Hlavní obsah

Vrásky ze slunce? S těmito krémy se vám vyhnou!

Foto: Thinkstock

Zdravá pleť s minimem vrásek? Bez ochranného krému to nepůjde!

27. 6. 2014

Ani ty nejluxusnější krémy nespasí vaši pleť, když budete ignorovat ochranu před sluncem. Víte, jak záření vystavět co nejúčinnější bariéru? A můžete používat jeden přípravek na tělo i obličej zároveň?

Článek

Většina žen neváhá utratit za kosmetiku horentní sumy, jakmile ale dojde na ochranu před škodlivým zářením, důslednost je ta tam. V sázce přitom není jen samotná pleť (kdo by stál o vrásky navíc?), ale i zdraví.

„Buňky kůže si dobře pamatují každé spálení, které poškozuje jejich DNA – genetickou strukturu – a v budoucnu vám to spočítají. Nejen že bude pokožka stárnout rychleji, ale hrozí i rakovina kůže. Melanom již při tloušťce jednoho milimetru zakládá dceřiná ložiska a v této fázi už je nevyléčitelný,“ varuje MUDr. Tereza Gabryšová, dermatoložka kliniky GHC Praha. Chcete-li ochránit své zdraví i krásu, bez krému s UV faktorem se neobejdete.

Krém s SPF, nebo opalovací přípravek?

Myslíte, že když váš denní krém nebo make-up obsahuje UV filtr, že jste z obliga? Drtivá většina podobných přípravků blokuje především UVA záření: „Denní krémy doporučuji používat v případě, že chcete pleť uchránit před negativními účinky slunce při běžném způsobu života. UVA filtry zabraňují takzvanému fotoagingu, tedy stárnutí v důsledku slunečního záření, k přímému opalování ale neslouží,“ vysvětluje Jana Štěpánková z firmy Ryor.

Pamatujte si také, že UVA proniká i skrz sklo a mraky (UVB oproti tomu ne, propouští ho jen voda), pokud se tedy chcete vyhnout vráskám, používejte krémy s faktorem i ve dnech, kdy je zataženo a ideálně celoročně.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Trio-aktivní denní krém se SPF 30 (Ryor, 170 Kč) a denní krém Bright Now s vitaminem C a SPF 15 (Lumene, 459 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): denní ochranný krém Day Wear se SPF 15 (Estée Lauder, 1250 Kč) a denní krém pro suchou až normální pleť se SPF 15 (Olay, 120 Kč)

Jakmile víte, že budete trávit více času na slunci nebo se chystáte k vodě, volte jednoznačně opalovací krém. Ten totiž musí ze zákona obsahovat přesný poměr mezi UVA i UVB. „UVB záření sice aktivuje melanocyty, díky kterým kůže hnědne, zároveň však podporuje tvorbu volných radikálů, poškozuje buňky a může vést ke vzniku kožních nádorů,“ upozorňuje Jana Štěpánková.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací krém na obličej Ultra Light Dry Touch (Piz Buin, 449 Kč) a voděodolný krém na opalování se SPF 30 (Dermacol, 169 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací krém na obličej se SPF 30 (Eucerin, 344 Kč) a opalovací krém Protect & Bronze se SPF 30 (Nivea, 235 Kč)

Na tělo i obličej – ano, nebo ne?

Musíte si pořizovat speciální opalovací krém na obličej? V případě, že zvolíte přípravek s dobrým složením, to nutné není. Výjimku tvoří jen ženy s extrémně citlivou nebo problematickou pletí, které potřebují specifickou péči.

„Moderní krémy se dají použít na obličej i tělo. V přípravcích Ryor Sun Care jsme využili filtry nové generace, které jsou vysokomolekulární, takže nemohou pronikat do hlubších vrstev pokožky a fungují na povrchu, což je naprosto bezpečné. Benefitem je, že jsou velmi lehké, nelepí a pokožka je po nanesení jemná a hydratovaná,“ popisuje Jana Štěpánková.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací krém na obličej i tělo se SPF 30 (Ryor, 264 Kč) a extra lehké mléko na opalování (Eucerin, 395 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací mléko na tělo i obličej Capital Soleil se SPF 30 (Vichy, 510 Kč) a suchý olej pro pleť, obličej i vlasy Photoderm Bronz se SPF 30 (Bioderma, 499 Kč)

Pro problematickou a citlivou pleť

Máte-li sklony k tvorbě akné nebo příliš mastnou pleť, měly byste podle Terezy Gabryšové volit krémy, které nebudou ucpávat póry. Hodit se vám budou produkty s matujícím efektem.

Opatrné by měly být i dámy s přecitlivělou pokožkou: „Na UV záření jsou nejcitlivější ženy, mající sklon k pigmentacím nebo ty, které jsou po chirurgickém – estetickém – zásahu v obličeji. Ty by měly používat přípravky s fyzikálním faktorem, který odráží záření. Na lahvičce hledejte zmínku o minerální protekci. Vhodné jsou také produkty, které jsou určené dětem,“ doporučuje Tereza Gabryšová.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): zmatňující fluid na opalování Anthelios AC se SPF 30 (La Roche-Posay, 449 Kč) a opalovací krém na obličej pro alergiky (Piz Buin, 420 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): zmatňující emulze Sun Fluid se SPF 30 (Eucerin, 335 Kč) a ochranný krém pro přecitlivělou pleť se SPF 50 Photoderm Mineral (Bioderma, 480 Kč)

SOS péče

Pokud jste to se sluníčkem přehnaly, jednejte rychle: „Nepodceňujte následnou péči a snažte se minimalizovat škody. Doporučuji zejména přípravky, které obsahují látky reparující poškozenou DNA,“ říká dermatoložka Tereza Gabryšová.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): regenerační mléko po opalování s panthenolem (Ryor, 135 Kč) a hydratační sprej po opalování (Nivea, 215 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): reparační krém po opalování Posthélios (La Roche-Posay, 359 Kč) a sprej po opalování Photoderm SOS (Bioderma, 349 Kč)

Používáte na opalování jen jeden krém nebo si kupujete speciální přípravky na tvář? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.