Hlavní obsah

Tyhle kuchyňské spotřebiče vám usnadní život. Myslí totiž za vás!

Foto: philips

Když si vybavíte kuchyni spotřebiči s chytrými funkcemi, ušetříte si mnoho starostí

Vykypělo vám mléko či zhasl plyn? Spálili jste se ve spěchu o horkou plotnu? Nedovřeli jste ledničku? Aby se tak příště nestalo, spolehněte se na vychytávky kuchyňských spotřebičů.

Článek

Nejsme dokonalí, jen toho někdy máme moc, a tak pro jedno zapomeneme na druhé nebo nás třeba tlačí čas. Usnadnit život, alespoň ten v kuchyni, však můžou spotřebiče, které do jisté míry dokážou myslet za nás.

Varné desky poprvé...

  • U plynové desky, ať už samostatné nebo v rámci sporáku, najdete bezpečnostní pojistku, která uzavře přívod plynu, když nedopatřením zhasne plamen. Zároveň je většina moderních typů vybavená automatickým zapalováním v knoflíku – není tak potřeba manipulovat se zápalkami nebo zapalovačem.
  • Některé sklokeramické desky nabízejí funkci proti přetečení, která desku automaticky vypne, když tekutina přeteče z hrnce a dostane se k ovládacímu panelu. Na nehodu vás současně upozorní zvuková signalizace.
  • „Dalším šikovným pomocníkem je ukazatel zbytkového tepla, který vás informuje o vyšší teplotě vypnuté varné zóny. Najdete ho také u indukčních desek,“ uvádí Martina Křižáková ze společnosti Indesit Company.
  • Indukční desky disponují mnoha bezpečnostními opatřeními, například fungují, jen když detekují přítomnost správné nádoby na svém povrchu, každá zóna se aktivuje pouze tehdy, pokud má nádoba odpovídající rozměr a je magneticky vodivá (takže se nespustí, když si sem v roztržitosti položíte třeba brýle nebo naběračku). „A varná deska není během vaření natolik horká, abyste se dotekem mohli spálit,“ říká Martina Křižáková.
Foto: Indesit

Plynové varné desky jsou vybavené bezpečnostní pojistkou, která uzavírá přívod plynu v případě náhodného zhasnutí plamene

Foto: hotpoint

Jedna z výhod indukční varné desky? Ani během vaření není tak horká, že byste se mohli nešikovně spálit (navíc o stavu desky vás informuje ukazatel zbytkového tepla)

Foto: Siemens

Varný senzor Plus řídí teplotu indukční varné zóny tak, aby se vše připravilo bez rizika převaření nebo připálení. Nemusíte ho kontrolovat ani dodatečně přenastavovat

Foto: aeg

Indukční deska s funkcí CountUp Timer vám měří čas a ukazuje, jak dlouho se pokrm ještě bude připravovat. A kdybyste dočasně chtěli snížit varný výkon, protože si potřebujete odskočit k sousedce třeba pro vajíčka, volte k tomu určenou funkci Stop+Go

Inteligentní trouby

  • Z mnoha vychytávek zmiňme například takzvaná studená dvířka trouby, o která se nespálíte, i kdybyste byli sebenešikovnější (například teplota dvířek trouby s funkcí dvojí regulace vzduchu nepřesáhne 35 °C).
  • Velkou pomoc nabízí i pyrolýza – automatické čištění, při kterém se blokují dvířka, aby se během čištění trouba nedala otevřít.
  • Praktické jsou i teleskopické výsuvy, takže konec pekáčům, které nedopatřením „vyjedou“ v lepším případě na podlahu, v horším pak na vás.
  • A minutka? Ta zase pohlídá dobu potřebnou k přípravě jídla.
Foto: siemens

Chcete mít maso propečené spíše mírně, středně, nebo hodně? Spolehněte se na spotřebič s teplotní sondou. Právě ta vám pomůže upravit maso tak, jak ho máte nejraději

Foto: siemens

Praktické teleskopické výsuvy s funkcí Stop pohlídají, aby pekáč nechtěně nevyklouzl z trouby a nezranil vás. Když je trouba navíc vybavená funkcí cookControl, stačí vybrat jeden z několika desítek pečicích programů, zadat hmotnost suroviny a trouba vše ostatní (druh ohřevu, teplotu a dobu pečení) řídí automaticky

Chladničky a mrazničky

  • „Stává se vám, že správně nedovřete dveře lednice nebo je zapomenete zavřít úplně? Díky akustickému nebo i světelnému varovnému signálu o tom budete vědět. Stejným způsobem vás spotřebič upozorní i na zvýšení vnitřní teploty, ke kterému může dojít například při výpadku elektrického proudu,” připomíná další chytré funkce chladniček a mrazniček Miroslav Veselý ze společnosti Bosch a Siemens domácí spotřebiče.
  • Zapomenout na nánosy ledu lze stěží, jenže jednou není čas, podruhé máte ledničku plnou potravin. Tento problém vám odpadne, když si pořídíte spotřebič s automatickým odmrazováním. Ušetříte tím i svou peněženku, protože systém zabraňuje energetickým ztrátám, k nimž jinak dochází při námraze.
Foto: Electrolux

Mnohé chladničky nabízejí funkce rychlého chlazení či mrazení

Foto: indesit

Díky funkci Holiday můžete v případě delší nepřítomnosti nebo v době dovolené nechat chladničku v chodu, avšak při významně snížené spotřebě energie

Foto: Whirlpool + Hotpoint

Chladničky jsou dnes vybavené zvukovou signalizací, která vás upozorní, když nejsou dvířka zavřená. A pokud má spotřebič například funkci New Cool- Air Tech, znamená to, že vzduch, vlhkost a vnitřní teplota jsou všude rovnoměrné – netřeba pak řešit, do jakých polic uložit který druh potraviny, jak se dříve doporučovalo

Myčky to zvládnou i bez vás

Bojíte se spustit myčku a odejít od ní, co kdyby se náhodou něco stalo? „Myčky jsou vybavené bezpečnostním systémem, který dokáže přerušit přítok vody z vodovodního řadu v případě nadměrného naplnění vodou. Kromě toho pracuje další ,bezpečnostní složka‘ – napouštěcí hadice s dvojím opláštěním, která nepraskne ani v důsledku opotřebování nebo nadměrného tlaku,“ vysvětluje Martina Křižáková.

Foto: aeg

Mezi chytré funkce myček patří například Time Beam – paprsek promítající se na podlahu signalizuje chod myčky a čas do dokončení mytí – nebo program odložený start – myčku můžete spustit v nočních hodinách, a využít tak levnější odběr elektřiny

Foto: lg

Pokrok nezastavíte – je-li myčka vybavená programem Smart Diagnosis, pak v případě jakéhokoli problému stačí přiložit k ní chytrý telefon. Myčka sama diagnostikuje, jaký problém má, a doporučí vám přes telefon řešení

Foto: philips

Rychlovarná konvice vám může nabídnout řadu předvoleb pro výběr horkého nápoje o rozdílných teplotách, ale třeba i funkci Keep Warm, která udrží vodu na nastavené teplotě až 30 minut

Dumáte o výměně některého staršího kuchyňského pomocníka za nový? Pak vám pomůže i článek Volně stojící vs. vestavěné spotřebiče: Kdy je (ne)vyměnit? Možná však jen Potřebujete nový sporák? Ukážeme vám, co všechno umí moderní typy!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.