Článek
Co je pro řadu z vás typické? Mnohá bydlení nemají jednotící prvek – neřešíte sladěnost jednotlivých kusů, bytových doplňků, výmalby či podlah v bytě jako celku. To je dané i tím, že si mnohdy pořizujete jednotlivé věci postupně; samy o sobě můžou vypadat i pěkně, ale k sobě se ne vždy hodí. A co ještě?
1. Všeho moc škodí
Podle designérky Věry Tomíčkové z Toto studia má hodně lidí zbytečně moc nábytku a také trpí mánií z nedostatku úložného prostoru. „Lidé skladují příliš mnoho zbytečných věcí a interiér je pak kvůli tomu přeplněný.“

Svůj domov nemusíte zahlcovat nábytkem, problém s úložnými prostory vyřeší velkoformátová skříňFoto: trachea
2. Máte rádi barvy
Někteří z vás je dokonce milují. „Což je samo sobě v pořádku, ale problém vzniká, když se barevný mobiliář – kuchyňská linka, gauč, nábytek... – ještě kombinuje s výrazně barevnými doplňky či s barevnou zdí,“ upozorňuje architektka Miroslava Karasová.

Při skládání barev je vhodné vsadit na jednu dominantní, zde oranžovou na podhledu, jež poutá dostatečnou pozornostFoto: Miroslava Karasová
3. Stěny jako přes kopírák
Dříve v mnoha domácnostech převládaly broskvové či meruňkové zdi v rámci všech stěn, dnes zase vedou kávové odstíny (béžová, krémová, různé tóny hnědé). „Češi neumí pracovat s barvou v interiéru. Nemají fantazii, a možná ani odvahu lidově řečeno odvázat se,“ uvádí designérka Michaela Szilágyiová z Free Architects.

Zkuste alespoň jednou v životě vymalovat jednu dvě stěny výraznou barvouFoto: OBI
4. Špatně řešené osvětlení
Tento nešvar přetrvává řadu let. Ve starších bytech se spokojíte s tím, že když už máte středové osvětlení třeba obýváku, tak přece nebudete volat elektrikáře, aby ho „posunul“ jinam, i když dispozičně už středové osvětlení nemá opodstatnění. Navíc jedno centrální světlo je dnes přežitek.

Více zdrojů světla prospěje každé obytné místnosti, stačí si jen vybrat jednotící design. Anebo volte tvary, jež budou navzájem laditFoto: Eglo
5. Podlahy poprvé
Uvažujete o radikální rekonstrukci bytu? „Základními stavebními kameny“ jsou okna, dveře a podlahy. Stará okna kvůli úniku tepla většinou vyměníte za nová, ale s dveřmi a podlahami je to horší. „Řada lidí zůstává u původní podlahy a maximálně ji skryje novým kobercem,“ uvádí Miroslava Karasová.

Až se budete pouštět do rekonstrukce podlah, mějte na mysli, že jedna, maximálně dvě různé podlahoviny v celém bytě jsou dostačujícíFoto: Quick-Step
6. Podlahy podruhé
A když už se do výměny podlahy pustíte? „Často se setkáváme s tím, že lidé dávají do každé místnosti jiný dekor i materiál. Pak jsou pokoje opticky rozdělené, celý interiér působí nesourodě. Mnohem lépe vypadá, když použijete jeden až dva druhy podlahy, stejně tak i dekorů,“ nabízí řešení Michaela Szilágyiová. A připomíná, že u dlažby není optimální pokládka na koso – pod úhlem 45 stupňů. „Obklady v koupelně jsou většinou pravoúhlé, a když k nim přidáte na podlaze obkladačky na koso, místnost působí neuspořádaně.“

Kromě samotného výběru obkladů a dlažeb zvažujte i způsob pokládky, aby koupelna působila harmonickyFoto: Keramika Soukup
7. Příliš mnoho „serepetiček“
Suvenýry z cest, drobné dárky od přátel a kolegů, výrobky dětí… Také vystavujete cokoli a kdekoli? Jenže v důsledku to může vypadat jako jeden velký nepořádek. „Bytu prospěje, když si jasně vymezíte plochy pro umístění dekorací, a jen někde, ne všude. Já osobně mám však raději jako doplňky buď jednu, či dvě větší dekorace, které v interiéru vyniknou, nebo naopak více stejného druhu,“ dává tip architektka.

I knihy můžou fungovat jako pěkná dekorace, zejména když pro ně najdete originální kus nábytkuFoto: Concept Store Karlín
8. Udělat to jinak
Hodně lidí se bojí změn. Moc se vám nechce upravit po čase rozmístění nábytku, i když už místnost slouží trochu jinak. Také se déle „rozhoupáváte“ k novým materiálům (u kuchyňské linky vždycky byly menší dlaždičky, tak proč je nahradit za na údržbu praktičtější například sklo)?

Mezi horními a dolními skříňkami kuchyňské linky nemusí být jen keramický obklad, jak jste zvyklí. Zkuste třeba speciálně upravené sklo, jež se snadno udržuje a u něhož si navíc můžete vybrat z mnoha zajímavých dekorůFoto: J.A.P.
9. To se vyřeší. Ale kdy?
„Když jsem se s partnerem a malým synkem přestěhovala do svého prvního bydlení, neměli jsme moc peněz na jeho zařizování. A tak jsme s přítelem spali na starší matraci, že si postel koupíme časem. Dodnes jsme to neudělali, a to tu bydlíme deset let,“ uvádí čtenářka Aneta. I tady totiž platí – časem si na „nedodělky“ zvyknete. Ale třeba si tu postel Aneta koupí. Někdy…
Tak až to „někdy“ přijde, ať už si budete do bytu pořizovat cokoli nebo v něm něco měnit, myslete nejen na sladěnost s už stávajícími prvky, ale také na výběr kvalitních materiálů a originální řešení.

Už jste si někdy vyzkoušeli provizorní spaní? Pak jistě uznáte, že postel je nepoměrně lepší řešeníFoto: Kika Nábytek
Nemusíte mít přece byt zařízený podobně jako sousedka jen proto, že spolu kamarádíte!