Hlavní obsah

Chraňte se proti klíšťové encefalitidě

Foto: Encepur

Myslete na svoje zdraví dříve, než bude pozdě

Klíšťová encefalitida je potenciálně závažné virové onemocnění, proti kterému neexistuje specifický antivirový lék, proto je účelné tomuto onemocnění předcházet očkováním.

Článek

Klíště obecné je v České republice hlavním přenašečem viru, který způsobuje klíšťovou encefalitidu. Jedná se o nákazu volně žijících zvířat, která koluje v přírodě prostřednictvím přenašeče – klíštěte – a zároveň je přenosná na člověka. Člověk se tak může nakazit nejen při pobytu v přírodě, ale i z nepasterizovaného (nepřevařeného) mléka či sýra od nakaženého domácího zvířete.

Foto: Encepur

Klíšťové encefalitidě lze předcházet očkováním

Příznaky a průběh klíšťové encefalitidy

Infikované klíště přenáší virus na člověka přisátím. První fáze onemocnění se většinou objeví po inkubační době 7–14 dní a může trvat až jeden týden. Jedná se o příznaky podobné chřipce. Ve druhé fázi se mohou objevit vysoké teploty, silné bolesti hlavy, zvracení a porucha vědomí. Onemocnění může být i život ohrožující nebo zanechat trvalé následky – psychické poškození, bolesti hlavy, snížení soustředění a výkonnosti, obrny končetin.

Foto: Encepur

Pro dosažení optimální ochrany proti klíšťové encefalitidě je nutné ukončit základní očkování sestávající ze 3 podaných dávek

Myslete na svoje zdraví dříve, než bude pozdě

Proti klíšťové encefalitidě neexistuje specifický antivirový lék. Princip léčby spočívá zejména v potlačování jednotlivých příznaků nemoci (podávání léků tlumících horečku, zánět a zvracení). Důležitý je zároveň klid na lůžku bez fyzické aktivity, která by zhoršila obtíže, a zvýšila tím riziko trvalého poškození nervového systému. Pro dosažení optimální ochrany proti klíšťové encefalitidě je nutné ukončit základní očkování, které sestává ze 3 podaných dávek.

Foto: Encepur

Encepur pro děti i dospělé

Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci vakcíny, dostupnou také na www.sukl.cz.

Encepur® vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Vakcína Encepur® je registrovaný léčivý přípravek a je vázána na lékařský předpis. Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař injekcí do svalu. O očkování se poraďte se svým lékařem nebo lékařem Vašeho dítěte. Nežádoucí účinky prosím hlaste na cz.safety@gsk.com. Vakcinační akce schválená Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZDRX00NU7ZR).

Stejně jako jiné vakcíny, ani vakcína Encepur proti klíšťové encefalitidě neochrání 100 % očkovaných. Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalových informacích přípravků.

GlaxoSmithKline, s.r.o.

Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4

e-mail: cz.info@gsk.com; www.gsk.cz

CZ/VAC/0064/15a

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama