Hlavní obsah

Starý strop? Zakryjte jeho nedostatky!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Přemýšlíte, co se starým stropem?

Míváte při pohledu na strop nutkání, že by si zasloužil vaši péči? Do očí vás bijí nehezké nerovnosti, ošklivé spáry, už dávno ztratil lesk a zdobí ho pouze zastaralá špína? Nebo možná jen toužíte po změně a zútulnění pokoje. Tak či tak, je na čase dát se do renovace! Poradíme vám, jak na to.

Článek

Myslete na izolaci

Při renovaci stropu vyřešte v první řadě jeho izolaci. Můžete si vybrat, zda bude umístěna uvnitř nebo vně. Záleží na tom, co má izolovat. Nejčastěji se řeší problém s únikem tepla. Můžete zkusit přemluvit sousedy, abyste společnými silami zateplili střechu. Když na vaše výzvy neslyší a nechtějí do izolace investovat, budete muset zvolit náhradní řešení a pomoci si sami. Tehdy se hodí vnitřní stropní izolace. Její instalace je snadná a zvládnete ji svépomocí. Důležitý je ovšem její výběr. Jestliže s tím nemáte vůbec žádné zkušenosti, poraďte se s odborníkem.

Rozhodněte se, jak budete renovovat

Vůbec nejsnazší je strop nově vymalovat. To ovšem nemusí být vždy nejlepší variantou, obzvlášť, když jsou na něm nerovnosti, panely se rozlézají a tvoří spáry, pukliny apod. Záleží samozřejmě také na tom, z jakého materiálu strop je. Jinak bude probíhat renovace dřevěného a jinak zděného.

Foto: gnetagatten.se

Stropní kazety se snadno udržují

Renovace snadno a rychle

Nejjednodušší variantou pro renovaci stropu jsou stropní kazety. Dokážou zakrýt nerovnosti, praskliny i viditelné spáry mezi panely, nemusíte se starat o další výmalbu a jejich instalace nezabere moc času. V současnosti si můžete vybrat z opravdu velkého množství barev a vzorů. Už tedy nemusíte volit klasické bílé, ale i barevné, nebo imitaci dřeva. Kromě designu jistě oceníte i další vlastnosti jako to, že jsou omyvatelné, takže se snadno udržují v čistotě. Vyrábějí se z polystyrenu, tepelně i zvukově izolují.

Kazety se lepí na zeď vodou ředitelným lepidlem (dostanete ho v prodejně, kde koupíte i kazety) nebo je lze přibíjet na předem připravený dřevěný rošt. Pokládka by měla být směrem od středu ke stěnám. Střed si můžete snadno určit tak, že povedete dva provázky, které uchytíte v rozích místnosti, diagonálně (kde se protnou, je střed). Připravte se na to, že u stěn vám nevyjde místo pro celou desku a budete její tvar muset upravit. To lze snadno i ostrým kuchyňským nožem.

Ražené, nebo zpěněné?

Podle technologie výroby rozlišujeme dva základní typy - ražené, které jsou lisované a na polystyrenové čtverce je vzor vyražen, nebo zpěněné, které jsou vstřikované, kdy je zpěněný polystyren vstřikován do forem. Můžete se však setkat i s kazetami se speciálně upravenými povrchy (např. s PVC fólií). První vyjmenovaná technologie může mít malé nedostatky (kazety mohou mít nepřesné rozměry, nevýrazné motivy nebo neostré rohy). O druhém a třetím typu lze říci, že jsou kvalitnější. Všechny typy není problém natírat interiérovými barvami. Vyrábějí se i kazety se zámkem nebo bez něj, a podle toho se lepí na strop.

Velikost kazet je většinou 50 x 50 centimetrů, takže počítejte, že na jeden metr čtvereční budete potřebovat čtyři. Sehnat však můžete i větší rozměry. Tloušťka záleží na konkrétním typu. Cena se různí, ty nejlevnější se pohybují okolo 30 korun za kus.

Foto: lepka.cz

Při rekonstrukci nezapomeňte na svítidla

Stropní podhledy

Dalším řešením mohou být stropní podhledy. Existují tzv. minerální, do kterých už je zabudováno osvětlení, nebo můžete zvolit sádrokartonové desky. Hodí se pro renovaci stropů místností, hal, chodeb i dalších prostor. Jde o velmi estetické řešení. Stejně jako kazety se výborně hodí tam, kde jsou porušené stropy nebo větší nerovnosti. A navíc jsou ohnivzdorné. Snížením stropu můžete získat prostor pro vedení elektroinstalačních a sanitárních rozvodů. Hlavní výhodou je snadná a rychlá montáž. Občas se vyskytnou obavy z bezpečnosti podhledů. Tu zaručují normované a přezkoušené systémy. Pokud se instalace bojíte, klidně se obraťte na odborníky.

Dejte dřevu nový lesk

Jestliže máte doma starý dřevem obložený strop, který se nehodí k současnému zařízení, vrhněte se do jeho obnovy. Vybourání nebo změna barvy bývají velmi náročné jak na čas, tak finančně. Zkuste jednoduše oprášit zašlou krásu a vyzdvihnout detaily. Nejprve je nutné zbavit dřevo starého nátěru. Pak je třeba provést drobné opravy jako doložit chybějící nebo poničené části dřeva. Následuje vybroušení a vyleštění, nebo strop můžete opatřit patinou. Uvidíte, jak prokoukne.

Foto: fredmuram.cz

Uvidíte, že si svůj nový strop zamilujete

Nezapomeňte na světla

S rekonstrukcí stropu souvisí i stropní svítidla. Nezapomeňte, že jsou vidět vždy, a to i když jsou zhasnutá. Je důležité vědět, jak budou vypadat, když se rozsvítí, jak budou osvětlovat strop a jak vše zapadne do celkové koncepce místnosti přes den. Lustr, který se nám tolik líbil v obchodě, totiž nemusí v domácím prostředí zdaleka vypadat tak úžasně. Spolu se stropem je třeba myslet při výběru svítidel i na dekoraci, nábytek nebo podlahovou krytinu. V případě, že si nejste jisté, poraďte se s naším designérem Tomášem Marxem v naší poradně ZDE, kterého znáte z pořadu Jak se staví dům.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek