Hlavní obsah

Vrásky ze slunce? S těmito krémy se vám vyhnou!

Foto: Thinkstock

Zdravá pleť s minimem vrásek? Bez ochranného krému to nepůjde!

27. 6. 2014

Ani ty nejluxusnější krémy nespasí vaši pleť, když budete ignorovat ochranu před sluncem. Víte, jak záření vystavět co nejúčinnější bariéru? A můžete používat jeden přípravek na tělo i obličej zároveň?

Článek

Většina žen neváhá utratit za kosmetiku horentní sumy, jakmile ale dojde na ochranu před škodlivým zářením, důslednost je ta tam. V sázce přitom není jen samotná pleť (kdo by stál o vrásky navíc?), ale i zdraví.

„Buňky kůže si dobře pamatují každé spálení, které poškozuje jejich DNA – genetickou strukturu – a v budoucnu vám to spočítají. Nejen že bude pokožka stárnout rychleji, ale hrozí i rakovina kůže. Melanom již při tloušťce jednoho milimetru zakládá dceřiná ložiska a v této fázi už je nevyléčitelný,“ varuje MUDr. Tereza Gabryšová, dermatoložka kliniky GHC Praha. Chcete-li ochránit své zdraví i krásu, bez krému s UV faktorem se neobejdete.

Krém s SPF, nebo opalovací přípravek?

Myslíte, že když váš denní krém nebo make-up obsahuje UV filtr, že jste z obliga? Drtivá většina podobných přípravků blokuje především UVA záření: „Denní krémy doporučuji používat v případě, že chcete pleť uchránit před negativními účinky slunce při běžném způsobu života. UVA filtry zabraňují takzvanému fotoagingu, tedy stárnutí v důsledku slunečního záření, k přímému opalování ale neslouží,“ vysvětluje Jana Štěpánková z firmy Ryor.

Pamatujte si také, že UVA proniká i skrz sklo a mraky (UVB oproti tomu ne, propouští ho jen voda), pokud se tedy chcete vyhnout vráskám, používejte krémy s faktorem i ve dnech, kdy je zataženo a ideálně celoročně.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Trio-aktivní denní krém se SPF 30 (Ryor, 170 Kč) a denní krém Bright Now s vitaminem C a SPF 15 (Lumene, 459 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): denní ochranný krém Day Wear se SPF 15 (Estée Lauder, 1250 Kč) a denní krém pro suchou až normální pleť se SPF 15 (Olay, 120 Kč)

Jakmile víte, že budete trávit více času na slunci nebo se chystáte k vodě, volte jednoznačně opalovací krém. Ten totiž musí ze zákona obsahovat přesný poměr mezi UVA i UVB. „UVB záření sice aktivuje melanocyty, díky kterým kůže hnědne, zároveň však podporuje tvorbu volných radikálů, poškozuje buňky a může vést ke vzniku kožních nádorů,“ upozorňuje Jana Štěpánková.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací krém na obličej Ultra Light Dry Touch (Piz Buin, 449 Kč) a voděodolný krém na opalování se SPF 30 (Dermacol, 169 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací krém na obličej se SPF 30 (Eucerin, 344 Kč) a opalovací krém Protect & Bronze se SPF 30 (Nivea, 235 Kč)

Na tělo i obličej – ano, nebo ne?

Musíte si pořizovat speciální opalovací krém na obličej? V případě, že zvolíte přípravek s dobrým složením, to nutné není. Výjimku tvoří jen ženy s extrémně citlivou nebo problematickou pletí, které potřebují specifickou péči.

„Moderní krémy se dají použít na obličej i tělo. V přípravcích Ryor Sun Care jsme využili filtry nové generace, které jsou vysokomolekulární, takže nemohou pronikat do hlubších vrstev pokožky a fungují na povrchu, což je naprosto bezpečné. Benefitem je, že jsou velmi lehké, nelepí a pokožka je po nanesení jemná a hydratovaná,“ popisuje Jana Štěpánková.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací krém na obličej i tělo se SPF 30 (Ryor, 264 Kč) a extra lehké mléko na opalování (Eucerin, 395 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): opalovací mléko na tělo i obličej Capital Soleil se SPF 30 (Vichy, 510 Kč) a suchý olej pro pleť, obličej i vlasy Photoderm Bronz se SPF 30 (Bioderma, 499 Kč)

Pro problematickou a citlivou pleť

Máte-li sklony k tvorbě akné nebo příliš mastnou pleť, měly byste podle Terezy Gabryšové volit krémy, které nebudou ucpávat póry. Hodit se vám budou produkty s matujícím efektem.

Opatrné by měly být i dámy s přecitlivělou pokožkou: „Na UV záření jsou nejcitlivější ženy, mající sklon k pigmentacím nebo ty, které jsou po chirurgickém – estetickém – zásahu v obličeji. Ty by měly používat přípravky s fyzikálním faktorem, který odráží záření. Na lahvičce hledejte zmínku o minerální protekci. Vhodné jsou také produkty, které jsou určené dětem,“ doporučuje Tereza Gabryšová.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): zmatňující fluid na opalování Anthelios AC se SPF 30 (La Roche-Posay, 449 Kč) a opalovací krém na obličej pro alergiky (Piz Buin, 420 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): zmatňující emulze Sun Fluid se SPF 30 (Eucerin, 335 Kč) a ochranný krém pro přecitlivělou pleť se SPF 50 Photoderm Mineral (Bioderma, 480 Kč)

SOS péče

Pokud jste to se sluníčkem přehnaly, jednejte rychle: „Nepodceňujte následnou péči a snažte se minimalizovat škody. Doporučuji zejména přípravky, které obsahují látky reparující poškozenou DNA,“ říká dermatoložka Tereza Gabryšová.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): regenerační mléko po opalování s panthenolem (Ryor, 135 Kč) a hydratační sprej po opalování (Nivea, 215 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): reparační krém po opalování Posthélios (La Roche-Posay, 359 Kč) a sprej po opalování Photoderm SOS (Bioderma, 349 Kč)

Používáte na opalování jen jeden krém nebo si kupujete speciální přípravky na tvář? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek