Hlavní obsah

Oscarový Milionář míří do Čech

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Milionář z chatrče získal osm Oscarů

25. 2. 2009

Film Milionář z chatrče se ze dne na den stal po celém světě doslova trhákem. Každý touží vidět snímek, který kompletně převálcoval, co se alespoň počtu získaných Oscarů týče, takové megafilmy, jako je Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Nouzový východ nebo Milk.

Článek

Milionář z chatrče je bezesporu nejúspěšnějším aktuálním filmem. Na svém kontě už má čtyři Zlaté glóby a teď dokonce proměnil osm z deseti nominací na slavné Oscary. Je to nejlepší film roku 2008, Danny Boyle získal cenu za nejlepší režii a oceněn byl například i scénář a hudba.

Děj nás přenese do daleké Indie, do chudinské čtvrti na předměstí Bombaje. Matka Jamala Malika je zabita při náboženských rebeliích a malý Jamal se spolu se svým bratrem ocitá na ulici. Jsou sami, bez jakýchkoli prostředků, uprostřed indického slumu.

My diváci pak Malika vidíme už jako mladého muže ve studiu populární soutěže „Chcete být milionářem?". Roznašeč čaje v callcentru (Jamalovo současné povolání) zodpověděl správně předposlední otázku soutěže. Soutěž je ale přerušena a Jamal je obviněn z podvodu. Mohl obyčejný chlapec ze slumu bez vyššího vzdělání znát odpovědi na tak složité otázky?

Foto: bontonfilm.cz

Vyhraje Jamal pohádkovou výhru?

Díky policejnímu výslechu nám Jamal odkryje celou svou minulost a dokazuje, že odpovědi znát skutečně mohl. Podává neuvěřitelné svědectví o bídě, intrikách a krutosti, surovosti, předurčenosti osudem a především obrovské lásce.

Nemůžeme říci, že by film byl, co se týče příběhu, přehnaně realistický či originální lovestory. Příběhů o bídě, neuvěřitelném štěstí a lásce je ve filmovém světě už víc než dost. Může vás však zcela pohltit právě svou neuvěřitelností a také tím, že diváka psychicky nevykořisťuje. Podává svědectví, nesoudí, spíše jen zobrazuje a popisuje.

A jak to celé skončí? Vymaní se Jamal z uzavřeného kruhu chudoby? Kdo doplňuje Athose a Portose ve slavné trojici z Mušketýrů, víte to? A ví to Jamal Malik? Otázka za 20 milionů rupií byla položena a na Jamalovu odpověď čeká celá Indie...

Foto: bontonfilm.cz

Milionář z chatrče

Milionář z chatrče (Slumdog Millionaire) - premiéra 26. 2. 2009 Režie: Danny Boyle Scénář: Simon Beaufoy Hrají: Dev Patel, Anil Kapoor, Irrfan Khan a další Drama, doporučená přístupnost od 12 let V anglickém znění s titulky, 120 minut

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek