Hlavní obsah

První ochutnávka vánočních dekorací je tu!

Foto: Kika Nábytek

Vánoční dekorace můžou mít mnoho podob, jedním z letošních trendů je inspirace přírodou

Máte rádi pěkně vyzdobený domov? Pak už jistě přemýšlíte i o vánočních dekoracích. Každý rok se nabízí stejné dilema – zůstat u klasiky, nebo jít cestou moderního stylu?

Článek

Výběr dekorací je vždy věcí osobního vkusu, ale u těch vánočních to přece jen funguje trochu jinak. I do moderně zařízeného interiéru se dá přidat špetka nostalgie, a naopak – stylově laděný domov „unese“ moderněji zaměřené dekorace. Vždyť je to jen jednou za rok! Letos se však zdá, že klasika bude přece jen převládat.

1. Staročeské jsou tak hezké

„Trendy budete, pokud svůj vánoční stromeček letos ozdobíte po vzoru vašich babiček, tedy vyřezávanými ozdobami ze dřeva, keramickými zvířátky, andělíčky, ale třeba i ,obyčejnými´ šiškami z lesa,“ nabízí jeden z mnoha tipů designérka Dagmar Christovová z Kika Nábytek. Přírodní materiály včetně dřeva zkrátka stále „frčí“.

Foto: Magnet3Pagen

Dřevěný svícen Advent připomíná zasněženou krajinu (za 535 Kč)

Foto: Nordic day

Tradice netradičně: dřevěné geometrické ozdoby Wood, kus za 119 Kč

Foto: Kika Nábytek

Letos budou frčet tradiční ozdoby, ze kterých si určitě vybere každý (cena od 49 Kč/kus)

2. Myslíme na tradice

Vzpomeňte si na vyřezávané betlémy, hvězdy nebo ručně vyráběné vánoční ozdoby. Podle Lenky Kocourkové z À La Maison je vidět, že zpívající Santové pomalu, ale jistě odcházejí do pozadí, a lidé se více vracejí k tradičním vánočním dekoracím.

„Na stromečku se letos určitě objeví i dřevěné hvězdičky, sklenění andílci nebo kovové zvonečky. Když k tomu přidáte ještě opravdový, voňavý stromeček, Vánoce budou jako za vašich babiček – tedy skvělé, jedinečné, plné lásky a pohody,“ říká Lenka Kocourková.

Foto: Apropos Shop

Stromek vyrobený z dřevěných hoblin a polystyrenu je lehce zasněžený a má stuhu. Cena 267 Kč

Foto: Dr.Oetker

Adventní věnec si nemusíte kupovat, určitě ho zvládnete upéct, třeba z perníku

Foto: Luxury table

Porcelánové ozdoby vypadají, jako kdybyste je právě upekli – série Winter Bakery Decoration od Villeroy & Boch (například srdce za 400 Kč, hvězda za 300 Kč)

Foto: OBI

Na foto (zleva): stříbrný vánoční zvonek (od 109 Kč), bílý zvonek (za 89 Kč)

3. Kde je málo místa

Ne každá domácnost „unese“ velký, živý jehličnan. Kde není místo, tam si pomůžete jinak. Dekorativní stromečky z různorodých materiálů vypadají také půvabně, i když ne vždy se vyrábějí ze dřeva, ale i z kovu, keramiky či polyresinu (materiálu na bázi pryskyřice). Stačí jim jen dodat trochu patiny a iluze dávných časů se okamžitě dostaví.

Foto: Kika nábytek

Kužel se třpytkami se prodává o velikosti 40 nebo 50 cm (od 349 Kč), dekorační koule o průměru 11 nebo 17 cm (od 149 Kč)

Foto: Almara shop

Dekorativní stromečky jsou půvabné. Na foto (zleva): s hvězdičkou na špici, výška 77,5 cm (za 1293 Kč), s ptáčkem na špici, výška 32 cm (za 423 Kč)

Foto: ikea

Vánoční strom trochu jinak: nechte si ustřihnout pár metrů bavlněné látky Vinter 2014 s motivem tradičního jehličnanu a ozdobte ho podle libosti (šířka 150 cm, 1 m za 129 Kč)

4. Zářivé odlesky

Vánoční svátky by měly zářit, a tomu odpovídají také mnohé dekorace. „V oblibě je vše, co se blyští – rozmanité kamínky, flitry,“ připomíná Monika White z Le Patio. A dodává, že pokud se třpytivých ozdob bojíte, zkuste jich použít jen pár. Nebo je zkombinujte s klasickou bílou. Pro opatrné máme ještě jeden tip – vsaďte na sklo, hodí se všude.

Foto: Primalex

Využijte staré věci, které můžou posloužit jako základ originální dekorace. Například starou, nepoužívanou brusli natřete barvou a ozdobte ji

Foto: Le Patio

Na foto (zleva): páv s peříčky na klipu (za 390 Kč), motýl bohatě zdobený flitry a kamínky (za 1100 Kč)

Foto: IKEA

Bílou a zlatou barvou nikdy nic nezkazíte (set 8 koulí Vintermys, za 149 Kč)

Foto: DT Glass

Skleněný betlém může směle soutěžit o titul nejkrásnější vánoční dekorace (výška 35 cm, za 1279 Kč)

5. Ještě více světla

Máte rádi svíčky, jenže doma jsou i malé děti nebo mazlíčci? Aktuálně se hodně prosazují svíčky na baterie či rovnou k zapojení do zdroje, některé se dají ovládat i dálkově. Mnohé se vyrábějí z pravého včelího vosku, i jejich „plamen“ je velice věrohodný, takže je napohled nerozeznáte od těch skutečných. Jsou však bezpečné za každých okolností.

Foto: tchibo

Svíčka z pravého vosku s LED imituje plápolající plamen, požár od ní však nehrozí (výška 18 cm, za 349 Kč, v prodeji od 10. 11.)

Foto: bonami CZ

O Vánocích se musí všechno blýskat a třpytit, ale jde to i stylově. Zkuste některou ze svítících dekorací značky Markslojd (hvězda nebo srdce, kus za 699 Kč)

6. Barvy? Ano, ale s mírou

Bílá, stříbrná, zlatá nebo červená se zelenou – to jsou barvy, které vás o nejhezčích svátcích v roce budou provázet vždy. A které ještě? „Velmi oblíbené jsou teď jemné pastelové barvy – jako například starorůžová, šampaňská, jemné odstíny bílé až krémové. Tyto pastelové barvy pak velmi vhodně doplníte ozdobami, které vypadají, jako by byly ,ojíněné´. Baňky se sněhovým popraškem, ojíněné větvičky či girlandy jsou stále populární, ale letos se jim přikládá větší význam,“ vysvětluje Monika White.

Zapomenout byste neměli ani na tradiční věnce, za chvíli určitě začnete shánět adventní kalendáře… Ale do Vánoc ještě zbývá dost času, není důvod spěchat.

Foto: Le Patio

Půvabné baletky ve stylu rokoko mají šaty z tylu ozdobené flitry (délka 18 cm, kus za 490 Kč)

Foto: Apropos shop

Vánoční ozdoby nepatří jen na strom. Popusťte uzdu své fantazie a odekorujte skleněnou koulí či bílou šiškou s perletí například zábradlí (ozdoby značky GreenGate, koule za 193 Kč, šiška za 189 Kč)

Foto: Le Patio

Větvičková girlanda vypadá, jako kdyby ji někdo poprášil sněhem (délka 180 cm, za 750 Kč)

Foto: À la Maison

Pamatujete si na sněžítka? Stále se prodávají a mnohé z nich jsou krásně nostalgické, jako například Serafina s andílkem (6,5 x 8,5 cm, 380 Kč)

A které vánoční dekorace nesmí chybět u vás doma?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.