Hlavní obsah

Bydlení v létě: Interiérové triky, které vám „ochladí" domov!

Foto: Kika Nábytek

Velkoplošná fototapeta s přírodními motivy vás spolehlivě ochladí

Přestože teplota neklesne ani o stupeň, můžete se i u vás doma v parném létě cítit lépe. Alespoň zdánlivě. Víme, co vám pomůže!

Článek

Každý si bydlení zařizuje tak, aby se mu dobře žilo bez ohledu na roční dobu. Ale co dělat, když nás přepadnou tropické třicítky a doma se nedá pomalu ani dýchat? S reálným ochlazením pomůžou větráky a klimatizace nebo časté sprchování, a s tím pocitovým zase optické klamy.

1. Hodně záleží na stylu

Moderním stylům se nezřídka vytýká, že jsou napohled chladné, ovšem právě to v létě přijde vhod. „Například industriální styl charakterizují příčky ze skleněných tvarovek, nábytek z pochromovaných trubek, litý beton nebo podlahovina v šedé či bílé barvě a nerezové spotřebiče. Z barev k tomuto stylu patří bílá, šedivá, ocelověmodrá, tmavě zelená a další,“ vysvětluje bytová architektka Eva Stalder.

Foto: J.A.P.

Sklo je ideálním „ochlazovačem“ každého interiéru. Pokud jím nahradíte klasickou zděnou stěnu, dodáte navíc svému domovu vzdušnost

Minimalistickému stylu zase vévodí bílá, šedá a černá barva, hodně se používá lesk (nábytek, podlahy), z materiálů kov a sklo a tak bychom mohli pokračovat.

Foto: Electrolux

V kuchyni je vždycky více tepla, proto se nejen fakticky, ale i pocitově hodí nerezové spotřebiče, jako například komínový odsavač par EFB90680BX (za 32 430 Kč)

2. Někdy postačí i doplňky

Ale svůj domov nemusíte měnit od základů, k pocitovému ochlazení se dá dojít i přes jednotlivé prvky. Máte-li rádi modrou barvu, přidejte k ní bílou, lesk a nerezové doplňky. „Z nerezu můžou být vyrobené vázy, misky či třeba část lampy,“ nabízí tipy designérka Dagmar Christovová z Kika Nábytek. Efektně vypadají rovněž stoly a stoly se skleněnou deskou a nohami z nerezu, zrcadla ve stříbrném rámu, cínové svícny…

Foto: Bella Rose

Plechový tác s leskem dodá servírování jídla či pití punc jedinečnosti

Foto: IKEA

I když je sedák židlí Tobias z plastu, působí díky zvolené barvě příjemně chladně a tento efekt ještě zdůrazňuje ocelový rám nohou (kus za 1490 Kč)

3. Sázka nejen na kámen

„Ochladit“ stěny pomůže výmalba připomínající beton i tapety nebo obklady s motivem kamene, kovu, případně plechu. Pokud se vám právě tyhle materiály zamlouvají, doporučujeme: Imitace betonu, plechu či kamene. Baví vás? Interiéru sluší.

Foto: Eva Stalder Design

Stěrka imitující beton efektně dekoruje stěny

4. Každý si něco najde

Máte doma málo místa? I do mini bytu se vejde pár průhledných skleněných nádob, do kterých nasypete kamínky ze své dovolené. Nebo vsaďte na originální svítidlo či lampy, které „chladí" už svým designem. „A kdo je víc orientovaný na umění a nebojuje s prostorem, může si postavit do obývacího pokoje kamennou sochu,“ říká Dagmar Christovová.

Foto: Designbuy CZ, KIKA Nábytek

Skleněné doplňky nejen na ozdobu. Na foto (zleva): set na zmrzlinu Kkis značky Jakobsen Design (za 1290 Kč) a skleněný svícen, který lze odekorovat třeba pískem, mušlemi či kamínky (za 219 Kč)

Foto: Bonami CZ

Kdo takzvaně nemusí umění, a přesto by rád ozdobil interiér, může to udělat i s pomocí originálních svítidel. Jako je třeba závěsný Plug (za 1999 Kč)

5. Pohrajte si s barvami

Holubičí šedá pohltí hodně světla a slunce, podobně působí tlumená olivová, tyrkysová, fialová či stříbrná. Dojem svěžesti vůbec evokuje zelená, navíc připomíná přírodu a v lese nebo u vody je i v těch největších pařácích vždycky fajn.

Rychle „přebarvit“ domácnost se dá také výměnou polštářových povlaků, povlečení, přehozů na sedačku či postel nebo záclon z lehounkých materiálů a třeba i s více či méně decentním motivem evokujícím vánek.

Foto: Sapho

Obklady sérií Sahara v designu přírodního kamene lze použít na podlahu i stěny, na výběr je více odstínů (30 x 60 cm, cena od 795 Kč/m^2)

Foto: IKEA

Vhodně zvolené závěsy nepropustí do místnosti tolik slunce

Foto: INKU, Bonami CZ

Jak si přenést domů více zeleně? Pomůžou tapety a dekorativní samolepky. Na foto (zleva): tapeta Green Forest by a River, výrobce Atlas, vinyl na vliesovém podkladu (běžný rozměr 2,5 m x 1,86 m za 8590 Kč) a voděodolná samolepka Forest Friends Tree s háčky, vinylová fólie (88 x 145 cm, za 2499 Kč)

6. Voda v mnoha podobách

Interiérové fontány, akvária, průhledné vázy s květinami, dekor vodopádu či řeky na tapetě… Cokoli spojeného s vodou pocitově ochlazuje. Ostatně zkuste si to sami a pověste si na nástěnku fotografie z dovolené u moře, stěnu ozdobte plakátem nebo obrazem s motivem tekoucí říčky. Přestože se v místnosti nezmění teplota ani o kousek, budete se tu cítit příjemněji.

Foto: Bonami CZ

Design polštářků Natureza našel svou inspiraci v přírodě (50 x 50 cm, kus za 689 Kč)

Kromě stěn a podlah zabírá další větší plochu interiéru nábytek. A nejen do malých bytů se dnes hodně sází na bílou. Ovšem nemusí jít výhradně o moderně vybavený domov. Eva Stalder uvádí, že například chalupu si lze zařídit v řeckém stylu, pro který je typická hlavně bílá a modrá barva. Atmosféra dovolené u moře vás pak bude spolehlivě ochlazovat po celý rok.

Foto: DT Glass

Když skláři vytvářeli design vázy Ementál, inspirovali se strukturou dobře známého sýru (průměr 13 cm, za 519 Kč)

Foto: Bonami CZ

Nástěnné akvárium z nerozbitného akrylového skla má průměr 50 cm (za 4499 Kč)

A jak „zmrazujete“ interiér u vás doma?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.