Článek
Každý si bydlení zařizuje tak, aby se mu dobře žilo bez ohledu na roční dobu. Ale co dělat, když nás přepadnou tropické třicítky a doma se nedá pomalu ani dýchat? S reálným ochlazením pomůžou větráky a klimatizace nebo časté sprchování, a s tím pocitovým zase optické klamy.
1. Hodně záleží na stylu
Moderním stylům se nezřídka vytýká, že jsou napohled chladné, ovšem právě to v létě přijde vhod. „Například industriální styl charakterizují příčky ze skleněných tvarovek, nábytek z pochromovaných trubek, litý beton nebo podlahovina v šedé či bílé barvě a nerezové spotřebiče. Z barev k tomuto stylu patří bílá, šedivá, ocelověmodrá, tmavě zelená a další,“ vysvětluje bytová architektka Eva Stalder.
Minimalistickému stylu zase vévodí bílá, šedá a černá barva, hodně se používá lesk (nábytek, podlahy), z materiálů kov a sklo a tak bychom mohli pokračovat.
2. Někdy postačí i doplňky
Ale svůj domov nemusíte měnit od základů, k pocitovému ochlazení se dá dojít i přes jednotlivé prvky. Máte-li rádi modrou barvu, přidejte k ní bílou, lesk a nerezové doplňky. „Z nerezu můžou být vyrobené vázy, misky či třeba část lampy,“ nabízí tipy designérka Dagmar Christovová z Kika Nábytek. Efektně vypadají rovněž stoly a stoly se skleněnou deskou a nohami z nerezu, zrcadla ve stříbrném rámu, cínové svícny…
3. Sázka nejen na kámen
„Ochladit“ stěny pomůže výmalba připomínající beton i tapety nebo obklady s motivem kamene, kovu, případně plechu. Pokud se vám právě tyhle materiály zamlouvají, doporučujeme: Imitace betonu, plechu či kamene. Baví vás? Interiéru sluší.
4. Každý si něco najde
Máte doma málo místa? I do mini bytu se vejde pár průhledných skleněných nádob, do kterých nasypete kamínky ze své dovolené. Nebo vsaďte na originální svítidlo či lampy, které „chladí" už svým designem. „A kdo je víc orientovaný na umění a nebojuje s prostorem, může si postavit do obývacího pokoje kamennou sochu,“ říká Dagmar Christovová.
5. Pohrajte si s barvami
Holubičí šedá pohltí hodně světla a slunce, podobně působí tlumená olivová, tyrkysová, fialová či stříbrná. Dojem svěžesti vůbec evokuje zelená, navíc připomíná přírodu a v lese nebo u vody je i v těch největších pařácích vždycky fajn.
Rychle „přebarvit“ domácnost se dá také výměnou polštářových povlaků, povlečení, přehozů na sedačku či postel nebo záclon z lehounkých materiálů a třeba i s více či méně decentním motivem evokujícím vánek.
6. Voda v mnoha podobách
Interiérové fontány, akvária, průhledné vázy s květinami, dekor vodopádu či řeky na tapetě… Cokoli spojeného s vodou pocitově ochlazuje. Ostatně zkuste si to sami a pověste si na nástěnku fotografie z dovolené u moře, stěnu ozdobte plakátem nebo obrazem s motivem tekoucí říčky. Přestože se v místnosti nezmění teplota ani o kousek, budete se tu cítit příjemněji.
Kromě stěn a podlah zabírá další větší plochu interiéru nábytek. A nejen do malých bytů se dnes hodně sází na bílou. Ovšem nemusí jít výhradně o moderně vybavený domov. Eva Stalder uvádí, že například chalupu si lze zařídit v řeckém stylu, pro který je typická hlavně bílá a modrá barva. Atmosféra dovolené u moře vás pak bude spolehlivě ochlazovat po celý rok.
A jak „zmrazujete“ interiér u vás doma?