Hlavní obsah

Rozmarné léto s detektivkou

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Na dovolenou si přibalte detektivku

24. 7. 2009

Třikrát sláva! Konečně jsme se alespoň na chvíli dočkaly horkého léta. Tak už neváhejte ani minutu, sbalte deku, sušenky, plavky, sluneční brýle a vyrazte k vodě. Ale pozor, něco chybí - kde jste nechaly nějakou napínavou detektivku?

Článek

V úzkých uličkách číhá smrt

Detektivní thriller s tajuplným názvem Vykladačka smrti nás vezme o necelé tisíciletí zpět v čase. Anglická Cambridge rozhodně není jedním z nejbezpečnějších míst dvanáctého století. Čtyři brutální vraždy malých dětí otřásly celým městem a nenávistné zraky místních obyvatel se obracejí směrem k židovské komunitě. Obyvatelé Cambridge dokonce přesvědčí anglického krále, aby povolal vyšetřovatele z daleké jižní Itálie. Do Anglie přijíždí vyšetřovatel židovského původu, jeho arabský osobní strážce a také mladá lékařka, hrdinka celého románu. Na pozadí napínavého příběhu se můžeme jako čtenářky přesvědčit, že otázka prolínání a rozporů ve světových kulturách, intolerance a rasismus jsou témata, která jsou po staletí neustále aktuální.

Autorem detektivky je britská spisovatelka Ariana Franklinová. Vzdala se skvěle nastartované novinářské kariéry, usadila se na venkově a naplno se věnuje výchově svých dvou děti, studiu středových kultur a psaní. Za román Vykladačka smrti získala v roce 2007 cenu Ellis Petersové.

Foto: Jota a Motto

Vyřešte spolu s detektivy záhadné vraždy

Plastika, která se zvrtla

Komander Adam Dalgliesh musí ještě před tím, než bude v chomoutu, vyřešit záludnou vraždu. Na zámečku Chaverell, kde sídlí prestižní klinika plastické chirurgie, je zavražděna pacientka. A ne jen tak ledajaká! Obětí je Rhoda Grandwynová, novinářka, která se s oblibou vrtá v soukromí druhých a pátrá po senzacích a skandálech. Kdo by si mohl přát, aby zemřela? Skoro všichni! Klinika je však před okolním světem přísně střežená, a tak se okruh podezřelých zužuje na hrstku zaměstnanců a pacientů...

Autorkou detektivního románu Soukromá pacientka je Phyllis Dorothy Jamesová. Před tím, než se stala uznávanou spisovatelkou, byla zaměstnána mimo jiné jako ředitelka kriminální policie britského ministerstva vnitra. V roce 1977 vydala svou první čtenářsky úspěšnou knihu Death of an Expert Witness. Jejím nejznámějším „literární dítětem" je právě inteligentní, přesto emocionálně chladný komander Dalgliesh.

Jamesová, P. D.: Soukromá pacientka; vydalo Motto, 384 stran, 249 Kč.

Tak co, zvládnete odhalit vraha dříve než zkušený detektiv?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek