Hlavní obsah

Buch, buch! Nepodceňujte nemoci srdce a (ne)šetřete na svém zdraví

Foto: drmax.cz

Šetřete sebe, ne na svém zdravíFoto: drmax.cz

Šetřete sebe, ne na svém zdraví. Nebo můžete ušetřit, a přitom plnohodnotně pečovat o své zdraví. O tom, jaké to je žít se srdečním onemocněním a kde by člověk rozhodně neměl dělat kompromisy, nám vyprávěl Jakub.

Článek

„V naší rodině se srdeční onemocnění vyskytuje poměrně často. Očekával jsem tedy, že k tomuto onemocnění budu mít určité genetické dispozice. To se nakonec bohužel potvrdilo. Do ordinace jsem přišel jako člověk, který se občas zadýchává a je přesvědčen, že je zkrátka jenom unavený. Odcházel jsem jako kardiak. Ihned jsem věděl, že musím něco změnit,“ vzpomíná na návštěvu u lékaře Jakub.

Stejně jako Jakubovi se každému člověku, který si vyslechl stejnou diagnózu, začne honit v hlavě celá řada neutříděných myšlenek: Co budu teď dělat? Můžu ještě sportovat? Co mi škodí? Jak můžu zlepšit svůj zdravotní stav? Je to vůbec možné? Kolik mě budou stát léky? Budu na ně mít jen z důchodu? Kdo mi se vším poradí? Nejsem na to moc mladý?

Kterým příznakům byste měli věnovat zvýšenou pozornost?

 • dušnost,
 • zvýšená, častá únava,
 • otoky nohou a kotníků,
 • rychlý nárůst váhy,
 • nechutenství,
 • mnozí lidé však dlouho nepociťují žádné příznaky.

Pozor na srdce!

K nejznámějším srdečním onemocněním patří potíže s krevním tlakem, ischemická choroba srdeční (nedokrvování srdečního svalu) a srdeční arytmie. A jsou to právě neduhy srdce, které jsou nejčastějšími zdravotními problémy na celém světě. Ročně podle statistik podlehne na nemoci srdce kolem 18 milionů lidí. Z toho zhruba 200 000 jen v Česku.

Statistiky působí nelichotivě. Zároveň se však jedná o parametry, které můžeme ovlivnit změnou životního stylu a snížením rizikových faktorů. Součástí péče o zdraví by mělo být také podstupování pravidelných zdravotních prohlídek, které mohou případné zdravotní komplikace zachytit včas, a to i tehdy, když se člověk cítí úplně zdráv. S tím má zkušenost i Jakub: „Naštěstí i díky tomu, že jsem si hlídal preventivní zdravotní prohlídky, se na moje potíže přišlo včas. Poctivě dodržuju předepsanou léčbu. Jsem pravidelný návštěvník lékárny Dr. Max, protože s Kartou výhod mám až polovinu léků bez doplatku a vždycky mi zde dobře trpělivě poradí. Když si své léky na kardiovaskulární problémy a ředění krve vyzvedávám s Kartou výhod, ušetřím 3 221 korun za rok*. Jako aktivní sportovec a táta od dvou dětí je pro mě otázka financí velmi důležitá. Každou ušetřenou korunu totiž raději věnuji svým koníčkům a rodině.“

Foto: shutterstock.com

Součástí péče o zdraví by měly být pravidelné zdravotní prohlídkyFoto: shutterstock.com

Nejúčinnějším lékem je prevence

Dbát o své vlastní zdraví by mělo být pro každého samozřejmostí. Je důležité vědět, že srdeční choroby jsou do určité míry geneticky podmíněné. Rozhodující podíl však může mít v mnoha případech špatný životní styl. To z vlastní zkušenosti potvrzuje i Jakub: „Jen léčba bez úpravy životosprávy by nestačila. Jako prevence při srdečním onemocnění u mě skvěle funguje pohyb. Hýbat se alespoň půlhodinku denně je dobrý základ, který snižuje riziko dalších potíží. Odjakživa rád chodím na pravidelné procházky a oblíbené výlety s rodinou po okolí mi teď hodně pomáhají.“

Největším rizikem kardiovaskulárních onemocnění je…

 • nedostatek pohybu,
 • nezdravé stravování, nadbytečný příjem tuků a soli,
 • nadváha, obezita,
 • nedostatek kvalitního spánku,
 • cukrovka,
 • vysoká hladina cholesterolu v krvi,
 • kouření,
 • vysoká míra stresu.
Foto: drmax.cz

Jako prevence při srdečním onemocnění u mnoha lidí skvěle funguje pohybFoto: drmax.cz

Skrytá hrozba pro každého z nás

Skrytým zabijákem moderního života je stres, kterému se bohužel občas nevyhne nikdo z nás. Přestože určitá míra stresu může být hnacím motorem, jeho dlouhodobé působení dokáže napáchat na zdraví velké škody.

V práci si stresu užiju víc, než bych chtěl, ale snažím se mít to pod kontrolou. Velmi dobře už vím, že vysoké hladiny stresu unavují srdce a zvyšují krevní tlak. Lékař mě varoval hlavně před dlouhodobým stresem a napětím a na uvolnění mi doporučil meditace nebo jógu. Na to upřímně moc nejsem, ale i při chůzi si skvěle utřídím myšlenky a vyčistím hlavu.
Jakub, kardiak

Největší hrozbu, a to nejen pro srdce, představuje takový stres, který na sobě můžeme dlouhodobě pociťovat jako nepříjemné napětí, úzkost, podrážděnost, vyčerpání či projevy vzteku a hněvu. Klíčem ke zvládnutí stresu je pochopit jeho příčinu a najít si aktivitu, která jej kompenzuje. Jakubovi pomáhá čas s rodinou a společné procházky. Velice důležité je také udržovat si pozitivní přístup k životu, srovnat si životní priority nebo se naučit odpojit alespoň na chvíli od všech stresorů a takzvaně vypnout.

Tip: Zaveďte si do svého každodenního rituálu pravidelnou patnáctiminutovou přestávku, která bude jenom vaše. Zapomeňte na všechno a všechny, utřiďte si myšlenky a nechte alespoň na malou chvilku plynout čas svým tempem.

Foto: drmax.cz

Zaveďte si do svého každodenního rituálu pravidelnou patnáctiminutovou přestávku, která bude jenom vašeFoto: drmax.cz

Tipy od Jakuba

„Zvykl jsem si také pravidelně užívat vitaminy B hořčík. To je taková podpora pro psychiku, když mám náročnější období a potřebuju se udržet v klidu a pohodě. Vybírám si obvykle z produktů značky Dr. Max, které mají lékárnou garantovanou kvalitu za férovou cenu. A když nestíhám, nakoupím je na e-shopu www.drmax.cz, kde pro přihlášené klienty mají vybrané druhy dopravy zdarma při nákupu nad 250 korun,“ říká Jakub.

B vitaminy jsou pro lidský organismus důležité. Mezi hlavní složky doplňku stravy Dr. Max Vitamin B Complex Forte patří:

 • Vitaminy B1, B2, B3, B5 a B6, které přispívají k normálnímu energetickému metabolismu.
 • Vitaminy B1, B2, B3, B6 a B7. Ty jsou potřebné k normální činnosti nervové soustavy.
 • Vitaminy B2, B3, B5 a B6, které pomáhají snížit míru únavy a vyčerpání.
 • Vitaminy B2, B3 a B7 (biotin) přispívají k udržení normálního stavu pokožky.
 • Vitamin B7, jež příznivě ovlivňuje stav vlasů.
Foto: drmax.cz
Více

Doplněk stravy Dr. Max Vitamin B Complex Forte obsahuje vysokou dávku vitaminů skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6 a B7), které příznivě ovlivňují správné fungování organismuFoto: drmax.cz

Komerční sdělení

Kombinace hořčíku, vitaminů skupiny B a vitaminu C oceníte při nadměrné fyzické zátěži, psychickém vypětí nebo při sportu.

 • Magnesium (hořčík) přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a příznivě ovlivňuje činnost svalů.
 • Magnesium a vitaminy B1, B6 a B12 přispívají k normální funkci nervového systému a k normální psychické činnosti.
 • Vitamin C přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, napomáhá k ochraně buněk před oxidativním stresem a je potřebný pro správnou funkci imunitního systému.
Foto: drmax.cz
Více

Doplněk stravy v pohodlné formě pro užívání Dr. Max Magnesium Sticks 400 mg. Jednotlivě balené sáčky pro přímé použití s obsahem hořčíku, který je důležitý pro energii a svaly, obohacené o vitaminy B1, B6, B12 a vitamin C. S příchutí citronuFoto: drmax.cz

Komerční sdělení

Anketa

A co vaše srdce? Je v dobré formě?
Bohužel ne, musím se léčit a pravidelně užívat léky.
68,9 %
Věřím, že ano. Nepociťuji žádné potíže či příznaky.
22,4 %
Poslední dobou jsem pod stresem a ozývají se některé z příznaků srdečního onemocnění. Chystám se k lékaři.
8,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 196 čtenářů.

*Uvedená úspora je výše celkové slevy získané s Kartou výhod Dr. Max za všechny nákupy v lékárnách Dr. Max v roce 2022. Sleva je vypočítána oproti ceně pro zákazníky bez Karty výhod Dr. Max. U předmětné Karty výhod Dr. Max byly za rok 2022 evidovány opakované výdeje léků na kardiologické problémy a ředění krve, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis. Uvedený pacientský příběh a fotografie jsou ilustrativní.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Proženy.cz.
Související témata: