Článek
Někdy si i nový dům musí na dotažení do konce počkat. Ve chvíli, kdy se z dětí stali školáci a byly nějaké finance na úpravu interiéru, se manželé rozhodli pustit do proměny.
Oslovili proto Ing. arch. Martinu Černou, která se snažila prostor sjednotit použitým materiálem, tvaroslovím mobiliáře, barevností a také dodržet minimalizaci jejich použití. „Základními použitými barvami a materiály jsou dubové dřevo a bílá a antracitová barva,“ říká architektka.
Do převýšených prostorů svítidlo na míru
Atmosféra moderního rodinného bydlení s přírodními prvky na vás dýchne už u vstupu do obytného prostoru, který na 55 m2 spojuje obývací pokoj, jídelnu i kuchyň.
Stávající dubová podlaha byla přebroušena a přelakována. Původní jsou i dřevěné stropní trámy a podbití. Antracitová příčka odděluje prostor obývací části, kde byla navržena skříňová sestava s úložným prostorem se zabudovaným nerezovým květníkem. Protože se jedná o převýšený prostor, muselo tomu být přizpůsobeno osvětlení. Byla zde použita bodová reflektorová svítidla, obloukové svítidlo nad konferenčním stolkem je dokonce vyrobeno na míru firmou Aldo metal Blansko.

Sedací souprava je značky Polstrin. Má látkový pratelný potah s teflonovou úpravouFoto: Archiv firmy
Vaření s výhledem do ulice
Bílá kuchyňská linka ve tvaru písmene U je provedena v bílém matném laku, pracovní deska je z umělého kamene Technistone, obklad je z kaleného skla.

Jídelní stůl je vyroben na míru z ocelové podnože a masivních dubových fošen. Masívní dubové fošny, stejně tak jako veškerý nábytek na míru v obytném prostoru včetně kuchyňské linky dodala firma Truhlářství Kříž z Velatic (Židle TON Simple, cena 4070,- Kč)Foto: Archiv firmy
Vedle vysokých skříněk jsou velmi nenápadné dveře do spíže. Módu vitrínového nábytku a kredenců z minulých dob dnes nahrazují třeba prosklené niky zabudované ve stěně, kouzlo mají zvláště, když jsou nasvětlené LED osvětlením, jako je tomu v tomto případě.
Jídelní stůl je vyroben na míru z ocelové podnože a masivních dubových fošen. Doplňují jej židle TON z ručně ohýbaného dřeva. Mezi jídelní a obývací částí je umístěný krbový portál, také je vyroben na míru se zabudovanou krbovou vložkou. Dřevěná podlaha byla okolo krbu vyříznuta a nahrazena cementovou stěrkou.

Kuchyňská linka je ve tvaru U a je v provedení bílého matného laku. Pracovní deska je z umělého kamene TechnistoneFoto: Archiv firmy
Z jednoho dětského pokoje vznikly dva
Každé z děti již toužilo po svém soukromí, a proto bylo jasné, že je třeba z původního dětského pokoje vytvořit dva. Úkol to však nebyl jednoduchý, protože dětský pokoj byl dlouhý a úzký, navíc v podkroví se šikmým podhledem.

Oba pokoje mají i dostatek úložných prostor a nábytek je v každém z nich rozmístěn trochu jinak. V obou pokojích byla na průběžné stěně aplikována magnetická výmalbaFoto: Archiv firmy
„Naštěstí majitelé při stavbě domu využili prostor až k samému vrcholu krovu a podhled kopíruje tvar střechy,“ říká Martina Černá. „Díky tomu jsme mohli vložit doprostřed pokoje trojúhelníkový blok z březové překližky,“ dodává architektka. Z každé strany bloku má dítě svou spací niku v růžové a modré barvě.
Pokoje jsou zařízeny prakticky. Každý je řešen odlišně, ale nechybí jim psací stůl ani dostatek úložných prostor. Ty jsou ostatně v domě dále vytvořeny v nové šatně, kde byl využitý každý centimetr. Šatna je osvětlena LED páskami v hliníkových profilech v podhledu.
Ložnice je v současnosti ve fázi projektu a koupelny zůstávají zatím původní, jejich přestavba se zatím neřešila.

Šatna je „rozsvícena“ LED páskami zabudovanými v hliníkovém profilu v podhleduFoto: Archiv firmy
Také se už nějakou dobu chystáte proměnit svůj interiér? A jak to řešíte?