Hlavní obsah

Tip do bytu: Vše pro domácí čtecí koutek!

Foto: thinkstock

Marně se neříká, že kniha patří k nejlepším přátelům, tak si připravte místo, kde vám spolu bude dobře

Letošní svátky byly příjemně dlouhé. Dostali jste spoustu knih, navykli jste si číst nejen před spaním a nechcete se tohoto luxusu vzdát? Tak si zařiďte koutek na čtení. Tohle budete potřebovat.

Článek

Byt, ve kterém chybí knihovna, jako by byl bez ducha. Tak si vytvořte klidný koutek, kde můžete odpočívat, číst si, udělat si chvilku jen pro sebe. A jak je to s moderními čtečkami? I to vám řekneme.

Velká knihovna i malá police

Pokud v bytě máte knihovnu, je dobré umístit sezení do její blízkosti. „Všichni dobře známe takové ty staré působivé knihovny, které se rozprostírají přes celou stěnu v obývacím pokoji. Na ty však většina z vás nemá dostatek prostoru. Pokud jste na tom stejně, vytvořte si alespoň malé zázemí se zajímavou policí na knihy,“ radí interiérová designérka Margaréta Janecová ze společnosti Bonami.

Foto: Ikea

Černá knihovna Billy s výškově nastavitelnými policemi stojí od 995 Kč za díl. Křeslo Mosta s vysokou opěrkou, je ideální pro čtení. Stojí 8990 Kč

Foto: Ikea

Knihovny si můžete seskládat podle vlastních potřeb a fantazie. Například konzole Ekby Lerberg pořídíte již za 40 kč/ks, police Ekby Laiva od 49 Kč/ks

Foto: Bonami

Vytvořte si designový čtenářský koutek s policí Bolis Italia. Pořídíte ji za 4199 Kč

Stolky pro dokonalé pohodlí

Vyplatí se koupit si sestavu malých stolků, které se dají podle potřeby k sezení přistavit, abyste se nemuseli při každém odkládání knihy nebo sklenky zvedat.

Foto: Kika

Set konferenčních stolků Basel pořídíte za cenu okolo 4455 Kč

Foto: Polstrin

Pro pohodlí při čtení se hodí i Momo, gaučík, který je designovým vzkříšením klasického českého gauče. Cena od 27 000 Kč

Foto: Jysk

Křeslo San José s podnožkou je vyrobeno z koženky, dřevo je bříza. Cena 3999 Kč

Foto: Abitare

Křeslo – lehátko Libro je čalouněné látkou. Vyrábí Busnelli. Cena k doptání u prodejce

Foto: Jysk

Křeslo Colorado má potah z koženky. Kromě pohodlné krční opěrky disponuje masážními funkcemi. Cena 6999 Kč

„Pro čtecí koutek je důležité vhodné umístění sezení tak, aby místo mělo dostatek světla. Ideální je zvolit zajímavý solitér, například ušák, nebo houpací křesílko, se kterým můžete snadno manipulovat a různě ho natáčet,“ říká Ondřej Pacák ze společnosti Polstrin Design. Ti, kteří mají rádi více místa, ocení lenošku nebo menší pohovku. U křesla by rozhodně neměla chybět podnožka pro pohodlné podložení nohou. Hodí se i paraván, který vytvoří větší soukromí

Foto: Kika

Sadu výsuvných stolků Stresa koupíte za 9153 Kč

Foto: Abitare

Luxusní kožené křeslo s podnožkou pro pohodlné podložení nohou. Cena k doptání u prodejce

Foto: Polstrin

Rozverné houpací křesílko Koko na masivních ližinách je působivý a hravý doplněk interiéru. Design Helena Dařbujánová. Cena od 20 136 Kč

Foto: Bonami

Houpací křeslo Pedrali Gliss 350. Cena 6190 Kč

Osvětlení nesmí chybět

U křesla nebo pohovky potřebujete správné osvětlení. Ideální je lampa na čtení, jejíž světlo se dá nasměrovat do míst, kde je potřebujete mít.

Foto: Ikea

Lersta je stojací lampa na čtení z hliníku. Poskytuje přímé světlo, které se výborně hodí na čtení. Cena 299 Kč

Foto: Ikea

Díky nastavitelnému ramenu LED lampy Tived snadno nasměrujete světlo tam, kam chcete. Cena 1490 Kč

„Technologie LED způsobila mezi návrháři kreativní revoluci. Malé světelné diody nám dávají úplně nové možnosti pro design lamp a osvětlení,“ říká Nicklas Fransson, vývojář z Ikea. „Nejen, že diody LED lépe svítí, mají levnější provoz a tím jsou ohleduplné k životnímu prostředí," dodává. Pokud potřebujete další světla do obýváku, přečtěte si článek Jen lustr nestačí. Mohlo by vás také zajímat Jak si vytvořit v bytě soukromí.

Foto: Ikea

I tato lampa se díky svým funkcím skvěle hodí ke čtení. Cena 998 Kč

Čtečky knih šetří místo

Milovníkům elektronických knih, které jsou digitálním fenoménem současnosti, odpadá problém s ukládáním stále nových publikací, na které nezbývá v bytě místo. E- readery mají paměť, která uchová až tisíce titulů.

Svůj koutek pro čtení nemusíte speciálně vybavovat další elektrickou zásuvkou, protože kvalitní čtečky již mají baterie s vynikající výdrží (až 15 000 otočení stran). Na jedno dobití můžete číst i několik týdnů.

Baterii výrazněji odčerpávají pouze nejmodernější modely s integrovanou wi-fi, které můžete připojit na internet a například si stahovat svou elektronickou poštu. Ale to již má k příjemnému relaxování daleko.

Foto: Archiv firem

Přemýšlíte o pořízení čtečky? Na foto (zleva): Model Start 2 od eReading.cz je vhodný pro začátečníka i pokročilého e-čtenáře. Cena okolo 2500 Kč. Color Lux od Pocketbook zase zobrazuje 4096 barev. Cena od 6589 Kč

Vytvořili jste si doma svůj koutek nejen na čtení?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek