Hlavní obsah

Obezita je už i psí problém

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Psi potřebují správnou stravu a dostatek pohybu

Přebytečná kila trápí mnohé z nás. Naší vinou je to ovšem už také záležitost i našich zvířecích kamarádů. Kromě následků jsou podobné i příčiny. Nevhodná výživa a nedostatek pohybu.

Článek

Mnoho těžkých chorob je částečně způsobeno nevhodnou potravou. Přitom otázky správné výživy - jako nutná podmínky přispívající ke zdraví psa - bychom měli umět zodpovědět už při úvahách o pořízení štěněte. Krmivo nezajišťuje jen výživu těla, vliv má také na růst a pohyb, březnost a kojení apod.

Stejně důležité je, aby pes měl dostatek pohybu. Vidíme to i u nás, lidí. Člověk, který přijme více potravy a přitom sportuje, je na tom se svým zdravím lépe než člověk, který se v konzumaci řekněme usměrňuje, ale pro svou kondici nedělá vůbec nic. V tom jsme si se psy podobní.

Tuky, tuky, tuky

V průběhu psího života pečlivě sledujte jeho hmotnost. Problém je ale v tom, že pouze podle hmotnosti obezitu nepoznáme. Každé plemeno je jiné a i váha pejsků jednoho plemena se může značně lišit. Ideální váha platící pro všechny psy samozřejmě neexistuje. A tak se mnohdy o obezitě právě toho našeho mazlíčka dozvíme od zvěrolékaře, ke kterému jsme šli třeba z úplně jiných důvodů.

Normální rozložení tuků v těle představuje jen velmi slabou vrstvu podkožního tuku (asi 5 mm) a další pak mezi břišními svaly či na břiše. Silnější vrstva je u zdravého psa známkou počínajících problémů s obezitou. Trik na zjišťování rozložení tuků je poměrně jednoduchý - při lehkém pohlazení hrudního koše by měla jít žebra dobře nahmatat. Podíváme-li se na psa ze strany, břicho by mělo být jemně vtažené.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Dětem i pejskům zmrzlina chutná, ale...

Pár tipů, jak ochránit psa proti obezitě

1) Zbavte se projevů typických pro babičku, která se snaží své vnouče za víkend vykrmit, protože podle ní vypadá špatně! Není nic horšího než páníček, který dává svému psu nadměrné množství krmiva.

2) Věnujte velkou pozornost kvalitě a složení krmiva. Musí odpovídat skladbě těla psa. To znamená, že obsahuje tuky, bílkoviny, vitaminy, minerály, uhlohydráty a vlákninu.

3) Ať už vlastníte malé, nebo velké plemeno, nedělte se s ním o své jídlo. Nemusí ochutnat každou sušenku, do které jste se pustili vy. Pes má dostávat svou potravu pravidelně v určitý čas. A už odmalička ho učte, aby neloudil. Při letních piknicích se to obzvlášť vyplatí!

4) Určete jednoho člena rodiny, který bude psa krmit. Nebo se alespoň včas informujte, jestli už náhodou pes není po jídle. Mnohdy se stává, že dostane svůj příděl několikrát.

5) Psi stejně jako lidé tloustnou z toho důvodu, že nespálí všechny kalorie, které přijali ve stravě. Věnujte se jim tedy více, zajistěte jim dostatek pohybu každý den. Nezapomeňte, že poleháváním v polštářích se kila jen pohrnou. A navíc pokud se budete hýbat s nimi, před obezitou jste v bezpečí i vy.

Tak co říkáte? Zatočit s obezitou, lidskou i tou psí, není až tak těžké. Zkuste to, držíme vám palce!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek