Hlavní obsah

Návštěva v krásném mezonetu, nad kterým se tají dech

Foto: Iveta Kopicová

Takhle vypadá bydlení pro náročné!

Luxusní pražský půdní byt, extra nároční majitelé a veškerý nábytek na míru? Pojďte s námi na návštěvu do nádherného bytu manželského páru, který si doslova splnil sen.

Článek

Snem každého architekta je realizovat byt v zajímavém prostoru. Když si k tomu s majitelem nemovitosti hraje do noty, je ze snu pohádka. Tu o jednom bytě ve starém vinohradském domě budeme vyprávět.

Architektka Ivana Dombková tady nerealizovala pouze jeden byt, ale hned tři najednou. Nacházely se v pátém patře, což u dvou bytů umožnilo expandovat do půdního prostoru a vestavět sem mezonety. Do bytu, který před několika lety získal manželský pár, se dnes podíváme. Půdní byty obvykle nabízejí krásný výhled, a když se vyskytne možnost vybudovat zde také terasu, uspokojí to i toho nejnáročnějšího zákazníka. A těmi majitelé bytu skutečně byli.

Foto: iveta kopicová

Dveře v provedení pískované sklo pustí do chodby světlo a zároveň poskytují dostatek soukromí. V celém bytě jsou použity podlahy z přírodního dubu. Cena s montáží se pohybuje okolo 2500 Kč za metr čtvereční

Byt ušitý na míru

„Dispoziční řešení bytů připravuji vždy po schůzkách s klienty, kdy společně probereme jejich představy a přání a sladíme je s reálnými možnostmi," říká Ivana Dombková.

Foto: iveta kopicová

Aby v bytě nepřekáželo, vede schodiště rohem místnosti, ukryté za panelem ze sádrokartonu a zatáčí se nad kuchyní. Do panelu jsou zakomponovány mělké skříňky, zakryté hliníkovými dvířky. Kuchyňskou linku od obývací zóny odděluje betonový blok, za ním je kuchyňská linka s deskou z corianu. Kuchyň vyšla na 650 tisíc korun

Výhodou bylo, že architektka na projektu pracovala od samého počátku. Proto se na ni majitelé obrátili, aby se podílela na kompletní realizaci. „Manželé měli štěstí, že byt koupili ještě ve fázi výstavby. Mohli si navrhnout dispoziční řešení, a já jsem jim proto mohla ‚ušít‘ byt přímo na míru," dodává Ivana Dombková.

Foto: iveta kopicová

K bytelnému jídelnímu stolu, který navrhla Ivana Dombková, (model získal ocenění na výstavě Art & Interior 2003) se posadí šest stolovníků

Království dřeva a skla

Mezonet má plochu 190 čtverečních metrů. V prvním podlaží je vstupní hala, z níž se vchází do šatny, koupelny, toalety a ložnice pro hosty. A do velkého otevřeného prostoru, kam je situována kuchyně i jídelní část a dále obývací zóna s televizorem.

Foto: iveta kopicová

Ivana Dombková navrhla také zajímavý otočný panel pro televizor, který opticky odděluje kuchyň od obývací části. Je vyroben z velkoformátového hliníkového materiálu. Jeho cena bez televizoru vychází okolo 55 tisíc korun

„Co se týká celkového zařízení bytu, převažuje tady dubové dřevo. A to jak na parketách, tak v dýze nábytku,“ upozorňuje Rostislav Černík, který je spoluautorem realizace. „Z materiálů se zde ještě hojně objevuje bezpečnostní kalené sklo v čiré i pískované podobě a hliník. Z barev to je hlavně bílá. Ta spolu s barvou dřeva tvoří neutrální prostředí, které si manželé od počátku přáli vytvořit.“

Foto: iveta kopicová

Schodiště nabízí přes skleněnou zástěnu zajímavý výhled do obývací zóny

Klidné a prosluněné patro

V patře pak je klidná privátní část: chodba, ložnice rodičů s velkou šatnou, dvě koupelny a toalety, dětský pokoj, pracovna. Bohužel, kvůli zachování soukromí jsme měli možnost nahlédnout pouze do některých z místností. Z chodby se vchází do všech pokojů. Ložnice manželů je od chodby navíc oddělena předsíňkou, z níž se jde i do koupelny. Z ní do prostoru přes skleněné stěny prochází denní světlo. Podobně si architektka s efektem světla a skla pohrála i v další části bytu. Chodbu osvětluje prosklenými dveřmi denní světlo z pracovny, osvětlené francouzskými okny, vedoucími na terasu. Na ni se vchází také z koupelny.

Foto: iveta kopicová

V bytě jsou dvě ložnice, obě mají ateliérová okna. Za skleněnou stěnou je šatna

Foto: iveta kopicová

Prostorná koupelna je rozdělena na několik funkčních zón, nabízí výstup na terasu i výhled na střechy přilehlých domů

Foto: iveta kopicová

Velkorysý prostor dovolil umístit sem i volně stojící vanu a dřevěnou odkládací stěnu, v níž jsou vystaveny také bonsaje

Architektka Ivana Dombková navrhla do interiéru i veškerý nábytek. Doslova a do písmene tak modeluje prostor podle přání a potřeb majitelů.

Jak se vám tento luxusní byt líbí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.