Hlavní obsah

Skvrny? Babské rady pomůžou!

Foto: Thinkstock

Stačí chvilka a skvrna je tu

Je to tu hned – fleky od malin či borůvek na tričku nebo ubrus politý červeným vínem. Jenže co dělat, když na chatě či chalupě nemáme po ruce pračku, natož čistírnu? Zde je několik tipů, jak si se skvrnami poradit snadno a rychle!

Článek

Základní pravidlo říká: zkusíme citronovou šťávu, ta platí na hodně skvrn. Pomůže i soda, a to jak na praní, tak ta jedlá, nebo ocet. Jako poslední záchranu lze vzít trošku lihu, glycerin, čpavkovou vodou. Často funguje sůl, koncentrovaný saponát nebo přímo mýdlo.

Skvrny od ovoce

Zřejmě nejčastěji budeme v létě řešit skvrny od ovoce. Fleky od borůvek i a dalších lesních plodů naše babičky natřely kyselým mlékem a potom klasicky vypraly. Pro dokonalejší efekt můžeme prádlo ještě vybělit na sluníčku a textilii přitom rosit.

Kakao, káva a čokoláda

Místo zašpiněné od těchto nápojů navlhčíme, potřeme neředěným saponátem, zlehka vytřeme kartáčkem a pořádně opláchneme vodou. Pak už klasicky přepereme. Pokud saponát nezabírá, zkusíme do něj přidat líh.

Na čerstvou skvrnu od kávy funguje studené mléko, na kakao horké mléko a potom klasické praní. Pomůže i sůl. K vybělení ubrusu zlehka rozředíme peroxid a jako úplně poslední možnost, a to jen u čistě bílých věcí, zkusíme odbarvovač.

Červené zelí nebo řepa

Stopy po této zelenině může odstranit saponát a ocet, pokud nezaberou,  sáhneme po čpavku. Místo pokapeme pětiprocentním roztokem a kartáčem proklepáváme do čisté podložky. Pak potíráme suchým mýdlem a nakonec látku propláchneme v čisté vodě.

Fleky od vína

Zkušení tvrdí, že červené víno je dobré hned polít vínem bílým, vysušit papírovým ubrouskem a přeprat. Když budeme mít na oslavách obě vína, budeme za dobré hostitelky i hospodyně. Pokud už máme dopito, doporučuje se použít sůl nebo látku vyprat v kyselém mléku. Při nehodě na bílém ubrusu můžeme použít Savo. Je dobré pod ubrus vložit misku s vařící vodou, aby účinkovala pára. S bílým vínem si poradí saponátový roztok, případně pár kapek čpavku.

Foto: Thinkstock

Skvrny odstraňte co nejdřív, aby nezaschly

Čištění v mrazáku

Žvýkačku nalepenou na oblečení sundáme jednoduše tak, že tričko dáme na čtvrt hodiny do mrazáku a potom sloupneme. Stejně tak čokoládu na oblečení necháme nejdříve zmrazit, potom oškrábeme a zbytek půjde dolů vlažnou vodou se solí.

Skvrny od čokoládových bonbonů zbavíme tuku pomocí benzinu nebo necháme působit čpavkovou vodu. Textilii pak vypereme ve vlažné vodě s přídavkem pracího prostředku. Vůbec mastná špína od tuku či oleje se dobře řeší benzinem.

Další letní nehody

Pokud si u táboráku ožehneme třeba rukáv mikiny nebo na lehké cigaretové spáleniny prý platí potírání kůrkou chleba. Jestliže ale na nás v látce zírá díra, nepomůže nic.

Stačí jeden pád dítěte z kola a musíme si poradit – samozřejmě v tom lepším případě, když nehledáme pomoc lékaře – se skvrnami od krve, ty vždy pereme nejdřív ve studené vodě, a trávy. Tu zkusíme čistit lihem, saponátem bez vody a případně kyselinou octovou. Když je nejhůř a jsme si jisté, že nám nepustí i barvy, zkusíme odbarvovač.

Kdo ještě používá inkoust nebo inkoustovou tužku, pomůže si mýdlem, saponátem, citronovou šťávou nebo kyselinou. U dětí oblíbené fixy – tedy jejich následky na oblečení – lze likvidovat čistým lihem a poté koncentrovaným saponátem.

A ještě důležitá rada na závěr: ať už objevíme skvrnu či flek od čehokoli, s jejím odstraňováním začneme co nejdříve. Rozhodně ji nenecháme zaschnout!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama