anglické obce Rothwell, kde stojí, rozhodlo: jinak už se tady stavět nebude. Koukněte se, jak si tam nyní budou bydlet, stojí to za to!

Článek

CarbonLight Homes, jak se stavba jmenuje, vznikl v rámci projektu VELUX Model Home 2020, kdy se v různých zemích Evropy staví nové i rekonstruované aktivní domy – tedy takové, které si dokážou samy vyrobit dostatek energie na provoz, jsou šetrné ke svému okolí a příjemně se v nich bydlí. A na různých místech Evropy proto, aby potvrdily, že tyto stavby nemusí být pouze v jižních zemích, kde je dostatek slunce. Koukněte se, jak funguje ten ve Velké Británii.

Zvenku tradice, uvnitř moderna

Aktivní dům v Rothwellu je důkazem toho, že úsporné stavby nemusejí vypadat jako z jiného světa, neboť se v nich klade důraz hlavně na šetření. Dřevěný obklad zvenku a střecha totiž velmi připomínají staroanglické domy s přiznanými lícovými cihlami na fasádě.

Foto: Velux

Z obýváku se skrz terasu dostanete přímo na zahradu

Stejně tak okna osazená v šedých rámech na první pohled nijak nevybočují ze standardu. A několik solárních kolektorů mezi nimi už lze dneska najít na mnoha jiných domech. Právě kombinace solárních kolektorů a tepelného čerpadla typu vzduch-voda zajišťuje vytápění a ohřev teplé vody v domě. Na rozdíl od jiných úsporných domů, kde zpravidla teplo sálá od podlahy, zde najdete i nízkoteplotní radiátory.

Foto: Velux

Výška stropu je v části obýváku shodná s výškou domu

Základem úspornosti tohoto domu je především důkladně izolovaná stavební konstrukce, tedy jak stěny, tak střecha a podlahy. A stejně tak je tomu s okny: Na chladnější východní straně jsou použita okna s trojskly, která brání zbytečným únikům. Naopak na západní straně, odkud přichází tepla více, jsou pouze výplně z dvojskel. Sluneční paprsky se tak lépe dostanou do domu a zadarmo vytápějí interiér.

Rozhodně také neplatí, že byste si kvůli ztrátě tepla nemohli otevřít okno. V domě je dostatek čerstvého vzduchu díky přirozené ventilaci okny v létě a mechanické ventilaci s rekuperací v zimě. Okna jsou vybavena čidly, a sama se tak otevírají či zavírají podle toho, jak se mění teplota.

Foto: Velux

Posezení u krbových kamen zpestřilo modré křesílko

Šetří se i vodou. Pod zahradou je umístěna nádrž na sběr dešťové vody o velikosti tři a půl tisíce litrů, do které jsou svedeny okapy ze střechy. Tato voda se pak používá ke splachování toalet, pro provoz pračky a pro stabilní hasicí zařízení, pokud by bylo spuštěno. Ve Velké Británii je povinné.

Dřevo do těchto domů patří!

Nadšeni z domu budou nejen příznivci dokonalého technického řešení, ale i krásných interiérů. Celý dům je totiž laděn do bílé barvy v kombinaci se dřevem a sem tam ho oživují drobné barevné doplňky, jako jsou modré křesílko, červená dvířka kuchyně nebo polštářek v dětských pokojích.

Foto: Velux

Galerie je od obýváku oddělená jen skleněným zábradlím

Že byste se tady asi zbláznili z uklízení? Určitě ne! Hladké povrchy podlah v celém domě brání zachycování nečistot v podlaze, takže péče o domácnost je jednodušší, a snižuje se tak i pravděpodobnost vzniku alergií.

Přízemí, které je přes velké francouzské okno a terasu propojené se zahradou, slouží jako společenská část domu. Tady najdete kuchyňský kout, jídelní stůl i obývák, který tvoří posezení s knihovnou a krbovými kamny, nerezový komín je přiznaný zde i v patře a slouží k přitápění interiéru v době největších mrazů, kdy se snižuje účinnost tepelného čerpadla. Bez problému vytopí celý dům.

Obývák je v jedné své části otevřený do krovu - patro na ním chybí – a proto ho osvětluje nejen francouzské okno, ale i ta střešní.

Foto: Velux

Čtecí koutek vznikl díky dostatku světla i na podestě schodiště

Příjemných zákoutí najdete v domě více, další malý „obýváček“ vznikl na podestě schodiště. Tím, že je přímo nad ním umístěno další okno, sem přichází dostatek světla, takže se zde i dobře čte.

Ložnice, dva dětské pokoje a pracovna jsou posazeny do dvou vyšších pater. I tak rozhodně nejde mluvit o tom, že by byly od obýváku nějak oddělené a uzavřené. Vcházíte po nich po otevřené galerii, kterou chrání pouze zábradlí z bezpečnostního skla.

Foto: Velux

Široké schodiště do postele je bezpečné a ideální na hraní

Skříň ukrytá pod střechou

V horních patrech jsou na rozdíl od přízemí položené dřevěné podlahy a malba je opět bílá. Tato kombinace dovoluje vyniknout ostatnímu nábytku – v ložnici je to hlavně šedá čalouněná postel s tolik módním vysokým čelem. Díky šatně, které k ní patří, zde nebyly třeba žádné další úložné prostory.

Foto: Velux

Ve vyšších patrech je na podlaze položené dřevo, stěny zůstaly bílé

Totéž platí pro dětské pokoje, kde jsou tentokrát nadstandardně vysoké celé postele, nejen čelo. Do jedné se tak vstupuje po širokém „schodišti“, které zároveň nabízí dostatek prostoru na hraní. A hrát si na schodech je určitě zajímavější než na rovné podlaze.

Foto: Velux

V ložnici zaujme postel s vysokým čalouněným čelem

Pokoj pro hosty zároveň slouží jako pracovna. Architekt proto využil prostor pod šikmou střechou k vytvoření vestavné skříně, která nabízí úložné prostory na dokumenty, šanony a papíry, které je třeba mít při ruce, ale ne zrovna stále na očích.

Zajímají vás energeticky aktivní domy? Prohlédněte si další: Bydlete a vydělávejte bez práce. Díky domu!nebo Unikátní rekonstrukce domu: Už nikdy nemusí topit!

Foto: Velux

Okno v koupelně zde není sen, ale realita

Chystáte se stavět nový dům? Pak zvažte, zda by se vám nevyplatil takový, kde bydlíte zadarmo. Je přece krásný!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek