Hlavní obsah

Otisky prstů na nábytku? Známe materiály, na kterých nejsou tolik vidět!

Foto: Profimedia

Vhodně vybraný nábytek vám ušetří práci s jeho údržbou, což je důvodem k úsměvu

Zázračný nábytek, na kterém by vůbec nebyly patrné stopy po vašich prstech, neexistuje. To byste ho nemohli používat. Ale někdy jsou otisky prstů přece jen méně viditelné.

Článek

Někdo to příliš neřeší, jinému otisky prstů na nábytku doslova lezou na nervy. Co vám pomůže?

Hladký, nebo strukturovaný

Nejméně jsou otisky prstů patrné na materiálech se strukturou, ať už jde o masiv, dýhu, plastické imitace dřeva nebo nábytek s patinou. „Ne snad proto, že by na nich špína neulpívala, ale otisk, případně i drobné poškození, se strukturovaným povrchem lépe splyne, kdežto na hladkém je všechno více vidět,“ vysvětluje designérka Věra Tomíčková z Toto studia.

Někdy ovšem na první pohled ani první dotek nezjistíte, do jaké míry je povrch strukturovaný. Obecná ráda zní: podívejte se na něj proti světlu.

Foto: RUST design

Kuchyně Londýn imituje dřevo, jde však o MDF desku se speciální fólií s matným povrchem (patina vzniká ručním broušením)

Foto: Bella Rose

Dřevěná bedýnka Box se snadno přemísťuje, cena 1954 Kč

Foto: Toto studio

Hladké plochy nábytku osvěžuje plastický obkladový panel na stěně

Lesk, mat a barvy

Když postavíte na pomyslnou startovní čáru lesk a mat, z pohledu „neviditelnosti“ otisků je praktičtější mat; na lesku je všechno vidět. A na barevné stupnici pak vítězí světlejší odstíny nad tmavšími. Samozřejmě – bavíme se o běžných otiscích prstů, nikoli o případu, kdy na nábytek saháte třeba rukama zašpiněnýma od černého krému na boty.

Foto: Le Patio

Na drobném nábytku z palisandu jsou otisky prstů či různé nečistoty méně vidět. Na foto (zleva): barevná skříňka s patinou, cena 5900 Kč, stoleček ze dřeva napuštěný speciálním olejem a dekorovaný kovovými pláty, cena 7100 Kč

Foto: MT nábytek

Postel Adele 3 o rozměrech 90 x 200 cm kombinuje použití matu a lesku, cena 3585 Kč

Foto: Viabel

Otisky prstů pohlcuje i měkký plast priplak, který má matný, jemně zrnitý povrch, cena 1623 Kč

Druhá strana mince

Jedna věc je (ne)viditelnost otisků prstů, a tou druhou zjištění, jak snadno či složitě se dají odstranit. Tady se mince obrací. „Z hlediska struktury se nejsnáze udržují v čistotě co nejdokonalejší hladké plochy, například kvalitní laky, nejpracnější jsou lamina nebo fólie vypadající jako velmi jemná zrnka. Zatímco na laky stačí i suchý hadřík, u strukturované fólie musíte použít houbičku,“ připomíná Věra Tomíčková.

A když se porovnají lesky a maty, obecně platí, že hůře se udržují maty, které mají zjednodušeně řečeno více pórů. Po lesku hadřík doslova sjede a máte hotovo, kdežto mat se chová jako mléčné sklo, které má zdrsněný povrch. Dostat z něj třeba ztuhlou mastnotu je docela pracné.

Foto: MT nábytek

U komody a skříně Harmony si můžete vybrat ze dvou dekorů se strukturou dubu, cena komody 3064 Kč

Foto: Dedra

Dřevěná skříň kombinovaná s vinotékou má záměrně patinovaný povrch, cena 29 950 Kč

Foto: MT nábytek

Koupelnový nábytek Horace 2 z lamina zaujme zvolenou barevností lesklých čelních ploch. Cena sestavy 5064 Kč

Foto: Trachea

Lesklá varianta akrylátového povrchu se nabízí například v provedení bronzová tkanina, šedé hedvábí nebo červená. Cena od 2529 Kč/1 m^2 dvířek

Trochu jinak

Dosud jsme se věnovali běžným materiálům, nyní se zaměřme na speciality. Právě díky nim může být všechno jinak.

Například problém matu a náročné údržby řeší akryláty. Na moderních matných akrylátech, jako je například T.acrylic, otisky po suchých, a dokonce ani mokrých rukách nezůstávají.

Zajímavá jsou rovněž některá lamina, jako třeba PerfectSense Matt (PM), u nichž se použil lak obsahující nanočástice – když pak na nábytek z něj vyrobený sáhnete vlhkou nebo mokrou rukou, otisky prstů za chvíli zmizí. Ani lesklý stříkaný lak nemusí představovat „prstový“ problém, pokud se nábytkové dílce během výroby, před lakováním, zbaví elektrického náboje. Pořídit si lze dokonce i nerezové výsuvy s úpravou Anti Finger Print, na kterých otisky prstů nemají být vůbec vidět.

Foto: EGGER Holzwerkstoffe

Nábytkové lamino s povrchem PerfectSense Matt (PM) díky použití matného laku obsahujícího nanočástice eliminuje běžné otisky prstů, cena k doptání u distributorů tohoto materiálu

Foto: Trachea

Akrylátový povrch T.acrylic mat norek slibuje, že na něm nezůstanou otisky po suchých, ani mokrých rukou. Cena od 2529 Kč/1 m^2 dvířek

Foto: Dřevojas

Lakovaný povrch koupelnového nábytku Q MAX v provedení antracit vysoký lesk je opatřený antistatickou úpravou, která dovede efektivně eliminovat ulpívání prachu i tvorbu otisků prstů. V ceně od 5542 Kč za skříńku

S úchytkami, nebo raději bez?

Ne každý nábytek musí být opatřen úchytkami. Nahrazují je například vyfrézované otvory, do nichž zasunete prsty a otevřete dvířka či šuplík. Pokud by tu zůstaly otisky prstů, nebudou z pohledové strany vidět. Šikovné je rovněž dotykové otvírání – nábytek vybavený mechanickým nebo elektronickým systémem, kterého se stačí dotknout i kolenem nebo loktem a sám se otevře.

V neposlední řadě připomeňme praktické čisticí prostředky. Zajímavé jsou hlavně Nanotechnologie: Slibují rychlejší úklid a méně práce!. Ostatně jak už jsme zmínili, nano povrchem se dnes opatřují rovnou z výroby například lamina. Ale také pískovaná skla, keramika, nerez, sanita…

Foto: Ikea

Dvířka komody Tillfälle z eukalyptového dřeva jsou posuvná, ta boční se otevírají uchopením v rozích, cena 7990 Kč

Foto: Blum

Dotykové otevírání lze použít jak u šuplíků, tak i u výklopů nebo nábytku s dvířky

A jak doma likvidujete otisky prstů vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek