Hlavní obsah

Staňte se kapitánem na vlastní lodi do patnácti minut. Stačí si pořídit paddleboard

Foto: Padlujte.cz

Nová dimenze volného času u vody? PaddleboardingFoto: Padlujte.cz

Určitě už jste to někdy u rybníka, jezera, řeky nebo u moře viděli: Deska plující na hladině a na ní stojí člověk s pádlem, možná dokonce prkno vesele okupuje celá rodina. Paddleboardisty poznáte nejen podle plováků a pádel – většinou mají také díky tomuto krásnému a dostupnému vodnímu sportu skvělou kondici a úsměv od ucha k uchu.

Článek

Paddleboard se sice na první pohled tváří jako pevné neskladné prkno, ale zdání klame. Ve skutečnosti jde o nafukovací plovák, který se díky moderním technologiím nenafoukne do tvaru válce, ale tvrdé desky. Tím pádem ho pohodlně můžete složit do balíčku, ne širšího než 90 centimetrů. Přibalíte jen vysokotlakou pumpu a skládací pádlo, a váš kufr v autě nálož pomalu ani nepozná.

Anketa

Už jste se někdy setkal/a s paddleboardingem?
ANO, hned po první jízdě jsem věděl/a, že je to láska na celý život
16,5 %
ANO, pokud je příležitost, rád/a se vrhnu na paddleboard. Je to skvělý relax!
26,1 %
ANO, už jsem viděl/a paddleboardy na vodě, ještě jsem ale neměl/a příležitost vyzkoušet je
20,5 %
NE, zatím mě tento druh sportovního vyžití minul
36,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 551 čtenářů.

Láká vás jízda po vodě, ale nevíte, jak začít?

Když se rozhlédnete po českých vodních plochách a tocích či světových mořích, zjistíte, že paddleboardistů rok od roku geometrickou řadou přibývá. Není divu, že lidi tato vodní kratochvíle baví. Dospělé i děti, bez rozdílu. Pokud milujete moře, ale dovolená proležená s knížkou uprostřed natřískané pláže není zrovna váš šálek čaje, budete paddleboard milovat.

Stačí ho totiž spustit na vodu, odpádlovat si kousek od břehu a voilà! Zažijete okamžitě euforický pocit klidu, pohodysvobody. Pro dobrodružné povahy je to „must have“. Na paddleboardu sjedete s rodinou řeku a na celé hodiny zabavíte i děcka u rybníka. Ověřeno: Mláďata z něj vydrží skákat a provozovat na něm nejrůznější akrobatická čísla tak dlouho, dokud se nedostanou do promodralého stavu a vy jim zábavný plovák násilím vezmete.

Foto: Padlujte.cz

Když se rozhlédnete po českých vodních plochách či světových mořích, zjistíte, že paddleboardistů rok od roku geometrickou řadou přibýváFoto: Padlujte.cz

Paddleboarding je vhodný pro všechny

Pokud vás to chytne, můžete se postupně učit zdokonalovat techniku pádlováníod rekreační zábavy na rybníku přejít třeba ke sjíždění náročnějších vodních toků, nebo dokonce k závodění. Plující nafukovací prkno navíc krásně stmelí rodinu. A naopak – v případě náhlé naléhavé potřeby si od vlastní smečky oddechnout – jim na něm pod záminkou utužování fyzické kondice elegantně odplujete do ticha a samoty na vlnách.

Jaké jsou výhody paddleboardingu?

Výhodou je, že pádlování postupně zvládne úplně každýbenefity jízdy na plujícím prkně jsou téměř zázračné. Nenásilně se tím totiž posílí tělesná kondice. Pojem hluboký stabilizační systém se poslední dobou skloňuje ve všech pádech. Jde o svaly, které v běžném denním provozu typu auto-nákup-sezení v kanceláři používáme jen minimálně nebo vůbec. Přitom hrají klíčovou roli v udržení zdravého těla. Když se naučíte je posílit a znovu zapojit do hry, najednou zjistíte, že se cítíte celkově mnohem lépe. Záda už nebolí, dech se prohloubil a přibylo vám energie.

Jak to ten paddleboard dělá?

Jak to vlastně ten paddleboard dělá, že dlouhodobě zablokovaný stabilizační systém začneme díky němu opět aktivně používat? Princip je logický a jednoduchý. Prkno plující na vodě je celkem vratká kocábka, a když na něj vylezete a chcete to rozjet pomocí pádla, musíte balancovat. Prsty u nohou se okamžitě přirozeně aktivují, s nimi lýtka, stehna, střed těla a všechny hluboké a zanedbávané svaly se najednou proberou k životu. Tím se mohou s úlevou uvolnit svaly povrchové, které bohužel často nesprávně zatínáme místo těch vnitřních.

Zhubněte a vytvarujte postavu s paddleboardem

Ti, kteří už paddleboard vyzkoušeli, mohou potvrdit, že na dovolené u vody se dá krásně zhubnout. Stačí si přibalit paddleboard a každý den ho aktivně využívat. Pádlování ve stoje je totiž skvělé tím, že dokáže zapojit naprostou většinu svalových skupin v těle. Již po několika minutovém intenzivním pádlování totiž naplno pracuje stabilizační systém v našem těle.

Posílením středu těla vytvarujete svaly na břiše mnohem lépe než pouhým cvičením povrchových břišních svalů. Pustíte-li se do pádlování, jste na správné cestě k vyrýsovanému břichu, odstranění bolesti zadzlepšení celkové kondice. Navíc se jedná o sport na čerstvém vzduchu, kde zároveň objevujete nová místa.

Foto: Padlujte.cz

Posílením středu těla vytvarujete svaly na břiše mnohem lépe než pouhým cvičením povrchových břišních svalůFoto: Padlujte.cz

Bez čeho se neobejdete?

Pokud vás nápad rodinné idylky při brázdění vodních ploch na elegantním nafukovacím prkně zaujal, zkuste si ho nejdřív na hodinu dvě půjčit v půjčovně (bývají k dispozici u větších vodních ploch a ve větších městech) a uvidíte, jestli vás to chytne. Pokud ano, určitě zkoukněte stránky www.padlujte.cz, které založil nadšený paddleboardista Ondřej Petržílek. Z webu okamžitě poznáte, že tímhle sportem žije on i jeho rodina. Přehledně zde najdete úplně všechno:

  • Jak vybrat a pořídit pro vaše účely to správné a kvalitní prkno.
  • Kde a jak na něm jezdit.
  • Co na sebe a spoustu dalších praktických informací, které posunou vaše vodní radovánky o pořádný level výše.

Ahoj! Pádlujte s námi!

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Proženy.cz.
Související témata: