Hlavní obsah

3 nápady, jak zařídit stejný dětský pokoj. Aby vydržel!

Foto: Thinkstock

Šestiletý chlapec miluje fotbal a rád kreslí. Co si pro něj do pokoje designéři vymysleli? (ilustrační foto)

Pokoj pro malého chlapce, který miluje fotbal a kreslení? Jde zařídit tak, že s ním poroste až do puberty! Jak? Podívejte na tři různé návrhy profesionálních designérských studií. Který je dle vás nej?

Článek

Mladý pár z Prahy se rozhodl zařídit svému šestiletému synovi vlastní pokojíček.

„Chtěli bychom pro něj vytvořit opravdu funkční místnost, která vydrží odteď až do puberty. Aby v ní byla větší postel, do které se vejde i případný uspávající, skříň na oblečení i hračky a pracovní stůl pro školákovy úkoly,“ vyjmenovává podmínky majitel. K tomu by neměl chybět ani prostor pro hraní a drobné cvičení. „Náš chlapeček miluje fotbal a kreslení, mohly by to být jedny z hlavních motivů,“ napovídá dále jeho otec.

Do zařízení tohoto poměrně malého podkrovního pokoje a jeho úprav byrodičechtěli investovat okolo 100–130 tisíc korun. Jak si s tímto zadáním poradila tři různá designérská studia?

Studio de.fakto: Jeden velký stadion

„Architektonickým záměrem bylo vytvořit prostor, který bude působit jako reálné fotbalové hřiště,“ popisuje hlavní myšlenku prvního návrhu architekt Filip Hejzlar ze studia de.fakto. K potřebné atmosféře přispívá fotbalová branka s tribunou v pozadí a koberec evokující trávník se středovým kruhem. „Variabilně využitelné jsou uzavíratelné poličky a skříň v rámci obkladu jedné stěny pokoje,“ popisuje pokoj autor návrhu. Skříň prozrazují jen vyfrézované kruhy (míče) vytvářející madla.

Foto: de.fakto

Výrazné prvky lze později obměnit aktuálními zájmy a nadčasový bílý nábytek dá barevně vyniknout předmětům v policích

Pokoj je navržený tak, aby rostl s dítětem: vymění se koberec, branku lze demontovat, fotografii za brankou je možné nahradit jinou fotografií, Clipsem či třeba tapetou a pokoj se díky zvolení bílé barvy nábytku rázem stane důstojným prostředím pro dospívajícího studenta. Orientační cena návrhu a realizace na klíč je 150 tisíc korun bez DPH. Materiály i provedení lze variovat, tedy je možné dostat se i na nižší částky.

Foto: de.fakto

Autenticita fotbalového hřiště byla jednou z priorit

Atelier LVA: Kreslení na prvním místě

„Kladl jsem důraz především na nadčasovost nábytku a prvků, které nesou vyšší investici. Výraznější barevnost a ,dočasnost‘ se týká spíše částí, které lze jednoduše a poměrně levně nahradit,“ popisuje návrh autor druhé varianty architekt Lukáš Vondráček z Atelieru LVA. Myslel i na praktické úložné prostory – část za postelí lze odklopit a umístit do ní peřiny. Hodí se i zásuvky pod postelí na rychlé ukrytí hraček nebo velká vestavěná šatní skříň za dveřmi.

Foto: Atelier LVA

Pracovní stůl Viccarbe Maarten je řešen jako volná deska, což je výhodné i kvůli otopnému tělesu. Židle typu Sayl je od značky Herman Miller

„Praktická je takzvaná Chytrá zeď, tedy modrá stěna ve formě popisovatelné plochy, připravená pro tvorbu malého malíře,“ vysvětluje designér Lukáš Vondráček. V pokojíčku nechybí designový barevný věšák a malá fotbalová branka s molitanovým míčem. Realizace v plné kvalitě by přišla asi na 150 tisíc. Při zvážení různých alternativ a materiálů by bylo ale případně možné se vejít i do 100 tisíc korun.

Foto: Atelier LVA

Pro oživení je navržen i drobný policový systém u postele kopírující šikminu střešní konstrukce

Studio Decoland Design Interiors: Sport především

„Soustředili jsme se na sportovní zaměření a modro-žlutou kombinaci a vybrali nábytek od italské značky Moretti Compact, která se specializuje na dětský nábytek a její produkty podléhají těm nejpřísnějším kritériím ohledně bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti. Barvy spolu kontrastují, prostor ,rozsvítí‘, a navíc nejsou dětinské, tedy mohou růst s dítětem,“ popisuje třetí návrh jeden z interiérových designérů Aleš Rejman ze studia Decoland Design Interiors.

Hned za vstupem narazíte na praktický věšák i šatní skříň. „Ta pojme veškeré oblečení a zahrnuje také prostor pro knížky i hračky,“ dodává designér Ján Maca.

Foto: Studio Decoland Design Interiors

Psací stůl doplňuje otočná židle s kolečky

Na sestavu navazuje stůl přichycený na zdi i multifunkční noční stolek. Praktické panely za postelí zabrání případnému odření zdí, na další stěně v pokoji nechybí ani bílá deska pro vystavování obrázků či malá fotbalová branka. Cena za návrh, nábytek a realizaci je 118 000 Kč. V ní nejsou ale započítány další věci jako matrace, tapety či věšák – tam záleží na případném konkrétním výběru a dodavateli.

Foto: Studio Decoland Design Interiors

Veškerý nábytek je od italské značky Moretti Compact, která se specializuje pouze na vybavení pro děti

Který z návrhů padl nejvíce do oka vám? Prozradíme vám, že se majitelé rozhodli pro třetí variantu. A jak to vidíte vy? Zapojte se do diskuse pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek