Hlavní obsah

(Ne)tradiční úložné prostory

Foto: Blum

Využijte prostor efektivně!

Dnešní trend v bydlení vám velí: Byt by měl být prostorný, vzdušný, čistý a měl by vyžadovat jen minimální údržbu. Jak se s tím ale popasovat, když máte hromady drobností? Pořiďte si rafinované úložné prostory!

Článek

Dnes je v módě mít doma jen minimum nábytku. Aspoň takové byty i domy vidíme všude kolem sebe – nejen v katalozích a časopisech o bydlení. Pár polštářků, nějaký obrázek a záclonka by podle návrhářů měly domov dostatečně zútulnit. Poličky s porcelánovými figurkami a suvenýry z dovolených už jsou dávnou out. Dokud žijete sami, není těžké takovou vizi dodržet. Když ale založíte rodinu, věci se doma začnou množit skoro geometrickou řadou. A tehdy nastupují na scénu moderní skryté úložné prostory.

Police nikoho nezajímají!

Snad jen v kuchyních se stále drží drátěné programy a přiznané otevřené police. Ale už i tam se vkrádají kuchyňské linky, které dokážou dokonale zakamuflovat velký úložný prostor. To, co vypadá jako přepážka, je výsuvná spížová policová sestava, a to, co vypadá jako sokl od varného ostrova, je objemné úložiště pro hrnce. Výrobci také přicházejí s novinkami, jednou z nich jsou například rohové a soklové zásuvky!

Foto: Blum

Police dnes nahradily velké zásuvky

„Další prostor, který zůstává mnohdy nevyužitý, jsou zásuvky přímo pod dřezem. Stačí využít výsuvy se speciální úpravou dna do písmene U, a hned najdete prostor pro čisticí a mycí prostředky, houbičky a jiné věci, které souvisí s mytím a které často zůstávají na pracovní desce nebo na dřezu," doporučuje Jaroslav Doutnáč z firmy Blum.

Foto: Blum

Vše potřebné můžete schovat pod dřez

Milenec už se pod postel nevejde

Ložnice skrývá jednu z největších „skrytých skříní“ – velkoobjemový prostor bývá ukryt nejen ve vestavěných skříních, které často v jednobarevném lesku působí opticky spíš jako barevná zeď, ale i v samotných dvojlůžkách. Systémy jsou nejrůznější. Buď se do nich dostanete z boku, nebo musíte část matracového dílu odklopit. Oblíbené jsou také varianty pohyblivých zásuvek na kolečkách. Tuto variantu můžete zasunout i pod lůžko v dětském pokoji, a hračky budou uklizené natotata.

Foto: Rothwell

Do úložného prostoru se dostanete z boku

Foto: Rothwell

Druhá varianta je odklápěcí spací část

Jaká místa ještě můžete využít jako úložný prostor?

  • taburety a stoličky do koupelen – jsou uvnitř duté a mají odklápěcí sedák
  • sokl za toaletou či umyvadlem – závěsné toalety jsou dnes standardem, při instalaci za nimi vzniká sokl hluboký skoro dvacet centimetrů; když ho zavřete za dvířky až ke stropu, vznikne zde velká skřínka na kosmetiku a drogerii
  • schody – zvlášť k patrům nebo vysokým postelím dokáže zručný řemeslník udělat schody s odklápěcí vrchní částí, nebo s dvířky z boku, do kterých opět uložíte spoustu věcí
  • snížený podhled – v bytech s vysokými stropy, ale i v těch klasických lze vytvořit například v chodbách či koupelnách úložné prostory snížením stropů – získáte tady až půl metru vysoké „patro“ přístupné buď dvířky zespodu, nebo zepředu. Tato místa jsou ideální k ukládání sezonních a málo používaných věcí

Šatna pod schody

Velké štěstí mají ti, kdo mohou využít prostor pod schody v rodinném domě. Tam se totiž dá v některých případech vybudovat celá šatna se samostatnými vchodovými dveřmi. Častěji je ale lze využít jako skříňovou sestavu na všechno, co by jinak překáželo – vejdou se sem úklidové prostředky, vysavače, smetáky a podobně.

Foto: Jelínek-interiéry, s. r. o.

Pod schody se vejde třeba i šatna

Tip: Pod schody do sklepa, které jsou již dostatečně „ponořené“ do chladnější části domu, lze vybudovat oddělený prostor, který mnohdy dokonale chladí uzeniny nebo soudek s pivem. Jen kvůli potravinám dejte pozor na myši!

A co vy? Vymysleli jste nějaké netradiční řešení, kam co uklidit? Poraďte ostatním v diskusi pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.